Cihazınızın konfigürasyonunun hiçbir detayını kaçırmayın

ipad

Yeniden Başlatmaya Devam Eden Bir iPad Nasıl Onarılır

İPad’iniz kendi kendine yeniden başlamaya devam ediyor mu? Bu, Apple’ın amiral gemisi tablet cihazında karşılaşacağınız daha nadir ve daha ciddi sorunlardan biridir. Hem donanım hem de yazılımla ilgili çeşitli nedenler buna neden olabilir.

Ancak iPad’inizi tamir ettirmek veya değiştirmek için en yakın Apple Store’a gitmeye başlamadan önce, aşağıdaki düzeltmeleri yaparak kendinize bir yolculuktan tasarruf edebilirsiniz.

Yıldırım Bağlantı Noktalarını Kontrol Edin

İPad’iniz kendini doğru şekilde şarj edemezse otomatik olarak yeniden başlayabilir. Bu bir güç kaynağına bağlıyken gerçekleşirse, sorun şarj bağlantı noktasından, kablodan veya şarj cihazından kaynaklanıyor olabilir. İşte yapabileceğiniz birkaç şey:

  • iPad’inizdeki Lightning veya USB-C bağlantı noktasında toz, tüy veya kir olup olmadığını kontrol edin. Ardından, bir kürdan veya bir cımbız kullanarak sıkışmış parçacıkları kaldırın.
  • Lightning veya USB-C kablosunu başka bir Apple cihazından gelen kabloyla değiştirin. Üçüncü taraf bir kablo kullanıyorsanız, bunun MFi sertifikalı olduğundan emin olun.
  • Farklı bir duvar prizi veya başka bir şarj tuğlası deneyin. Sorunun hatalı bir şarj cihazından kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemek için iPad’inizi doğrudan bir Mac’e veya PC’ye bağlamayı da deneyebilirsiniz.

iPadOS’u güncelleyin

Sistem yazılımı (iPadOS), iPad’inizin genel kararlılığında önemli bir rol oynar. Rakip tabletlere kıyasla nispeten hatasız olmasına rağmen, iPadOS’un belirli sürümlerinde aygıtın düzgün çalışmasını engelleyen önemli sorunlar olabilir.

Bu nedenle, iPad’inizi yakın zamanda güncellemediyseniz, şuraya gidin: Ayarlar > Genel > Yazılım güncellemesi ve dokunun İndir ve Yükle bekleyen sistem yazılımı güncellemelerini uygulamak için.

Bir güncelleme başlatana kadar iPad’iniz açık kalmıyorsa, cihazı güncellemek için Kurtarma Modunu kullanmayı deneyebilirsiniz (aşağıda daha fazlası).

Ek olarak, iPadOS’un beta sürümleri, iPad’de ciddi kararlılık sorunlarına neden olabilir. Bunu düzeltmenin en iyi yolu, iPadOS’un kararlı sürümüne geçmektir.

OKUMAN  Bilmeniz Gereken 4 Temel Fark

Uygulamaları Güncelle

iPad’inizde belirli bir uygulamayı kullanırken sorunu yaşamaya devam ettiğinizi varsayalım. Bu durumda, geliştiriciler genellikle herhangi bir cihazı bozan hataları hızlı bir şekilde düzelttiğinden, bekleyen güncellemeleri hemen uygulamanız gerekir.

App Store’a gidin, uygulamayı arayın ve Güncelleme mevcut seçeneği görürseniz.

Herhangi bir güncelleme görmüyorsanız (veya uygulamayı güncellemenize rağmen sorun devam ediyorsa), geliştiriciyle iletişime geçmeyi deneyin. Bir geliştiricinin iletişim bilgilerini genellikle uygulamanın App Store sayfasında bulabilirsiniz.

Ayrıca, iPad’deki tüm uygulamaları güncellemenizi şiddetle tavsiye ederiz. Bu, arka planda çalışan programların neden olduğu büyük hataları düzeltmeye yardımcı olabilir. Bunu yapmak için ekranın sağ üst köşesindeki profil portresi simgesine dokunun ve Tümünü Güncelle.

Pil Sağlığını Kontrol Edin

iPad’in pilinin 1.000 şarj döngüsü ömrü vardır. Bu nedenle, cihazı birkaç yıldır kullandıysanız, ciddi şekilde bozulmuş bir pille karşılaşıyor olabilirsiniz.

