Cihazınızın konfigürasyonunun hiçbir detayını kaçırmayın

MacOS

İş Akışınızı Kolaylaştıracak 5 Basit macOS İpuçları ve Püf Noktaları

Daha fazla çalışmayın; daha akıllı çalışın. Bu ifade 1930’larda ortaya çıktı, ancak bugün hala geçerli. Birkaç tuşa basmak sadece birkaç saniye içinde yapılmasına yardımcı olabilirken, hiç kimse bir şeyi uzun yoldan yaparak saatler harcamak istemez.

Mac’inizde verimliliğinizi artırmanıza yardımcı olmak için uygulaması kolay beş ipucu seçtik. İşinizi daha hızlı halledeceksiniz, böylece oynamak için daha fazla zamanınız olacak.

macOS İpucu #1: Spotlight Search’ü Yapılandırın

Daha önce spot ışığı kullanmadıysanız, yapmalısınız. Spotlight araması dosyaları bulabilir, web’de bilgi bulabilir ve hatta temel matematik hesaplamaları yapabilir. Hepsinden iyisi, basit bir klavye darbesiyle erişebilirsiniz.

Spotlight’ın hangi öğeleri arayacağını ve nasıl kullanılacağını yapılandırmak için aşağıdaki adımları kullanın.

1. Aç Sistem Tercihleri Fsol üst köşedeki Apple Menüsünden.

2. Seç Spot ışığı tercihlerde.

3. Spotlight’ın aramasını istediğiniz kategorileri seçmek için onay kutusunu kullanın. Spotlight’ın aramasını istemediğiniz kategorilerin işaretini kaldırın.

4. Mahremiyet sekme. Spotlight’ın aramasını istemediğiniz klasörleri ekleyin.

Ekranınızın sağ üst köşesindeki büyüteci seçerek veya simgesini kullanarak Spotlight aramasını kullanabilirsiniz. Emretmek+boşluk çubuğu klavye kısayolu. Spotlight araması açıldığında, arama çubuğuna bir kelime veya kelime öbeği girebilirsiniz ve Spotlight sonuçları gösterecektir.

macOS 2. İpucu: Metin Kısayolları Oluşturun

macOS, otomatik olarak daha uzun metin ifadelerine genişleyen metin kısayolları oluşturmanıza olanak tanır. Metin ifadenize emoji bile ekleyebilirsiniz.

Örneğin, macOS’i $rec’i «Mesajınızı aldım ve yakında yanıt vereceğim» ile değiştirecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu kısayollar çok büyük bir zaman kazandırıcı olabilir ve kurulumu çok kolaydır.

1. Aç Sistem Tercihleri sol üst köşedeki Apple Menüsünden.

2. Seç Tuş takımı tercihlerde.

3. Metin sekme.

4. Bulun ve seçin + sol alt köşedeki düğme.

5. Kısayolunuzu Yer değiştirmek kolon. Benzersiz ve genellikle yazdığınız metin olmayan bir kısayol seçin. Gerekirse % veya ~ gibi bir sembol kullanın.

6. Tam metin dizesini şuraya girin: İle birlikte kolon.

OKUMAN  Mac'inizdeki Bazı Tuşlar Düzgün Çalışmıyor mu?

Eklendikten sonra kısayolunuzu herhangi bir metin alanına yazabilirsiniz ve macOS onu otomatik olarak değiştirir.

macOS 3. İpucu: Sıcak Köşeleri Kullanın

Hot Corners’ı hiç duymadınız mı? Yalnız değilsin.

Bu genellikle gözden kaçan özellik, farenizi ekranınızın dört köşesinden birine getirdiğinizde bir eylem gerçekleştirmenize olanak tanır. Ekranınızı kilitlemeyi, masaüstünü göstermeyi ve daha fazlasını seçebilirsiniz. Yapabileceğiniz görevler sınırlıdır, ancak mevcut olanlar faydalıdır.

Sıcak köşelerinizi ayarlamak sadece birkaç kolay adımda gerçekleşir. Başlamak için aşağıdaki adımları izleyin.

1. Aç Sistem Tercihleri sol üst köşedeki Apple Menüsünden.

2. Seç Görev kontrolü Görev Kontrol ayarlarını açmak için tercihlerde.

3. Sıcak Köşeler buton.

4. Her köşe için eylemi seçmek için açılır menüyü kullanın.

Seçme Tamam bittiğinde.

Sıcak köşelerinizi kullanmak için, farenizi o belirli köşedeki ekranın kenarına getirmeniz yeterlidir.

macOS 4. İpucu: Safari Resim İçinde Resim

Sık sık bir video eğitimini bir pencerede izleyip ardından başka bir pencerede mi çalışıyorsunuz? İkisi arasında sürekli tıklamaktan bıktınız mı? Safari kullanıyorsanız, resim içinde resim özelliğini kullanarak bu geçiş döngüsünü sonlandırabilirsiniz.

