Cihazınızın konfigürasyonunun hiçbir detayını kaçırmayın

yazılım

SvnX kullanarak Subversion’a Başlayın

Bir geliştiriciyseniz, sürüm kontrol yazılımı kodunuzdaki değişiklikleri izlemenize olanak tanır. Bu, bir ekibin parçası olarak çalıştığınız projelerde çok önemlidir ve değişiklikleri gerçekleştikçe izlemenize olanak tanır. GIT gibi hizmetler, özellikle açık kaynaklı yazılımlar için popüler olsa da, Subversion (SVN) gibi alternatifler daha fazla kontrol sunar.

Çeşitli SVN istemcileri mevcuttur, ancak Mac kullanıcıları için popüler bir seçenek SvnX’tir. Bu basit, ücretsiz ve açık kaynaklı Mac SVN istemcisine ilk olarak on yıldan uzun bir süre önce değindik ve o zamandan bu yana birçok yeni özellik ve değişiklik yapıldı. SvnX kullanmak istiyorsanız, başlamak için bilmeniz gereken her şey burada.

(SVN) Subversion nedir?

GIT gibi diğer sürüm kontrolü türleri, sürüm kontrolüne yönelik merkezi olmayan bir yaklaşıma dayanır. Her çalışan kodun bir kopyasını alır, o kod üzerinde çalışır ve daha sonra değişiklikler daha büyük kod tabanına yamalanır (taahhüt edilir).

Apache Subversion farklı çalışır. Subversion, merkezi olmayan bir yaklaşımdan ziyade merkezileştirilmiştir. Her geliştiricinin kendi bölümleri üzerinde çalıştığı yalnızca tek bir merkezi kod deposu vardır. Kodun her revizyonu izlenir ve geçmiş sürümlere geri dönülmesi kolaylaşır.

Bu, yöneticilere daha fazla kontrol, daha fazla güvenlik sunar ve kullanmaya başlaması daha kolay bir sistem olabilir. Merkezi yaklaşım sizin içinse, Subversion’ı Mac’te kullanmak için ilk adımınız SvnX’i kurmaktır. Bu istemci, Subversion terminal uygulamasına bir GUI arabirimi ekler.

SvnX Subversion’ı macOS’a Yükleme

SvnX’in önceki sürümleri, istemcinin çalışabilmesi için önce Subversion’ın macOS’ta manuel olarak yüklenmesini gerektiriyordu. Neyse ki, macOS artık Subversion’ın yeni bir sürümünü içeriyor, dolayısıyla bu artık gerekli değil.

SvnX’in en güncel sürümünü kurmak ve çalıştırmak için macOS için Homebrew paket yöneticisini yüklemeniz gerekir. «Resmi» ancak uzun süredir terk edilmiş SvnX web sitesinde sağlananlar da dahil olmak üzere SvnX’in diğer mevcut sürümleri, eski 32 bit durumu nedeniyle son macOS kurulumlarında çalışmayacaktır.

 • macOS’te Homebrew kurulu değilse, bir terminal penceresi açın ve şunu yazın /usr/bin/ruby -e “$(curl -fsSL https://raw.githubusercontent.com/Homebrew/install/master/install)” Kurulumu başlatmak için İndirme ve kurulum komut dosyasının tamamlanmasını bekleyin ve ekrandaki talimatları izleyin.
 • Homebrew yüklendikten sonra şunu yazın demleme fıçısı yükleme svnx terminalde ve enter tuşuna basın. Bu, macOS için mevcut olan SvnX’in en son 64-bit sürümünü indirecek ve kuracaktır. Homebrew, kurulum işlemi tamamlandığında sizi uyaracaktır.
 • SvnX’i Launchpad’den veya Finder’daki Uygulamalar klasöründeki uygulamaya çift tıklayarak başlatabilirsiniz. Ancak, bunu ilk kez yaptığınızda, macOS muhtemelen güvenlik nedeniyle girişimi engelleyecektir.

  tıklayarak SvnX’in başlatılmasına izin vermeniz gerekir. Başlatma Paneli > Sistem Tercihleri ​​> Güvenlik ve Gizlilik Ve içinde Genel sekmesine tıklayarak Yine de Aç SvnX başlatma uyarısının yanındaki düğme.

