Cihazınızın konfigürasyonunun hiçbir detayını kaçırmayın

iphone

iPhone’unuzda Casus Yazılım Olup Olmadığı Nasıl Belirlenir?

İlk iPhone’unuzu satın almadan önce hayatın nasıl olduğunu hatırlıyor musunuz? Apple’ın kullanışlı küçük mobil cihazı uzun bir yol kat etti ve bu süreçte birçok hayatı değiştirdi.

Teknolojideki gelişmeler, yeni yaratıcılığı beslemeye ve bir iPhone’un kullanılabileceği yeni yolları keşfetmeye devam ediyor. Ne yazık ki, bu aynı zamanda güvenliğinizden ve gizliliğinizden ödün vermek için daha güçlü bir potansiyel getiriyor.

iPhone’unuzda olabilecek her şeyi düşündüğünüzde, casus yazılımların listeye giremeyeceğinden eminim, ancak bu çok gerçek bir tehdittir. Görünen o ki günümüzde pili ve ekranı olan her şey dijital saldırılara yenik düşebiliyor. Sosyal medya çağında, yalnızca neyle karşı karşıya olduğunuzu ve bununla en iyi nasıl başa çıkacağınızı anlama ihtiyacını güçlendirir.

Farklı Casus Yazılım Türleri

iPhone’unuz söz konusu olduğunda dikkat etmeniz gereken üç ana casus yazılım türü vardır. Gizli bir casus uygulaması en yaygın biçimdir ve ardından maskeli bir saldırı gelir.

Bunların ikisi de, uygulamalar ve çeşitli bağlantılar aracılığıyla cihazınıza sızabilecek kötü amaçlı kodlardır. Üçüncüsü, iCloud’a yedeklediğiniz verileri kullanarak iPhone’unuza saldıracak.

Casus Uygulaması

Casus uygulama, iPhone’unuza yüklenmesi gereken bir casus yazılım türüdür. Bu, kendi başınıza veya telefonunuza el koyan bir yabancı tarafından yapılabilir. Çıldırmadan önce, App Store’daki uygulamalarda casus yazılım yok. Apple, kötü amaçlı uygulamaları inceleme konusunda gerçekten çok iyi, bu yüzden bunu halka açıklamıyorlar.

Bunun yerine, gölgeli bir üçüncü taraf web sitesinden bir uygulama indirip yüklemeniz gerekecek. Bu aynı zamanda, herhangi bir şey gerçekleşmeden önce iPhone’unuzun hapse atılması gerektiği anlamına gelir. Bu nedenle, yakın zamanda güvenilmeyen bir uygulamanın gözden kaçamayacak kadar iyi göründüğüne karar verdiyseniz, iPhone’unuza istemeden casus yazılım davet etmiş olabilirsiniz.

OKUMAN  iPhone Face ID Çalışmıyor Nasıl Onarılır

Bu özel casus yazılımın, Certo iPhone gibi bir casus yazılım önleme aracı kullanılmadan tespit edilmesi inanılmaz derecede zordur.

Maskeli Saldırı

Bir casus uygulamanın aksine, bir maskeli saldırı güvenilir bir kaynaktan iPhone’unuza girer. Apple, bu tür şeylerin olmasını engellemekte harikadır, ancak bunlar hatasız değildir. Bazen casus yazılımlar bir ninja gibi içeri sızabilir, zamanını bekleyip yalnızca son güncelleme sırasında saldırabilir.

Bir Masque Attack, genellikle başka bir uygulama güncellemesi gibi görüneceği için inanılmaz derecede sinsi. iPhone’unuzu ters yüz etmek için yalnızca güvenliği ihlal edilmiş bir güncelleme yeterlidir. Kendinizi bu saldırılardan en iyi şekilde korumak için güncelleme bilgilerini kapsamlı bir şekilde kontrol ettiğinizden emin olun. Bir ad veya başlık biraz tehlikeli görünüyorsa, «Hayır» demeniz yeterlidir.

iCloud Casus

Bir iCloud Yedekleme saldırısının gerçekleşmesi için iPhone’unuza erişim gerekli değildir. Bunun yerine, bu özel casus yazılım türü, iCloud kimlik bilgilerinizle zayıf güvenliğin sonucudur. Bir bilgisayar korsanının tek yapması gereken, iCloud hesabınız için kullanıcı adınızı ve şifrenizi bulmaktır ve sunucuya yedeklediğiniz her şeyi almak için oradadır.

iCloud’a yedeklediğiniz her şeyi tek tek takip etmediğiniz sürece, bu özel casus yazılımı tespit etmek diğerlerinden daha zordur. Cihazınız iCloud’a yedeklenecek şekilde yapılandırıldığı sürece, tüm metinleriniz, arama günlükleriniz ve uygulama geçmişiniz açığa çıkar.

Bu şekilde güvenliğinizin ihlal edildiğini düşünüyorsanız hemen şifrenizi değiştirin. Ayrıca, iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmekten de yararlanabilirsiniz.

Daha sonra, net olduğunuzu hissetseniz bile, Apple Destek’i bilgilendirmenizi şiddetle tavsiye ederim. Olağandışı ilerlemeyi takip edebilecekleri için onları neler olduğu hakkında bilgilendirin.

Yaygın Casus Yazılım Belirtileri

Bir casus yazılım saldırısının belirtileri, iPhone’unuzdaki diğer hatalı sorunları taklit edebilir. Bununla birlikte, aşağıdakilerden herhangi biri telefonunuzun güvenliğinin ihlal edilmiş olabileceğinin bir göstergesi olabilir:

  • Casus yazılımlar, bir iPhone’un işlemcisini aşırı çalıştırarak kaynaklarınızı hızla tüketebilir ve pilin aşırı ısınmasına neden olabilir. Kaynak açısından yoğun uygulamalar çalıştırmadan bile sürekli ısınan bir pil, bir casus yazılım sorununa işaret edebilir.
  • Hileli uygulamalar gerçek bir endişe kaynağıdır, bu nedenle iPhone’unuzun izniniz olmadan sürekli olarak internete bağlandığını fark ederseniz, bir uygulama tutulmuş olabilir. Söz konusu uygulamanın kendisini güncellemeye çalışması ve ileride daha fazla sorun yaşamanıza neden olması oldukça olası olduğundan, buna çok dikkat edin.
  • Apple hesabınız için sürekli olarak oturum açma istekleri almak sizin için endişe verici olabilir ve olmalıdır. Bu bir casus yazılım sorunu olmasa bile, cihazınızda bir tür sorun olduğunu gösterebilir. Bu bir casus yazılım durumuysa, birinin kimlik bilgileriniz olması ve bunları kullanmaya çalışması ihtimali vardır. Bunu fark ederseniz hemen parolanızı değiştirin (farklı bir cihazdan) ve Apple Destek ile iletişime geçin.
OKUMAN  iPhone Pil Yüzdesini Gösterecek En İyi 6 Uygulama

Önleme İpuçları

Apple, bununla ne kadar mücadele etmeye çalışırsa çalışsın, tüm cihazlar ara sıra casus yazılım saldırılarına eğilimlidir. En iyi koruma, gerekli özeni göstermektir.

iPhone’unuzu asla başıboş bırakmayın, iOS’u her zaman en son sürüme güncel tutun ve parola kullanmak yerine Touch ID’yi tercih edin. Bu koruyucu önlemleri uygulayın ve kendinize gelecekteki kederden tasarruf edin.

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada.

Şunlar da hoşunuza gidebilir