Cihazınızın konfigürasyonunun hiçbir detayını kaçırmayın

yazılım

iPhone’da Ekran Döndürme Kilidi Nasıl Açılır

Bir video izlemiyor, oyun oynamıyor veya belirli yüksek çözünürlüklü görüntüleri izlemiyorsak, çoğumuz akıllı telefon ekranlarımızı genellikle dikey biçimde görüntüleriz.

Diğer cihazlardan farklı olarak iPhone ile ilgili harika şeylerden biri, ekranının telefonu nasıl tuttuğunuza bağlı olarak kendisini yeniden yönlendirebilmesidir.

gökyüzü, kişi, açık hava içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Ancak bazen ekran, iPhone’unuzu çevirdiğiniz tarafa uyacak şekilde dönmez, bu gerçekten sinir bozucu olabilir ve telefonu kullanmayı zorlaştırır.

Telefonunuzun bozuk olabileceği sonucuna varmadan ve bir Apple Genius ile randevu almadan önce, bunun neden olduğunu ve iPhone ekran döndürme kilidinin nasıl açılacağını öğrenmek için bu kılavuzu okuyun.

iPhone’da Kilitli Ekran Döndürme Sorununun Sebebi Nedir?

İdeal olarak, iPhone ekranınız sorunsuz bir şekilde dönebilmelidir. Olmazsa, ekran döndürme özelliği kilitli olabilir veya bulunduğunuz ekran veya uygulama bu işlevi desteklemiyor olabilir.

Bir iPhone’daki ekran döndürme sorunlarının en büyük suçlularından biri, başlatma sırasında Ana ekranın ivmeölçer kalibrasyonudur.

Cep telefonu tutan bir el Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

İPhone’unuzdaki ivmeölçer, akıllı telefonlardaki ivmeyi ölçer, ancak asıl işi, yön değişikliklerini tespit etmek ve iPhone’unuzun ekranına yukarıdan aşağıya veya tam tersi arasında geçiş yapmasını veya dönmesini bildirmektir.

İvmeölçer başlatma sırasında kalibre olmazsa, iPhone’unuzu portre modunda yeniden başlatabilir ve normale dönüp dönmeyeceğini görebilirsiniz.

Yerleşik jiroskop sensörüyle birlikte ivmeölçer, iPhone’unuzu hareket ettirerek oyunları kontrol etmenize veya Haritalar uygulamasını kullanıyorsanız size doğru yol tarifleri vermenize yardımcı olur.

iPhone’unuzu yatay görünümde yan tutmak, telefonunuzu dikey görünümde dik tuttuğunuzda olduğu gibi, ekranı oryantasyona uyacak şekilde döndürür.

iPhone’unuz, onu dikey (dikey) veya yatay (yatay) biçimde tuttuğunuzu bilecek kadar akıllıdır ve ekranı eşleşecek şekilde döndürür. Ancak ivmeölçer ve jiroskop sensörleri arızalandığında, ekran siz istemediğinizde dönebilir ve bu oldukça can sıkıcı olabilir.

Kilitli ekran döndürme sorunuyla uğraşıyorsanız, size iPhone’da ekran döndürmeyi nasıl bulacağınızı ve içeriğinizin keyfini tercih ettiğiniz biçimde çıkarabilmeniz için kilidini nasıl açacağınızı göstereceğiz.

iPhone Ekran Döndürme Kilidini Nasıl Açarsınız?

iPhone ekran döndürme kilidini açmak için atabileceğiniz adımlara geçmeden önce, telefonunuzdaki ekran döndürme kilidinin ne zaman etkinleştirildiğini bilmek önemlidir.

iPhone’unuz iOS 7 ve sonraki sürümleri çalıştırıyorsa, Kontrol Merkezi açılarak ekran döndürme kilidi etkinleştirilir, ancak telefonunuzun ekranının üst kısmındaki pil simgesinin yanındaki simge çubuğuna dokunarak aynısını hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Döndürme kilidi simgesi açıkken, pil simgesinin yanında kavisli bir okla görünür. Görmüyorsanız, kilit kapalıdır.

OKUMAN  iCloud Şifreleri Chrome Uzantısı: Nasıl Kullanılır

iPhone X/XS/XR ve 11’de ana ekranda döndürme kilidi simgesini görmezsiniz. Bunu yalnızca Kontrol Merkezi’nin sağ üst tarafında görebilirsiniz.

