Cihazınızın konfigürasyonunun hiçbir detayını kaçırmayın

yazılım

Yüz Kimliği ve Parmak İzi Taraması Nasıl Çalışır? Güvenli mi?

Şifreler berbat. Yazmaları uzun zaman alır, onları unutmak kolaydır ve çoğu insan muhtemelen tahmin etmesi gerçekten kolay bir şey seçer, bu da güvenliklerine zarar verir. Biyometrik kilit açma yöntemlerinin bu kadar popüler olmasının nedeni budur.

En ucuz akıllı telefonlar dışındaki tüm akıllı telefonlar artık yerleşik parmak izi tarayıcılarına sahiptir. Küçük bir dokunuşla telefonunuzun kilidi açılır, bu da oldukça kullanışlıdır. Ancak ekranlar çok büyüdüğü için artık daha fazla cihaz yüz tanıma kullanıyor. Apple farklı değil ve onları korumak için bu teknolojilerin her ikisini de kullanan cihazlar sunuyor. Resmi olarak Face ID ve Touch ID olarak bilinen teknolojiler.

Ancak Face ID ve parmak izi taraması nasıl çalışır?

Face ID ve Touch ID Nedir?

Bu sorunun bariz cevabı, Face ID’nin bir yüz kilidi açma sistemi ve Touch ID’nin bir parmak izi kilit açma sistemi olmasıdır. İş bitmiş. Makalenin sonu. Doğru? Bundan biraz daha karmaşık çünkü birçok farklı şirket, cihazlarının kilidini açmak için yüzler ve parmak izleri kullansa da, hepsi tam olarak aynı şekilde çalışmıyor.

Bu iki biyometrik sistem, Apple’ın biyometrik soruna yönelik kendi tescilli çözümleridir. Bu önemli çünkü Apple gibi şirketler, yaklaşımlarının ve teknolojilerinin rakiplerinden daha güvenli olduğunu düşünüyor. Bilişim Teknoloji gerçekten önemli çünkü bilgisayar korsanları ve diğer güvenlik uzmanları geçmişte bunun gibi sistemleri kandırmayı başardılar.

Tahmin edebileceğiniz gibi, yaratıcılar veya biyometrik güvenlik sensörleri ile onları yenmek isteyenler arasında bir yarış var. Apple cihazınızdaki sensörlerin nasıl çalıştığını ve sınırlamalarının neler olduğunu bilmeniz önemlidir.

Face ID ve Touch ID Nasıl Çalışır?

Touch ID, Apple’ın en olgun biyometrik sistemidir ve bunu belirli iPhone, iPad ve MacBook Pro modellerinde bulabilirsiniz. Sensörleri, düğme malzemesi olarak safir kristal kullanır. Bu çok serttir ve çizilmelere karşı inanılmaz derecede dayanıklıdır, bu nedenle ileri teknoloji akıllı telefon kameraları da safir lens kapakları kullanır.

OKUMAN  iMessage Mac'te Çalışmıyor mu? Düzeltmenin 13 Yolu

Parmağınızı düğmenin üzerine koyduğunuzda parmak ucunuzdan çok yüksek çözünürlüklü bir görüntü alınır. Tescilli bir yazılım algoritması daha sonra görüntüyü inceler ve parmak izinizi saf matematiğe dönüştürür. Bu daha sonra Touch ID kurulduğunda kaydedilen parmak izinin saklanan matematiksel dönüşümüyle karşılaştırılır. Eşleşirlerse, cihazın kilidi açılır.

Face ID de oldukça akıllı bir şekilde çalışır. Birçok cihaz yüz tanıma için normal bir kamera kullanır. Cihazın kilidini açmak için kaydettiği fotoğrafı, sunduğunuz fotoğrafla karşılaştırır. Yüz eşleştirmeyi yapan yazılım oldukça karmaşıktır, ancak bu kameraların çoğu bir fotoğraf veya maske arasındaki farkı söyleyemez, bu yüzden kilidi açmak için kandırılabilirler.

Face ID ise yüzünüzün çok ayrıntılı bir derinlik haritasını oluşturmak için özel bir TrueDepth kameradan yararlanır. 30 000’den fazla puanı olan biri. Bir yüz profili oluşturmak için bunu yüzünüzün kızılötesi görüntüsüyle birleştirir. Modern Apple mobil cihaz işlemcilerinin nöral ağ makine öğrenimi donanım bileşenleri, bu düzeyde gelişmişliği mümkün kılar.

Peki bu teknolojiler ne kadar güvenli ve güvenmeniz için yeterince iyi mi?

