Cihazınızın konfigürasyonunun hiçbir detayını kaçırmayın

Safari

Safari Mac’te Çalışmıyor mu? Düzeltmenin 9 Yolu

Apple, Mac’te Safari’yi geliştirmek ve optimize etmek için çok çaba sarf ediyor ve bunu gösteriyor. Tarayıcı, web sitelerini çok hızlı yükler, Chrome ve Firefox’a kıyasla daha az pil kullanır ve verileri iPhone ve iPad ile bir cazibe gibi senkronize eder. Buna rağmen, Safari sorunsuz değildir.

Bir süre önce Safari’de yavaş sayfa yükleme sorunlarını çözmekten bahsetmiştik. Bu sefer, Safari Mac’inizde çalışmadığında düzeltmek için yapmanız gerekenler konusunda size yol göstereceğiz; donuyor, çöküyor veya tamamen açılamıyor.

(Öne Çıkan – Safari Mac’te Çalışmıyor_ XX Düzeltmenin Yolları)

1. Safari’den Çıkmaya Zorlayın

Safari aniden donduysa ve Mac’inizde hiç çalışmıyorsa, zorla kapatmayı deneyin. Bunu yapmak için, açın elma menüsü ekranın sol üst köşesinden seçin ve Zorla ayrılma. Alternatif olarak, Emretmek + Seçenek + Kaçmak. Görüntülenen Uygulamalardan Çıkmaya Zorla kutusunda, Safari ve seçin Zorla ayrılma.

Ardından, birkaç saniye bekleyin ve tarayıcıyı yeniden başlatın. Açılırken donmaya veya takılmaya devam ederse bir sonraki düzeltmeye geçin.

2. Mac’i yeniden başlatın

Mac’inizi yeniden başlatmak, hem yerel hem de üçüncü taraf programlarda ortaya çıkan sorunların çoğunu halledebilir. Bir süredir yeniden başlatma yapmadıysanız bir deneyin.

3. Safari’yi Güncelleyin

Safari’yi en son güncellemeler yüklü olarak çalıştırmak, yazılımla ilgili bilinen hataların sorunlara neden olmasını önlemenin en iyi yoludur. Mac’in stok tarayıcısı macOS’a entegre edilmiştir, bu nedenle Safari’yi güncellemek istiyorsanız işletim sisteminin kendisini güncellemeniz gerekir.

Bunu yapmak için, açın elma menüsü, Seçme Sistem Tercihlerive seçin Yazılım güncellemesi. Listelenen bir güncelleme görürseniz, Şimdi güncelle.

4. Tarayıcı Önbelleğini Temizle

Eski bir tarayıcı önbelleği, Safari’nin Mac’inizde düzgün çalışmamasına neden olabilecek başka bir nedendir. Temizlemeyi deneyin.

1. Safari’yi açın. Ardından, seçin Safari menü çubuğunda seçin ve Tercihler seçenek.

OKUMAN  Safari Mac'inizde Açılmıyor mu? Düzeltmenin 6 Yolu

2. Gelişmiş sekmesine geçin ve yanındaki kutuyu işaretleyin. Menü çubuğunda Geliştirme menüsünü göster.

3. Bu, etiketli yeni bir öğeyi ortaya çıkarmalıdır. Geliştirmek menü çubuğunda. Açın ve ardından seçin Boş Önbellekler.

Bu, Safari önbelleğini silmelidir. Tarayıcıyı yeniden başlatın ve düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Not: Safari Tercihleri ​​bölmesine geri dönebilir ve isterseniz Geliştirme menüsünü devre dışı bırakabilirsiniz.

5. Uzantıları Devre Dışı Bırak

Uzantılar, Safari’de göz atma deneyiminizi iyileştirmeye yardımcı olur. Ancak optimize edilmemiş veya güncel olmayan uzantılar da donmalara ve rastgele çökmelere neden olabilir.

Onaylamak için tüm uzantıları devre dışı bırakarak başlayın. Seçme Safari menü çubuğunda seçin Safari Uzantılarıtıklayın ve her etkin uzantının yanındaki kutuların işaretini kaldırın.

Uç: Geliştirme menüsünü daha önce gizlemediyseniz, açıp seçebilirsiniz. Uzantıları Devre Dışı Bırak tüm uzantıları anında devre dışı bırakmak için.

Safari’den çıkın ve yeniden başlatın. Tarayıcı düzgün çalışmaya başlarsa, uzantıları birer birer yeniden etkinleştirin. Bu, sorunlara neden olan uzantıyı tanımlamanıza izin vermelidir. Daha sonra uzantıyı Safari’den kaldırmayı seçebilirsiniz. Veya Mac App Store’daki uzantının düzeltilmesine yardımcı olabilecek bir güncelleme arayabilirsiniz.

