Cihazınızın konfigürasyonunun hiçbir detayını kaçırmayın

Donanım

Mac’inizdeki Tüm USB-C Bağlantı Noktalarının Hızını Nasıl Bulunur?

Mac’inizdeki USB-C bağlantı noktalarının tümü aynı görünebilir, ancak bazen farklı şekilde oluşturulurlar. Özellikle USB-C bağlantı noktaları farklı veri aktarım hızlarına ve güç dağıtım hızlarına sahiptir. Mac’inizde farklı USB-C bağlantı noktaları varsa, bir bağlantı noktasının verileri diğerlerinden daha hızlı aktardığını (veya telefonunuzu şarj ettiğini) görebilirsiniz.

Bu kılavuzda, USB-C bağlantı noktalarının özelliklerini nasıl kontrol edeceğinizi ve Mac’inizdeki en hızlı USB bağlantı noktasını nasıl belirleyeceğinizi göstereceğiz.

USB-C ve Thunderbolt USB-C: Farklı Olan Ne?

Apple, MacBook’larda hem normal USB-C hem de Thunderbolt USB-C bağlantı noktalarını kullanır. Daha önce belirtildiği gibi, bu bağlantı arayüzleri farklı konfigürasyonlara sahip olabilir. Ancak aynı göründükleri için, hangi USB-C bağlantı noktasının normal olduğunu ve hangisinin Thunderbolt standardını kullandığını söylemek genellikle zordur.

Bazı dizüstü bilgisayar üreticileri, Thunderbolt bağlantı noktalarını bir «şimşek» simgesiyle etiketleyerek bu iki arabirimi birbirinden ayırır. Normal USB-C bağlantı noktaları ise genellikle USB etiketine sahiptir. Bununla birlikte, bazı üreticiler USB-C bağlantı noktalarını da etiketsiz bırakmaktadır.

Apple, yeni nesil MacBook’larda bağlantı noktalarını etiketlemez, bu nedenle USB-C bağlantı noktalarını yalnızca görsel inceleme ile ayırt etmek neredeyse imkansızdır. Bir sonraki bölümde, Mac’inizin USB-C bağlantı noktalarını ve veri aktarım hızlarını nasıl belirleyeceğinizi göstereceğiz.

USB-C ve Thunderbolt USB-C tartışmasının tamamında yeniyseniz veya farklılıkları hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, Thunderbolt standardının bu kapsamlı kapsamına göz atın.

Mac’inizde Hangi Bağlantı Noktaları Var?

Yeni bir Mac satın aldığınızda, pakette bulunan teknik özellik sayfasında bağlantı noktası yapılandırmalarını görmelisiniz. Bazı MacBook modellerinin ekran boyutları, üretim yılı ve bağlantı noktası yapılandırmaları ürün adlarının sonuna eklenmiştir. Bu nedenle, “MacBook Pro 13 inç (Dört Thunderbolt 3 bağlantı noktası, 2020)” ifadesini gördüğünüzde, bu size Mac’teki bağlantı noktalarının türünü ve sayısını söyler.

Peki ya Mac’inizin ambalajını atmışsanız? Veya Mac’inizin model adında bağlantı noktası özelliği yok mu? Apple, Mac’inizdeki bağlantı noktalarını belirlemenize yardımcı olabilecek özel bir kaynak sayfasına sahiptir. Alternatif olarak, MacBook modelinizin çevrimiçi kullanım kılavuzuna veya teknik özelliklerine bakın.

OKUMAN  Apple AirPod'ların Mac'e Bağlanmaması Nasıl Onarılır

Tıkla elma logosu menü çubuğuna gidin ve Bu Mac Hakkında > Destek ve seçin Kullanım kılavuzu veya Özellikler. Bu, yeni bir tarayıcı penceresi açacak ve sizi Mac’inizin bağlantı noktası yapılandırmalarını kontrol edebileceğiniz bir web sayfasına yönlendirecektir.

Mac’te USB-C Hızı Nasıl Kontrol Edilir

macOS, Mac’inizin donanım, yazılım ve ağ bileşenlerinin durumunu kontrol etmenizi sağlayan yerleşik bir araca sahiptir.

USB-C bağlantı noktalarınıza bağlı aygıtların hızını kontrol etmek üzere macOS Sistem Bilgileri aracını kullanmak için aşağıdaki adımları izleyin. Bu size Mac’inizde hangi bağlantı noktasının en hızlı olduğu konusunda bir fikir verecektir.

1. tutun Seçenek tuşuna basın ve tıklayın elma logosu menü çubuğunda.

2. Seçenek tuşunu bırakmadan, Sistem bilgisi.

Sistem Bilgileri aracına erişmenin alternatif bir yolu, elma logosu, Seçme Bu Mac Hakkında ve tıklayın Sistem Raporu Genel Bakış sekmesinde.

3. Genişlet Donanım Bölüm.

4. Sol kenar çubuğunu aşağı kaydırın ve USB.

İçinde USB Aygıt Ağacı bölümünde, sürümlerine göre listelenmiş Mac’inizin USB-C bağlantı noktalarını bulacaksınız. Ayrıca Mac’inize bağlı USB aygıtları hakkında ayrıntılı bilgi bulacaksınız.