Ancak, Ana Ekran düğmesine iki kez dokunabilir ve Müzik çalar kontrollerinin hemen yanında ekran döndürme kilitleme/kilit açma düğmesini bulabilirsiniz. Basit bir dokunuş kilidi açacak ve ekranınızı bir kez daha döndürebilirsiniz.

iPhone’unuzda ekran döndürmenin kilidini nasıl açacağınız aşağıda açıklanmıştır:

1. Dikey yönlendirme kilidini kapatın

2. Uygulamayı yeniden başlatın/Farklı bir uygulama deneyin

3. iPhone’unuzu yeniden başlatın

4. Ekran Yakınlaştırmayı Devre Dışı Bırak

5. Tüm Ayarları Sıfırla

6. İvmeölçeri Onarın

Dikey Yönlendirme Kilidini Kapat

iPhone’unuzu yana çevirmeyi denediyseniz ve ekran dikey konumda takılı kaldıysa, Dikey Yön Kilidi etkinleştirilebilir.

Kontrol Merkezine giderek hızlı bir şekilde devre dışı bırakabilirsiniz. Oraya ulaşmak için kullanacağınız yöntem, kullandığınız iPhone’a bağlıdır.

iPhone X için, Kontrol Merkezi’ni açmak için ekranınızın sağ üst köşesinden aşağı doğru kaydırın. Fiziksel ana sayfa düğmeli bir iPhone 8 veya daha eski model kullanıyorsanız, ekranın altından yukarı kaydırarak Kontrol Merkezi’ni ortaya çıkarın.

Kontrol Merkezinden, etrafında bir çizgi eğrisi olan kilit ve ok simgesini bulun, Kilit simgesi vurgulanmış bir arka planla (beyaz) görüntüleniyorsa, etkin olduğu anlamına gelir, bu nedenle Dikey Yönlendirme Kilidi’ni devre dışı bırakmak için ona dokunun.

Elektronik içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Kontrol Merkezi’nin üst kısmında Dikey Yönlendirme Kilidi’nin kapalı olduğunu bildiren bir mesaj görüntülenecektir.

Elektroniklerin yakından görünümü Otomatik olarak oluşturulan açıklama

Ana Ekran düğmesine basarak veya sağ üst köşeden aşağı kaydırarak ana ekranınıza dönün ve ardından serbestçe dönüp dönmediğini görmek için iPhone’unuzu yana çevirmeyi deneyin.

Not: Daha eski iOS sürümlerinde, döndürme kilidi özelliğini Hızlı Uygulama Değiştirici’de bulabilirsiniz. Açmak için Ana Sayfa düğmesine çift tıklayın ve soldan sağa kaydırın.

Ekran hala dönmüyorsa aşağıdaki diğer çözümleri deneyin.

Uygulamayı Yeniden Başlatın Veya Farklı Bir Uygulama Deneyin

Portre Yön Kilidi’ni devre dışı bıraktıktan sonra iPhone ekranınız hala dönmüyorsa, büyük olasılıkla bulunduğunuz uygulama veya ekran, ekranınızın yeniden yönlendirilmesini desteklemiyor. Sorunu aşağıdaki gibi çözmek için birkaç seçeneği deneyebilirsiniz:

Takılırsa veya çökerse uygulamayı yeniden başlatın. Bunu yapmak için, Ana Sayfa çubuğundan yukarı kaydırarak ve özelliği ortaya çıkarmak için bir saniye basılı tutarak Uygulama Değiştiriciye erişin. Ana Sayfa düğmesi olan iPhone’larda, Uygulama Değiştirici’ye erişmek için çift tıklayın.

Otomatik olarak oluşturulan bir akıllı telefonun ekran görüntüsü Açıklama

Kapatmak istediğiniz uygulamayı bulun ve önizlemede yukarı kaydırın. Ana ekranınıza gidin, uygulamayı bulun ve tekrar açın. Ekran döndürme sorunu uygulamadaysa, bu adımlar iPhone’unuzun ekranını tekrar döndürmenize yardımcı olacaktır.

Not: Tüm uygulamalar ekran döndürmeyi desteklemez. Benzer şekilde, çoğu iPhone modelindeki ana ekran dönmez, ancak iPhone 6/6S/7/8 Plus modellerinde olduğu gibi.