6. Safari Tercihlerini Sil

Safari tercihlerinizi saklayan dosyayı silmek, yanlış yapılandırılmış tarayıcı ayarlarından kaynaklanan sorunları çözebilir. Ancak başlamadan önce Safari’den çıkın veya zorla çıkın.

1. Aç Bulucu. Ardından, basın Emretmek+Vardiya+G açmak için klasöre git kutu.

2. Aşağıdaki yolu kopyalayıp yapıştırın ve Gitmek:

~/Library/Containers/com.apple.Safari/Data/Library/Preferences

3. Etiketli dosyaya sağ tıklayın com.apple.Safari.plist ve seçin Çöp kutusuna taşıyın. Safari, dosyayı daha sonra otomatik olarak yeniden oluşturacaktır, bu yüzden endişelenmeyin.

Mac’inizi yeniden başlatın. Ardından Safari’yi açın ve normal çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Tarayıcı ayarlarınızı (ana sayfa, yeni sekmeler, varsayılan arama motoru vb.) yeniden yapılandırmak istiyorsanız Safari’ye gidin. Tercihler bölme.

7. Güvenli Mod’a girin

Önbelleği temizlemek veya etkin uzantıları devre dışı bırakmak için Safari’yi açarken sorun yaşıyorsanız, yeniden başlatmayı deneyin. Güvenli mod.

OKUMAN  Bir Web Sitesi İçin Safari'de Pop Up Engelleyici Nasıl Kapatılır

Mac’inizi kapatarak başlayın. Ardından, en az 10 saniye bekleyin ve düğmelerden birini basılı tutarken açın. Vardiya anahtarlar.

Güvenli Modda başlattıktan sonra Safari’yi açın. Sorunsuz bir şekilde başlatılmalıdır. 4-6 arasındaki düzeltmeleri tekrar yapın ve Mac’inizi normal şekilde yeniden başlatın.

Bazı durumlarda, yalnızca Güvenli Mod’a girip çıkmak, Safari’nin yanı sıra düzgün çalışmayan diğer programları da onarabilir.

8. Mac Önbelleğini Temizle

Safari tarayıcı önbelleğini daha önce silmeyi denediniz. Şimdi, Mac’in uygulama ve sistem önbelleğini temizleme zamanı. Bu, Safari’de ilgili uygulamalardaki ve işletim sistemindeki eski veya bozuk verilerden kaynaklanan sorunları çözebilir.

9. Başlangıç ​​Diskini Kontrol Edin

Yukarıdaki düzeltmelerin hiçbiri yardımcı olmadıysa, Mac’inizdeki başlangıç ​​diskindeki hataları kontrol etmeye ve düzeltmeye değer. macOS’un sahip olduğu Disk Yardımcı Programı bu konuda yardımcı olabilecek bir araç. Ancak önce Mac’inizi Kurtarma Modunda yeniden başlatmanız gerekir.

1. Mac’inizi kapatın. Ardından, her iki düğmeyi de basılı tutarken açın. Emretmek ve r anahtarlar. Apple logosunu gördüğünüzde onları bırakın. Kısa süre sonra Kurtarma Moduna gireceksiniz.

2. Seçin Disk Yardımcı Programı seçeneği ve seçin Devam et.

3. Seçin Macintosh HD Disk İzlencesi penceresinin solundan. Ardından, etiketli simgeyi seçin İlk yardım.

4. Seçin Çalıştırmak Diskle ilgili hataları taramak için. Disk İzlencesi, karşılaştığı her şeyi düzeltmeye çalışacaktır.

5. Seçin Tamamlandı.

6. Seç Macintosh HD – Veri Disk İzlencesi bölmesinin solundan ve adımları tekrarlayın 35.

7. elma menüsü ekranın sol üst köşesinden seçin ve Tekrar başlat.

Mac’inizi normal şekilde yeniden başlattıktan sonra Safari’yi açın ve başlangıç ​​diskini onarmanın yardımcı olup olmadığını kontrol edin.

Yeniden Taramaya Başlayın

Umarım, Safari’yi yolun yarısında düzeltmişsinizdir. Tüm düzeltmeleri yapmanız gerektiyse ve hiçbir şey işe yaramadıysa, macOS’i yeniden yüklemek isteyebilirsiniz. Safari’nin düzgün çalışmasını engelleyen, yalnızca işletim sisteminin yeni bir kurulumunun düzeltebileceği derin bir sorun olabilir. Veya en azından şimdilik Chrome veya Firefox gibi alternatif bir tarayıcıya geçmeyi deneyebilirsiniz.

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada.

Şunlar da hoşunuza gidebilir