Herhangi bir bağlantı noktasına bir aygıt takın ve aygıtın veya bağlantı noktasının yapabileceği hızı kontrol etmek için aygıtın adına tıklayın. Hızlarını kontrol etmek için diğer bağlantı noktaları için adımları tekrarlayın.

Not: Cihazınız USB Cihaz Ağacında görünmüyorsa, Sistem Bilgileri penceresini kapatıp yeniden açın ve tekrar kontrol edin.

eğer varsa Yıldırım seçeneği, Mac’inizdeki bazı (veya tüm) bağlantı noktalarının Thunderbolt standardını desteklediği anlamına gelir.

Seçme Yıldırım sol kenar çubuğunda ve kontrol edin Hız listedeki bağlantı noktaları ve cihazlar için bölüm.

USB-C Hızları ve Anlamları

USB Aygıt Ağacı sayfasındaki hız bilgileri, Mac’inizin USB-C bağlantı noktasının sürümünü ve özelliklerini söyler. Bunlar, Mac’inizdeki en hızlı USB-C bağlantı noktasını bulmanıza yardımcı olabilir. İşte ne anlama geldikleri:

1. 1,5 Mb/sn’ye kadar: Bu hıza sahip bir USB-C bağlantı noktası veya cihaz, USB 1 bağlantı türünü belirtir.

2. 12 Mb/sn’ye kadar: USB 1.1 özellikli bağlantı noktaları ve cihazlar bu hıza sahiptir.

3. 480 Mb/sn’ye kadar: Bu, USB-C aygıtının veya bağlantı noktasının USB 2.0 hızlarına sahip olduğunu söyler.

OKUMAN  AirPod'larınızı Nasıl Daha Yüksek Ses Seviyesine Getirirsiniz?

4. 5 Gb/sn’ye kadar: Bağlı cihaz USB 3.1 (Gen 1) hızlarını destekler.

5. 10 Gb/sn’ye kadar: Bu, USB 3.1 (Gen 2) ve USB 4 bağlantı standardını tanımlar; şu anda herhangi bir Mac’teki en hızlı USB-C bağlantı noktalarıdır.

Optimum aktarım hızları için USB aygıt(lar)ınız ve USB-C kablonuz da bağlantı noktasıyla aynı USB standardını desteklemelidir. Bu nedenle, USB 4 hızının (10 GB/sn’ye kadar) keyfini çıkarmak için Mac’iniz, USB-C aygıtınız ve USB-C kablosunun herşey USB 4 standardını destekler. USB-C aksesuarları ve çevre birimleri satın alırken buna dikkat edin. Ayrıca, daha fazla bilgi edinmek için USB kablo türleriyle ilgili açıklamamıza bakın.

Bir USB-C hub (veya adaptör), Mac’iniz ve USB-C cihazlarınız arasındaki olası veri aktarım hızını da yavaşlatabilir. Adaptörün veya USB hub’ının Mac’inizin USB-C standardını desteklediğinden emin olun. Aksi takdirde, bağlanan cihazlar USB adaptörünün hızıyla sınırlı olacaktır.

Bağlam açısından, Mac’inize bir USB 2.0 hub takarsanız, hub’a bağlı cihazlar USB 2.0 hızıyla sınırlı olacaktır. En iyi deneyim için aygıtları doğrudan Mac’inize takın veya uyumlu aksesuarlar kullanın.

USB-C: Mac’te Thunderbolt 3 ve Thunderbolt 4

MacBook’lar Thunderbolt, Thunderbolt 2, Thunderbolt 3 ve Thunderbolt 4 bağlantı noktalarıyla birlikte gelir. Ancak, yalnızca Thunderbolt 3 ve Thunderbolt 4 standardı USB-C arabirimini kullanır. Tüm USB-C özellikleri/nesiller ile çalışan, geriye dönük uyumlu yüksek hızlı bağlantı noktalarıdır. Her iki standart da aynı 40Gbps maksimum veri aktarım hızına sahiptir, ancak Thunderbolt 4 daha üstündür.

Thunderbolt 4, daha iyi güvenlik ve video veri aktarımı için geliştirilmiş destek ile birlikte gelir. Bağlam için, Thunderbolt 4 USB-C konektörü, video sinyallerini bir 8K ekrana veya iki 4K ekrana iletebilir. Thunderbolt 3 ise yalnızca bir 4K ekranı işleyebilir. Şu anda yalnızca 2020’de piyasaya sürülen en yeni M1 destekli Mac’ler Thunderbolt 4 veya USB-4 bağlantı noktalarıyla birlikte gelir. Gelecekteki sürümler de kesinlikle Thunderbolt 4 standardını kullanacak.

Hala tüm USB-C ve Thunderbolt bağlantısı kavramını anlamadınız mı? Ya da belki, bazı cevaplanmamış sorularınız mı var? Aşağıya bir yorum bırakın ve size bazı cevaplar almaya çalışacağız.

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada.

Şunlar da hoşunuza gidebilir