Cihazınızın konfigürasyonunun hiçbir detayını kaçırmayın

yazılım

iPhone Face ID Kullanımı Güvenli mi?

Yüz özellikleriniz gibi hassas bilgileri kullanarak telefonunuzu kilitleme fikri size biraz güvensiz gelebilir. Yüz kimliğinizdeki veriler nerede saklanıyor? Gerçekten iPhone’unuzu güvende tutmanıza yardımcı oluyor mu? Face ID’yi kullanmak, artık bir yüz tanıma veritabanının parçası olduğunuz anlamına mı geliyor? Face ID’yi kullanmak güvenli mi?

Face ID, Apple tarafından kullanabileceğiniz en iyi biyometrik güvenlik önlemi olarak lanse edildi. Bir kameraya bakmak için hiçbir şey hatırlamanıza gerek olmadığı için de kolaydır.

Elbette, telefonunuza bir şifre ekleme seçeneği var (ve çalışmaması durumunda Face ID’yi etkinleştirseniz bile bir şifre kullanmanız gerekiyor), yani Face ID buna kıyasla ne kadar daha güvenli? ?

Gerçek şu ki, özelliği kullanma konusunda aşırı endişelenmenize gerek yok ve işte bu yüzden.

Apple Yüz Kimliğinizi Nasıl Saklar?

Face ID’nizi ilk yaptığınızda yüzünüzde oluşturulan veriler aslında iPhone’unuzdan asla ayrılmaz. Kesinlikle herhangi bir veri tabanına eklenmez, bir sunucuda saklanmaz veya başka bir yere gönderilmez. Bunun yerine, SEP veya güvenli yerleşim işlemcisi adı verilen ana işlemciden ayrı olarak iPhone’unuzdaki bir işlemcide tutulur.

Ayrıca, yüzünüzün gerçek bir temsili kaydedilmez (bir resim veya 3D model gibi), bunun yerine Face ID’nizin matematiksel verileri hafızaya kaydedilir. Yani birisi bir şekilde bu SEP’e girebilseydi, gerçek yüzünüzü görmeyecek, sadece onu temsil eden sayıları görmeyecekti.

Ana iPhone işlemcisi bu verileri asla elde etmez, yalnızca SEP’in yüzünüzün orada depolanan verilerle eşleşip eşleşmediğini söyleyip söylemediğini tanır. Artık yüzünüzün güvende olduğunu bildiğinize göre, özelliği kullanmanın gerçekte ne kadar güvenli olduğunu merak edebilirsiniz.

Face ID Ne Kadar Güvenli?

Telefonunuzu gerçekten kilitli tutmak için Face ID sadece bir şifreden daha iyi bir seçenek mi? Face ID’nin yanı sıra Apple’ın eski cihazlar için kullandığı diğer biyometrik güvenlik yöntemi olan Touch ID’nin kırılmasının oldukça zor olduğu gösterildi.

OKUMAN  Cydia App Store Nedir ve Nasıl Kullanıyorsunuz?

Sorun, birisinin telefonunuza girmek için yüzünüzün sahte versiyonlarını 3D modelde oluşturmak için biraz uzun sürmesi durumunda ortaya çıkıyor. Ve bir kez kimliğiniz bu şekilde ele geçirildiğinde, yüzünüzü bir güvenlik önlemi olarak kullanmaya geri dönemezsiniz.

Ancak, yüksek profilli biri değilseniz veya telefonunuzda birisinin isteyebileceği son derece hassas veriler yoksa, bu gibi durumların sizi gerçekten endişelendirmesine gerek yoktur. Ve herhangi bir hırsız telefonunuzu çalmaya çalışırsa, çoğu zaman zaten başka önlemlerle korunduğunu görürlerse çok umursamazlar. Çoğu küçük hırsız, telefonunuzun kilidini açmaya çalışmakla uğraşmak istemez.

Kararlı olsalar da, açmak için sizi telefonunuza bakmaya zorlayabilirler. Bu durumda, Face ID aslında işe yaramaz çünkü bir saldırganın yüzünüzü telefonunuza göstermesi kolaydır. Peki telefonunuzu korumak için daha iyi bir seçenek var mı?

Bunun yerine Uzun Bir Şifre Kullanmayı Deneyin

Face ID kullanmak hiçbir şey kullanmamaktan daha iyidir, ancak bunun yerine bir şifre kullanmayı seçerseniz her zaman daha iyi bir güvenliğe sahip olursunuz. Parolanın uzunluğu da önemlidir. 4 basamaklı bir sayıyı tahmin etmek bir bilgisayar için son derece kolaydır, ancak ne kadar çok sayı eklerseniz kilidini açmak o kadar zorlaşır.

Daha uzun bir şifrenin ne kadar güvenli olduğu hakkında bir fikir edinmek için, 4 basamaklı bir kodun kırılması 7 dakika sürerken, 10 basamaklı bir şifrenin kırılması 12 yıl alabilir. Ayrıca, iPhone’unuzda aşırı miktarda güvenlik ekleyen bir alfasayısal kod ayarlama seçeneğiniz de vardır.

Yine de, birinin iPhone’unuza girmesinden çok endişelenmiyorsanız ve üzerinde gerçekten herhangi bir hassas bilgi saklamıyorsanız, Face ID sizin için yeterli olacaktır. Ekstra güvenlik istediğinizi hissederseniz, iPhone’unuzun ayarlarından Face ID ve parola ayarlarınızı değiştirme seçeneğine her zaman sahipsiniz.

Hiçbir Yöntem Tamamen Güvenli Değildir

Elbette, telefonunuzu korumak için hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, hiçbir şey tamamen aşılmaz değildir. Her zaman bir güvenlik önleminden ödün vermenin yolları olacaktır. Bu sadece, bunun gerçekleşmesi için hangilerinin en az olası olduğunu bulma meselesidir.

iPhone kimlik doğrulaması söz konusu olduğunda, güvenlik için uzun ve karmaşık bir parola kullanmanın en iyi seçeneğiniz olduğu oldukça açıktır. Ancak bu konuda çok ciddi değilseniz ve kolay bir şeye ihtiyacınız varsa, Face ID’yi kullanmak gayet iyi.

OKUMAN  GarageBand'de İki Farklı Mikrofon Kullanarak Nasıl Kayıt Yapılır

Yine de mümkün olduğunca güvenli bir yöntem kullanmanız şiddetle tavsiye edilir, çünkü söylendiği gibi, üzgün olmaktansa güvenli olmak daha iyidir. Neredeyse herkes telefonunu bankacılık uygulamaları, kayıtlı şifreler veya diğer kişisel bilgiler gibi hassas veriler içeren önemli görevler için kullanır. Başınıza geleceğini düşünmeseniz bile, telefonlar her zaman çalınır. Hangi yöntemi seçerseniz seçin, en azından birini seçtiğinizden emin olun.

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada.

Şunlar da hoşunuza gidebilir