Genel Biyometrik Güvenlik Kusurları

Her şeyden önce, genel olarak biyometrik sistemler için geçerli olan bazı güvenlik açıkları vardır. Biyolojinizin bir yönünü bir şeyin kilidini açmak için kullanmanın en büyük sorunu, onu değiştirememenizdir. Birisi parmak izinizin veya yüzünüzün mükemmel bir kopyasını almayı başarırsa, her şeyin kilidini açabilir. Birisi bir şifre veya şifre bulursa, değiştirin.

Bu tür şeyler aslında geçmişte oldu ve biyometrik sensörlerin bunu aşmasının yolu, daha ayrıntılı hale gelmek ve biyolojinizin çeşitli yönlerine bakmaktır. Örneğin, parmak izlerinizin daha ince ayrıntıları veya vücut ısısının varlığı. Bu sistemleri yenmek isteyenler, belirli bir noktada ortalama bir bilgisayar korsanı için pratik olmayan biyolojinizi kopyalamada daha iyi olmak zorundadır.

Biyometrik sistemlerin en büyük zayıflığı aslında oldukça basit. Birisi parmağınızı veya yüzünüzü alıp sizi cihazınızın kilidini açmaya zorlayabilir. Bu, «unutabileceğiniz» veya başka bir şekilde saklayabileceğiniz bir parola veya koddan farklıdır. Bu senaryoyu makalenin sonunda ele alacağız.

Face ID ve Touch ID Ne Kadar Güvenli?

Bu biraz yüklü bir soru, çünkü bu sizin ‘güvenli’ tanımınızın ne olduğuna bağlı. Genellikle, bu gibi sistemlerin güvenliği, birinin onları rastgele yenme olasılığı olarak ifade edilir. Dijital kilidi kırmanın «kaba kuvvet» yöntemi budur. Touch ID için, birinin parmak izinin sizinkine yeterince benzeme olasılığı, Touch ID’nin kandırılacağına dair 500.000’de 1’dir.

OKUMAN  Aslında Gerçekten İyi Olan Önceden Yüklenmiş MacOS Yazılımı

Elbette bu, birinin parmak izinizi izlenimi bırakmasından veya bir taramadan sahte parmak izi oluşturmasından çok farklıdır. Sonra tekrar, bunun ne kadar olası olduğu, kim olduğunuza ve birinin bu aşırı yolu seçmeye motive olup olmayacağına bağlıdır. Bu tür dikkat çeken bir VIP iseniz, bize göre bu risk seviyesinde yeterince güvenli olmadıkları için biyometri kullanmamalısınız.

Face ID, Apple’ın rakamlarına göre kaba kuvvet açısından daha güvenli. Sizin gibi görünen rastgele bir insan için milyonda bir şansla. Tek yumurta ikizleri belki burada istisnadır. Peki ya yüzünüzü kopyalayan fotoğraflar veya maskeler? Face ID’nin bunun için karşı önlemleri var. Yukarıda belirtildiği gibi, kamera derinliği algılayabildiğinden fotoğraflar çalışmayacaktır. Maske kullanımını azaltmak için sinir ağı teknolojisini kullanır.

Bunun ne kadar etkili olduğunu söyleyecek bir rakam yok, ancak yine de ortalama bir kullanıcı için hiç kimse Face ID’yi yenmek için teknoloji yaratmak için binlerce hatta milyonlarca dolar harcamayacak. Bir ülkenin başkanıysanız, biyometrik kilitler kullanmayın.

iOS Biyometrik Killswitch’i Etkinleştirme

Şimdi tek bir konu kaldı. Ya birisi sizi telefonunuzun kilidini açmaya zorlayacak durumdaysa? Sonuçta, sadece yüzünüze doğrultmaları veya parmağınızı üzerine koymaları gerekiyor. Bu duruma girdiğinizi düşünüyorsanız, açma/kapama düğmesine beş kez tıklamanız yeterlidir ve bir şifre lehine biyometri devre dışı bırakılır.

iPhone 8 ve sonraki sürümlerde yan düğmeyi ve ses düğmelerinden birini sıkmanız gerekir. Bunu okuduğunuzda bu yöntemler farklı olabilir, bu nedenle belirli iOS cihazınız için biyometrik killswitch yöntemini aradığınızdan emin olun.

Kısacası: Face ID ve Touch ID çoğu insan için oldukça güvenlidir, ancak askeri düzeyde güvenliğe ihtiyaç duyan kişiler için değildir. Ancak çok paranoyaksanız, bunun yerine altı haneli bir şifre kullanın.

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada.

Şunlar da hoşunuza gidebilir