Cihazınızın konfigürasyonunun hiçbir detayını kaçırmayın

iphone

iPhone Hesap Makinesi İçin En İyi 7 İpuçları ve Püf Noktaları

iPhone’unuzdaki varsayılan Hesap Makinesini kullanmak için hiçbir özel bilgiye ihtiyacınız yoktur—en azından temel hesaplamalar için. Ancak, uygulamanın pek çok iPhone kullanıcısının varlığından haberdar olmadığı, çok açık olmayan bazı özellikleri var.

Bu kılavuzda, uygulamayı daha verimli kullanmanıza yardımcı olabilecek bazı şık iPhone Hesap Makinesi ipuçlarını ve püf noktalarını listeleyeceğiz.

1. Numaraları Silmek için Kaydırın

iPhone Hesap Makinesi, özel bir geri al düğmesinden yoksundur. Bu nedenle birçok kişi yanlış bir şekilde hesaplama yaparken yanlış bir rakam girmenin sıfırdan başlamanız gerektiği anlamına geldiğini varsaymaktadır. Bu doğru değil.

iPhone hesap makinesi, yazdığınız son basamağı silmenizi sağlayan gizli bir geri alma hareketine sahiptir. Tek yapmanız gereken hesap makinesinin ekran bölümünde sola veya sağa kaydırmak.

Birden çok girişi silmek için birden çok kez hızlıca kaydırabilirsiniz.

2. Bilimsel Hesap Makinesine Erişmek için Döndür

iPhone’unuzu dikey yönde kullanmak, Hesap Makinesi uygulamasının yalnızca toplama, çıkarma vb. gibi temel hesaplamaları yapabileceğiniz standart sürümünü görüntüler. Bilimsel işlevlere sahip eksiksiz hesap makinesine erişmek için iPhone’unuzu yatay yöne çevirmeniz yeterlidir.

iPhone’unuz yan çevirdiğinizde bilimsel hesap makinesini görüntülemiyorsa, Kontrol Merkezi’ni açın ve Dikey Yönlendirme kilidini devre dışı bırakmak için kırmızı kilit simgesine dokunun.

3. Rakamları Kopyala ve Yapıştır

Arkadaşınıza WhatsApp veya iMessage üzerinden bir hesaplamanın sonucunu göndermeniz mi gerekiyor? Rakamlara uzun basın, seçin kopyalave sonuçları mesajlaşma uygulamanıza yapıştırın.

Hesap Makinesi uygulamasında bir belgeden veya diğer uygulamalardan da rakamlar yapıştırabilirsiniz. Hesap Makinesinin ekran bölümüne uzun dokunun ve Yapıştırmak.

4. Son Sonuçları Hızla Görüntüleyin ve Kopyalayın

iOS, Hesap Makinesi uygulamasını açmadan son hesaplamanızın sonucunu görüntülemenize ve kopyalamanıza olanak tanıyan bir kısayol sağlar. Bu, bir hesaplama yaptıktan sonra iPhone’unuzu kilitlerseniz veya başka bir uygulamaya geçerseniz kullanışlı olur. Bunu yapmak için Kontrol Merkezi’ni açın ve Hesap makinesi simge.

Açılan Hesap Makinesi kartında son hesaplamanızın sonucunu bulacaksınız. öğesine dokunun. Son Sonucu Kopyala sonucu panonuza kopyalama seçeneği.

Not: Bir hesaplama yaptıktan sonra AC’ye dokunduysanız, Kontrol Merkezi’nden veya Hesap Makinesi uygulamasından son sonuçları görüntüleyemez veya kopyalayamazsınız. AC’ye basmak hesap makinesini sıfırlar ve önceki tüm hesaplamaları siler.

OKUMAN  Mac'te Çalışmayan iPhone Hotspot'u Düzeltmenin En İyi 8 Yolu

Hesap Makinesi simgesi, cihazınızın Kontrol Merkezinde yoksa, şuraya gidin: Ayarlar > Kontrol Merkezi ve öğesine dokunun artı (+) simgesi Hesap Makinesi’nin yanında.

5. iPhone’da İpuçlarını Kolayca Hesaplayın

Yanlış matematik yapmak, eksik veya fazla devrilmenize neden olabilir. Hizmetler için ne kadar bahşiş verileceğini doğru bir şekilde belirlemek için iPhone Hesaplayıcıyı kullanmanın iki yolu.

Siri Kullanarak İpuçlarını Hesaplayın

iPhone’unuzda Siri kullanıyorsanız, dijital asistandan faturanıza ne kadar bahşiş ekleneceğini hesaplamasını isteyebilirsiniz. «Hey Siri. 30 dolarda %15 bahşiş nedir?” Siri, ekranınızın üst kısmında bahşiş tutarını ve ödenecek toplam tutarı gösteren bir Hesap Makinesi kartı görüntüler.

Ayrıca “Hey Siri. %20 bahşiş nedir?”. Siri size faturanın ne kadar olduğunu soracak.

Faturadaki tutarı yanıtlayın ve Siri, bahşiş hesaplamasını ekranın üst kısmında görüntüleyecektir. Hesaplama sonuçlarına tıklamak sizi Hesap Makinesi uygulamasına yönlendirecektir.