Pilin sağlığını kontrol etmek için Mac’te CoconutBattery gibi bir üçüncü taraf uygulamasını kullanabilirsiniz. Aygıtı bağladığınız anda iPad’inizin şarj döngüsü sayısını bulacaksınız ve iOS Cihazı sekme. PC kullanıyorsanız pil döngüsü sayısını kontrol etmek için iMazing gibi bir uygulama kullanabilirsiniz.

Pil 1.000 şarj döngüsünü aştıysa, pili değiştirme konusunda Apple ile görüşün. Veya daha yeni bir iPad’e yükseltmeyi düşünün.

Tüm ayarları sıfırlamak

iPadOS, ciddi çatışmalara yol açabilecek ve iPad’inizin otomatik olarak yeniden başlatılmasını tetikleyebilecek ağ, gizlilik, erişilebilirlik vb. ile ilgili birçok ayara sahiptir. Bunu düzeltmenin en iyi yolu, her bir ayarı fabrika varsayılanlarına geri döndürmektir.

Ama endişelenme. Sıfırlama prosedürü sırasında veri kaybetmezsiniz (kayıtlı Wi-Fi ağları hariç).

Bunu yapmak için şuraya gidin: Ayarlar > Genel > Sıfırla ve dokunun Tüm ayarları sıfırlamak.

iPad’i Fabrika Ayarlarına Sıfırla

İPad’inizdeki tüm ayarları sıfırlamak sorunu çözmek için hiçbir şey yapmadıysa, bir sonraki seçeneğiniz iPadOS cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlamaktır. Sıfırlama prosedüründen önce verilerinizin bir yedeğini oluşturmayı seçebilirsiniz, ancak cihazınız yeniden başlatılmaya devam ederse, eski bir iTunes/Finder veya iCloud yedeklemesini kullanmaya geri dönmelisiniz. Ancak, yedeğiniz yoksa tüm verilerinizi kaybedersiniz.

OKUMAN  iPad'inizi Yeniden Başlatma (Tüm Modeller)

Fabrika ayarlarına sıfırlama işlemini başlatmak için şuraya gidin: Ayarlar > Genel > Sıfırla ve dokunun Tüm İçeriği ve Ayarları Sil. Veya iPad’inizi bir Mac veya PC’ye bağlayın ve iPad’i geri yükle Finder veya iTunes’daki seçenek. Sıfırlama işleminden sonra verilerinizi geri alabilirsiniz.

Adım adım talimatların tamamı için iPad’inizi fabrika ayarlarına sıfırlamayla ilgili bu kılavuza bakın.

Kurtarma Modunu veya DFU Modunu Kullanın

Sorun devam ederse veya yukarıda listelenen düzeltmelerden bazılarını gerçekleştiremezseniz, iPad’inizdeki sistem yazılımını güncellemek veya yeniden yüklemek için Kurtarma Modunu kullanmayı deneyin. Önemli sorunların giderilmesine yardımcı olmak için tasarlanmış gelişmiş bir kurtarma ortamıdır.

Kurtarma Moduna girdikten sonra, seçerek başlayın. Güncelleme sistem yazılımının en son sürümünü yeniden yükleme seçeneği. Herhangi bir veri kaybetmezsiniz. Bu, iPad’in yeniden başlatılmasını durduramazsa, Kurtarma Moduna yeniden girin, ancak iPad’i geri yükle seçenek. Bu, tüm verileri tamamen silecektir, ancak elinizde daha önce bir iTunes veya iCloud yedeklemeniz varsa, her şeyi geri alabilirsiniz.

Kurtarma Modu iPad’inizi düzeltmek için hiçbir şey yapmazsa, DFU Moduna girip kullanarak iPad’inizi düzeltmek için son adımı atabilirsiniz. DFU (Aygıt Ürün Yazılımı Güncellemesi anlamına gelir) Modu, sistem yazılımını ve aygıt üretici yazılımını yeniden yükler. Bu, donanım düzeyinde programlamadaki bozulmanın neden olduğu sorunları potansiyel olarak çözebilir.

Apple’a götür

Diğer düzeltmelerin hiçbiri yardımcı olmadıysa, muhtemelen iPad’inizde kendi başınıza çözemeyeceğiniz donanımla ilgili bir hatayla karşılaşıyorsunuzdur. Bu nedenle, yerel Genius barından randevu almanın ve onarım veya değiştirme için servise götürmenin zamanı geldi.

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada.

Şunlar da hoşunuza gidebilir