OKUMAN  iPhone ve iPad İçin En İyi 18 Çevrimdışı Oyun Uygulaması

iPhone’unuzu Yeniden Başlatın

Hala ekran döndürmenin kilidini açamıyor musunuz? Sorun iPhone’unuzda bir hata olabilir. Bunu çözmek için iPhone’unuzu yeniden başlatın, çünkü bu genellikle bu tür sorunlara neden olabilecek herhangi bir yazılım çakışmasını düzeltir ve normal şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

iPhone’unuzu yeniden başlatmak için, Kapatmak için Kaydır menüsü görünene kadar Yan düğmeyle Sesi Aç veya Sesi Azalt düğmesini basılı tutun. iPhone’unuzda Ana Sayfa düğmesi varsa, güç menüsünü görüntülemek için Uyut/Uyandır düğmesini basılı tutabilirsiniz.

Video oyunu uzaktan kumandasını tutan bir el Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

iPhone’unuzu kapatmak için Kapatmak için Kaydırmak için kaydırıcıyı kaydırın ve ardından yeniden açmak için Uyut/Uyandır veya Yan düğmeye basın.

Ayrıca zorla yeniden başlatma gerçekleştirebilir ve sorunu çözüp çözmediğini görebilirsiniz. iPhone’unuz yeniden başladığında, ekran yönünün tekrar çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Ekran Yakınlaştırmayı Devre Dışı Bırak

Ekran Yakınlaştırma, metin ve Ana ekran simgelerini büyüterek iPhone’unuzun ekranında gösterilenleri büyütmenize olanak tanır. Yalnızca iPhone 6/7/8 Plus, iPhone XS Max ve iPhone XR dahil olmak üzere desteklenen modellerde bulunur.

Ekran Yakınlaştırma özelliğine sahip bu iPhone modellerinden birine sahipseniz, ekran döndürmeyi engelliyor olabilir. Sorunu çözmek için şuraya giderek Ekran Yakınlaştırmayı devre dışı bırakın: Ayarlar > Ekran ve Parlaklık.

Otomatik olarak oluşturulan bir cep telefonu Açıklamasının ekran görüntüsü

Ekran Yakınlaştırma bölümünde, Görünüm’e ve ardından Standart>Set.

Otomatik olarak oluşturulan bir cep telefonu Açıklamasının ekran görüntüsü

iPhone’unuz yeni yakınlaştırma ayarında yeniden başlayacak ve ekranın tekrar normal şekilde dönüp dönmediğini kontrol edebilirsiniz.

Bütün ayarları sıfırlamak

Bu noktadaysanız ve hala ekran döndürme sorununu çözemiyorsanız iOS ayarlarınızı sıfırlayabilirsiniz. Bu, ekran döndürme kilidi sorunu gibi bazı hataları ve tuhaflıkları işlemek için ağ ayarları ve WiFi bağlantıları gibi şeyleri sıfırlayacaktır.

Tüm ayarları sıfırlamak için Ayarlar > Genel.

Otomatik olarak oluşturulan bir cep telefonu Açıklamasının ekran görüntüsü

Ardından, simgesine dokunun. Sıfırla.

Otomatik olarak oluşturulan bir cep telefonu Açıklamasının ekran görüntüsü

Musluk Bütün ayarları sıfırlamak ve ardından işlemi onaylamak için şifrenizi girin.

Otomatik olarak oluşturulan bir cep telefonu Açıklamasının ekran görüntüsü

İPhone’unuz yeniden başlatılacak, ardından ekran döndürmenin tekrar normal şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. Olmazsa, muhtemelen Sıfırla’ya gidip üzerine dokunarak iPhone’unuzu tamamen sıfırlamanız gerekir. Tüm İçeriği ve Ayarları Sil. Bunu yapmadan önce iPhone’unuzu yedekleyin ve ardından bu seçeneği kullanın.

İvmeölçeri Onarın

Bu noktadaysanız ve ekran döndürme hala çalışmıyorsa, iPhone’unuzun ivmeölçeri bozuk olabilir. İvmeölçer, iPhone’unuzun hareketini algılarken ekran döndürme işlevini kontrol eder. Kırılırsa, hareketi izlemek için normal şekilde çalışamaz, bu nedenle telefonun ekranını ne zaman döndüreceğini bile bilmez.

Bıçağı tutan bir el Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Bu düzeltme bir profesyonel gerektirir, bu nedenle Apple Destek ile iletişime geçin ve iPhone’unuz için servis ayarlayın veya bunu halletmek için yetkili bir Apple onarım mağazasını ziyaret edin.

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada.

Şunlar da hoşunuza gidebilir