 • Başlatmadan önce macOS sizden son onayınızı isteyecektir. Tıklamak Açık SvnX’in nihayet uygulamayı başlatmasına izin vermek için.

İlk lansmanından sonra macOS, SvnX’in başka herhangi bir güvenlik sorunu olmadan çalışmasına izin verecek.

OKUMAN  Apple Hatırlatıcılarını Etkili Bir Şekilde Kullanmak İçin İpuçları, Püf Noktaları ve Hack'ler

SvnX Subversion Nasıl Kullanılır

SvnX’i ilk başlattığınızda, oldukça basit bir ekranla karşılaşacaksınız. Solda listelenenler, adı verilen iki kategoridir. Çalışan Kopyalar ve Depolar.

Depolar, bağlandığınız merkezi SVN sunucularıdır. Bir SVN deposu, projeniz için tüm dosyaları tutar. Bir dosyayı güncellediğinizde, dosyaya yeni bir revizyon etiketi eklenir ve bu, depo dosyalarınızın daha eski ve daha yeni kopyaları arasında ayrım yapmanıza olanak tanır.

Çalışan kopyalar, depo dosyalarının yerel kopyalarının kaydedildiği yerdir. Bu, dosyalarınızı depoya göndermeden önce yerel olarak değişiklik yapmanızı sağlar. Dosyalar genellikle aşağıdaki gibi farklı odak alanlarına ayrılır: gövde (kararlı kopyalar için), dal (etkin geliştirme altındaki dosyalar için) ve etiket (ana deponun kopyaları için).

 • Yeni bir depo eklemek için, Ayarlar düğmesi soldaki menüde ve tıklayın Depo Ekle.
 • Bağlanmanıza izin vermek için Subversion sunucunuzla ilgili ayrıntıları sağlamanız gerekecek. SVN veri havuzu sunucusunu aşağıdaki alana yazın. URL kutu, depoya altında unutulmaz bir ad vererek İsim. Bir kullanıcı adınız ve şifreniz varsa, bunları aşağıdaki alana yazın. Kullanıcı adı ve Parola kutular.
 • Bilgilerinizi yerleştirdikten sonra, soldaki menüden deponuz için girişe çift tıklayın veya Ayrıntılar > Şimdi Yenile. Bu, SVN deponuz için erişim menüsünü açarak mevcut depo dosyalarına ve geçmiş revizyonlara erişmenize ve gerektiği gibi değişiklik yapmanıza olanak tanır.
 • Kaydedilmiş çalışma kopyanız hakkında daha fazla bilgiyi ana SvnX başlatma penceresinde, altında listelenmiş olarak bulabileceksiniz. Çalışan Kopyalar soldaki menüde. SVN çalışan kopyanızda değişiklik yaptığınızda, ana SvnX başlatma penceresindeki girişi çift tıklayın.

  İçinde Çalışma Kopyası beliren pencerede, düzenlediğiniz herhangi bir klasör veya klasörü seçin ve ardından İşlemek merkezi SVN deponuza yeni bir revizyon olarak kaydetmek için.

Yaptığınız her yeni revizyon, depo SVN sunucunuz için pencere. Kodunuzu «çatallamak» için eski revizyonlarda yeni çalışma kopyaları oluşturabilir ve gerekirse eski bir sürüme geri dönebilirsiniz.

OKUMAN  iMessage Mac'te Çalışmıyor mu? Düzeltmenin 13 Yolu

SvnX ile Etkili Sürüm Kontrolü

Bir sürüm kontrol sistemi kullanmıyorsanız, kodunuzda yaptığınız her değişiklik nihaidir. Geriye gidemezsiniz ve ileride yaptığınız değişiklikleri geri alamazsınız. Mac’te SvnX’i kullanmak, kod değişikliklerini takip etmenin basit ve etkili bir yolunu sunarak bu sorunla başa çıkmaya yardımcı olur.

SvnX biraz eski olsa da, sizin için doğru Mac SVN istemcisi değilse, Versions gibi bir alternatif kullanmaktan çekinmeyin. Tabii ki, yürümeden önce koşamazsınız, bu yüzden nasıl kod yazılacağını öğrenmek istiyorsanız, size yardımcı olacak bir dizi hizmet ve uygulama var.

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada.

Şunlar da hoşunuza gidebilir