Cihazınızın konfigürasyonunun hiçbir detayını kaçırmayın

iphone

iPhone’da Arka Planda Uygulama Yenileme Nedir?

iPhone’unuzda bir uygulama kullanırken, iOS uygulamayı «etkin» olarak tanır. Başka bir uygulamaya geçtiğinizde, Ana Ekran düğmesine bastığınızda, ana sayfaya kaydırdığınızda veya iPhone’unuzu kilitlediğinizde, iOS uygulamaları arka planda askıya alır.

Askıya alınmış durumda olmalarına rağmen, bazı uygulamalar mobil verilerinizi, Wi-Fi’nizi ve konum/GPS hizmetlerinizi kullanmaya devam edebilir. Ama sadece onlara izin verirseniz. Bu makalede, Arka Planda Uygulama Yenileme’nin ne olduğunu ve arka planda cihaz kaynaklarını kullanarak uygulamaları yönetmek için bu özelliği nasıl kullanabileceğinizi açıklayacağız.

Arka Planda Uygulama Yenileme nedir?

Önceden, yalnızca sistem uygulamaları ve hizmetleri arka planda çalışabilirdi. 2013’te iOS 7 ile işler değişti—Arka Plan Uygulaması Yenileme tanıtıldı. Apple, arka plan etkinliği erişimini üçüncü taraf uygulama geliştiricilerine açtı ve son kullanıcıları eşit şekilde sürücü koltuğuna oturttu.

Uygulamaların arka planda çalışmasına izin vermenin avantajları vardır: Uygulamayı her yeniden açtığınızda yeni ve güncel içerik alırsınız. Ancak, özellikle veri sınırı/sınırlı bir internet planı kullanıyorsanız, pilin bitmesi ve aşırı veri tüketimi sorunu vardır.

Arka Planda Uygulama Yenileme özelliği, iPhone ve iPad kullanıcılarının bu sorunları çözmesine yardımcı olur. iPhone’unuzun pilinin normalden daha hızlı bittiğini fark ederseniz, arka plan yenilemeyi devre dışı bırakmak yardımcı olabilir.

Not: Arka planda yenileme, yalnızca arka planda askıya alınan etkin uygulamalar için çalışır. Uygulama başlatıcıdan çıktığınız kapalı uygulamalar veya uygulamalar, uygulamalar için Arka Planda Uygulama Yenileme etkinleştirilmiş olsa bile içeriklerini yenilemeyecektir. Yeni açılan bir uygulamanın içeriğini güncellenmiş bilgilerle yenilemesini beklemeniz gerekir.

Arka Planda Uygulama Yenilemeyi Etkinleştirme ve Devre Dışı Bırakma

Arka Planda Uygulama Yenileme, iPhone ve iPad’lerde varsayılan olarak etkindir. Bu, askıya alınan uygulamaların arka planda her zaman yeni içeriği kontrol edeceği anlamına gelir. Bu arka plan yenileme özelliğini hangi uygulamaların kullanacağını şuraya giderek yönetebilirsiniz: Ayarlar > Genel > Arkaplanda uygulama yenile.

Apple, cihazınızın kullandığı internet bağlantısının türüne göre Arka Plan Uygulama Yenilemenin nasıl çalıştığını özelleştirmenize olanak tanır. Uygulamaları, içeriklerini her zaman arka planda yenileyecek şekilde yapılandırabilirsiniz (örn. Wi-Fi ve Mobil Veri) veya yalnızca Wi-Fi bağlantıları aracılığıyla. Seçme Kapalı tüm uygulamalar için arka plan yenilemeyi devre dışı bırakmak istiyorsanız.

Tek tek uygulamalar için arka plan yenilemeyi de kapatabilirsiniz; Arka Planda Uygulama Yenileme ayarları menüsünde uygulamanın yanındaki anahtarı kapatmanız yeterlidir.

Bir uygulama için arka plan yenilemeyi etkinleştirmenin başka bir yolu da uygulamanın ayarlar menüsüne gitmektir (Ayarlar > Uygulama ismi) ve açık konuma getirin Arkaplanda uygulama yenile.

Bu seçenek griyse, Arka Planda Uygulama Yenileme menüsüne dönün ve arka plan yenilemenin etkinleştirildiğinden emin olun. Wi-Fi ve Mobil Veri. Arka planda uygulama yenilemesi gri renkte kalırsa, daha fazla çözüm için bir sonraki bölüme geçin.