İpuçlarını Manuel Olarak Hesaplayın

Siri kullanmıyorsanız veya halka açık yerlerde Siri’yi kullanmaktan utanan birçok iPhone kullanıcısından biriyseniz, iPhone’unuzdaki ipuçlarını manuel olarak hesaplamak için adımları izleyin.

1. Hesap Makinesi uygulamasını başlatın ve faturanızdaki tutarı yazın.

2. simgesine dokunun. artı işareti (+) ve bahşiş vermek istediğiniz yüzdeyi girin.

3. yüzde işareti (%) sonrasında.

4. Son olarak, simgesine dokunun. eşittir sembolü (=) ödediğiniz toplam tutarı almak için

567.84 dolarlık bir faturanın %20’sinin ne kadar bahşiş olduğunu belirlemek için iPhone Hesaplayıcı’yı açın ve şunu yazın 567.84. artıya dokunun (+) imzala, yaz 20ve yüzdeye basın (%) bahşiş miktarını almak için imzalayın.

Son olarak, eşit dokunun (=) toplam tutarı almak için imzalayın.

6. Spot Işığı Hesaplamaları

Siri gibi iPhone Hesap Makinesi de Spotlight Search ile çalışacak şekilde entegre edilmiştir. Hesap Makinesi uygulamasını açmak yerine, temel ve karmaşık denklemleri doğrudan Spotlight aramasına yazarak çözebilirsiniz.

Spotlight Search’e erişmek için iPhone’unuzun ana ekranının sağına kaydırın. Hesaplamanızı arama çubuğuna yazın, sonuçları girişinizin altında görmelisiniz. Örneğin, “pi 4” yazmak, 3.1415 * 4 sonucunu gösterecektir.

Hesap Makinesi uygulamasını açmak için sonuca tıklayabilirsiniz.

Spotlight aramasında hesaplamalar yapmak için kullanabileceğiniz desteklenen bazı harfler, işaretler, sabitler ve semboller şunlardır:

  • – eksi/çıkarma
  • + – ek
  • x veya * – çarpma işlemi
  • ^ – üs
  • Pi — 3.14
  • ! — faktöriyel
  • % – yüzde
OKUMAN  iPhone'da Gizli Uygulamalar Nasıl Bulunur?

7. Karmaşık Hesaplamalar Yapma

Daha önce de belirtildiği gibi, iPhone Calculator uygulamasının bilimsel sürümüne, cihazınızı yatay formata çevirerek erişebilirsiniz. Bu, kesirler, karekökler, üsler, logaritmalar vb. gibi gelişmiş hesaplamalar yapmanızı sağlar. Size bazı karmaşık işlevleri gerçekleştirmek için iPhone bilimsel hesap makinesini nasıl kullanacağınızı göstereceğiz.

iPhone’da Karekök Nasıl Hesaplanır

Karekökünü hesaplamak istediğiniz sayıya dokunun ve kare kök (2√x) işareti.

Bir sayının küp kökünü bulmak için sayıyı yazın ve küp kökü (3√x) işareti.

Bilimsel hesap makinesinde ayrıca bir sayının diğer kök değerlerini hesaplamanıza izin veren bir n’inci kök işlevi vardır. Bu işlevi kullanmak için temel sayıyı (yani x değeri) girin, n. kök işareti (y√x), radikal sayıyı veya y değerini (yani aradığınız n’inci kök) girin ve eşittir işareti (=).

Örneğin 25’in 5. kökünü hesaplamak istiyorsanız tek yapmanız gereken 25 yazıp n’nci köke dokunmak. (y√x) işaretine tıklayın, 5 yazın ve eşittir işaretine tıklayın.

iPhone’da Kesirler Nasıl Hesaplanır

Kesirleri hesaplamak kolaydır. Standart veya bilimsel hesap makinesini kullanarak payı paydaya bölmeniz yeterlidir. Çözmek için 11/4 örneğin, yazın 11, öğesine dokunun bölme (÷) işareti, tip 4öğesine dokunun ve eşittir işareti (=).

iOS bilimsel hesap makinesi ayrıca bir sayının birim kesirini hesaplamak için yerleşik bir işleve sahiptir. Bir numara girin ve birim kesir (1/x) imza sayının birim kesirini bulmak için

iPhone’da Üsler Nasıl Hesaplanır

Ayrıca, üstel hesaplamalar, yani bir sayının tekrarlanan çarpımları için bilimsel hesap makinesini kullanmanız gerekir. «Kare» ve «küp» hesaplamaları yapmak için özel düğmeler vardır. Bir sayıyı 2 veya 3 katına çıkarmak için hesap makinesine sayıyı girin ve kare (x2) veya küp (x3) sırasıyla üs işaretleri.

Bir sayıyı 3’ten büyük bir güce yükseltmek ister misiniz? Özel üs işaretini kullanın (xy) hesaplamayı yürütmek için. Temel basamağı yazın, özel üs işaretine dokunun (xy), üssü girin (yani tabanı kendi başına çarpmak istediğiniz güç veya sayı) ve eşittir (=) işareti.

Bir Profesyonel Gibi Hesaplayın

Bu ipuçları, günlük hesaplamaları eskisinden daha hızlı ve daha iyi yapmanıza yardımcı olacaktır. Yeni bir şey öğrendiyseniz veya bizimle paylaşmak için süper kullanışlı bir iPhone Hesap Makinesi numaranız varsa aşağıya bir yorum bırakın.

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada.

Şunlar da hoşunuza gidebilir