Safari kullanmanız gerekir, ancak YouTube, Vimeo ve diğerleri dahil olmak üzere herhangi bir video akış hizmetiyle çalışır.

1. Safari’yi açın ve + Yeni bir sekme açmak için sağ köşedeki

2. Bu sekmede YouTube, Vimeo veya başka bir video hizmetinde bir video oynatmaya başlayın.

3 Sekmede ses simgesini arayın ve bir açılır menüyü görüntülemek için üzerine sağ tıklayın.

4. Seçin Resim İçinde Resim Girin videoyu daha küçük bir pencerede açmak için

5. Resim içinde resim videosu artık tarayıcı pencerenizin üstünde yüzecektir.

Tarayıcınızda çalışabilir ve diğer uygulamaları açabilirsiniz; video, görüntülemeniz için en üstte kalır. Videoyu ekranın istediğiniz herhangi bir köşesine de sürükleyebilirsiniz. Resim içinde resimden çıkmak için videoya tıklayın ve x sol üst köşede.

macOS İpucu #5: Kullanışlı Klavye kısayolları

macOS içinde birçok klavye kısayolu vardır. Hepsini öğrenmek neredeyse imkansız, bu yüzden hafızaya almak için en önemli on tanesini seçerek sizin için kolaylaştırdık.

  • Ekran görüntüsü araçları: Kullanmak Komut+Üst Karakter+3 tüm bir pencerenin ekran görüntüsünü almak için, Komut+Üst Karakter+4 seçilen bir alanın ekran görüntüsünü almak ve Komut+Üst Karakter+5 video da dahil olmak üzere bir dizi ekran görüntüsü aracı açmak için (macOS Mojave). Genellikle ekran görüntüleri masaüstünüze kaydedilir, ancak bunları hızlıca panoya kopyalayabilirsiniz. Ekran görüntüsü klavye kısayollarını kullanırken Kontrol tuşunu eklemeniz yeterlidir. Örneğin, Control+Command+Shift+3 tüm bir pencerenin ekran görüntüsünü alacak ve panoya kopyalayacaktır.
  • Bir uygulamayı kapatın: Kullanmak Komut+Q Bir uygulamayı bu basit tuş vuruşuyla kapatarak meraklı gözlerden çabucak gizlemek için.
  • İlet Sil: Varsayılan olarak, macOS’teki silme tuşu, imlecin solundaki karakterleri kaldırarak geriye doğru siler. basmak İşlev+sil imlecin sağındaki karakterleri kaldırarak ileri yönde silmek için.
  • Uygulamalar arasında geçiş yapın: Uygulamalar arasında geçiş yapmak için komut tuşunu basılı tutun ve sekme tuşuna dokunun.
  • Bir uygulama içinde pencereler arasında hareket etme: Kullanmak Command+Tilde (~) pencereler arasında geçiş yapmak için.
  • Bir pencereyi simge durumuna küçült: Komut+M aktif pencereyi simge durumuna küçültür, Komut-Option-M tüm açık pencereleri simge durumuna küçültür.
  • Zorla ayrılma: Kullanmak Komut+Seçenek+Esc bir uygulama donduğunda ve onu kapanmaya zorlamanız gerektiğinde.
  • Mac’inizi kilitleyin: Mac’inizi kilitlemek için Command+Control+Q tuşlarını kullanın.
  • Spotlight Search’ü açın: Spotlight’ı başlatmak ve aramak için Command+Boşluk çubuğunu kullanın.
  • Emojileri ve Özel Karakterler görüntüleyiciyi açın: Herhangi bir metin alanındaki Control+Command+Boşluk çubuğu, Emojiler ve Özel Karakterler görüntüleyicisini açar.
OKUMAN  Mac'te Kayıt Nasıl Ekranlanır

Bu klavye kısayolları faydalıdır, ancak bunlar sadece buzdağının görünen kısmıdır. Kapsamlı klavye kısayolları listesi için tam uzunluktaki makalemize göz atın.

Daha Üretken Olmak için macOS İpuçlarını ve Püf Noktalarını Kullanma

Bu ipuçları ve püf noktaları daha verimli çalışmanıza yardımcı olacak, ancak macOS destekli bilgisayarınızla çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Windows’tan geliyorsanız, geçişi kolaylaştıracak birkaç ipucumuz var. Temel bilgilerde uzmanlaştıktan sonra, Alfred gibi güç verimliliği uygulamalarını Mac’inize yükleyebilir veya size boole operatörlerini, para birimi dönüştürücülerini ve daha fazlasını nasıl kullanacağınızı öğretecek bu gelişmiş ipuçlarını kullanabilirsiniz.

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada.

Şunlar da hoşunuza gidebilir