OKUMAN  iPhone ve iPad için En İyi 6 Selfie Uygulaması

iPhone Arka Plan Uygulaması Yenileme Gri mi? Düzeltmenin 2 Yolu

iPhone veya iPad’inizde Arka Plan Uygulaması Yenileme’yi etkinleştiremiyorsanız, soruna yönelik bazı olası çözümleri derledik.

1. Düşük Güç Modunu Devre Dışı Bırakın

Düşük Güç Modu, aşırı pil suyu tüketen uygulamaları ve sistem işlemlerini askıya alarak iPhone’unuzun pil ömrünü en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olur. Düşük Güç Modu, iCloud Fotoğrafları, Arka Plan Uygulaması Yenileme, otomatik indirmeler, hareketli duvar kağıtları vb. gibi özellikleri geçici olarak devre dışı bırakır.

Telefonunuzu %80 veya daha fazla şarj ettiğinizde iOS, Düşük Güç Modunu otomatik olarak devre dışı bırakır. Özelliği Kontrol Merkezi veya ayarlar menüsünden manuel olarak da devre dışı bırakabilirsiniz. Düşük Güç Modunu kapatmak için Kontrol Merkezini açın ve sarı pil simgesi.

Kontrol Merkezinde pil simgesi yoksa, şuraya gidin: Ayarlar > pil ve kapat Düşük Güç Modu.

2. Arka Plan Yenileme için Ekran Süresi Kısıtlamasını Devre Dışı Bırakın

Screen Time, üçüncü tarafların iPhone uygulamalarınızda ve ayarlarınızda yetkisiz değişiklikler yapmasını engellemenize olanak tanıyan bir içerik yönetimi ve gizlilik bölümüne sahiptir. iPhone’unuzda Ekran Süresi kısıtlamanız varsa, Arka Plan Uygulaması Yenileme’yi engellemediğinizden emin olun. Nasıl kontrol edileceği aşağıda açıklanmıştır.

1. iPhone Ayarları menüsünü başlatın ve Ekran ZAMANI.

2. Seç İçerik ve Gizlilik Kısıtlamaları.

3. Değişikliklere İzin Ver bölümünde, Arka Plan Uygulama Etkinlikleri.

4. Seçin İzin vermek ve ayarlar menüsünde arka plan yenilemeyi etkinleştirip etkinleştiremeyeceğinizi kontrol edin.

Arka Planda Uygulama Yenilemeyi Devre Dışı Bırakmak mı, Yapmamak mı?

Arka planda yenileme, uygulamaların iPhone’unuzun pil suyunu hızla tüketmesine neden olabilir, ancak durum her zaman böyle değildir. Arka Planda Uygulama Yenilemeyi devre dışı bırakmadan önce, arka planda hangi uygulamaların aktif olarak çalıştığını ve bunların iPhone’unuzun pili üzerindeki bireysel etkilerini kontrol etmelisiniz.

OKUMAN  iPhone Kamera Video Ayarları ve Seçenekleri Eksik mi? Düzeltmenin 8 Yolu

git Ayarlar > pil ve kaydır Uygulamaya Göre Pil Kullanımı Bölüm. Listedeki herhangi bir uygulamaya tıkladığınızda, bir uygulamanın ekrandaki ve arka plandaki etkinliğinin ayrıntılarını bulacaksınız. Listeyi dikkatlice gözden geçirin ve her uygulamanın arka plan etkinlik süresini inceleyin.

Çok az kullandığınız bir uygulama arka planda uzun süre sürekli çalışıyorsa, uygulama için Arka Planda Uygulama Yenilemeyi devre dışı bırakın. Deneyimlere göre, arka plan yenilemeyi kapatmanın bir uygulamanın performansı veya işlevselliği üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi yoktur. Yani endişelenecek bir şey yok.

Arka plan yenilemeyi devre dışı bırakmanın yanı sıra, ekran parlaklığını azaltarak, Düşük Güç Modu’nu kullanarak ve belirli uygulamalar için konumu kapatarak iPhone veya iPad’inizin pil ömrünü uzatabilirsiniz. Mümkünse, her zaman Wi-Fi kullanın; Wi-Fi, hücresel ağ/mobil veriler üzerinde daha az güç kullanır.

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada.

Şunlar da hoşunuza gidebilir