Cihazınızın konfigürasyonunun hiçbir detayını kaçırmayın

ipad

iPad’iniz Yavaş mı Şarj Ediliyor? Hızlı Şarj Etmenin En İyi 10 Yolu

iPad, Apple’ın en popüler ürünlerinden biridir ve çoğu insan için ihtiyaç duyacakları tüm özellikleri sunar, ancak aynı zamanda şarj edilmesi biraz zaman alabilen oldukça büyük pilleri vardır.

iPad’inizin şarj işlemi eskisinden daha yavaş veya ihtiyaçlarınız için çok yavaş gidiyorsa, şarj sorunlarını gidermeye yardımcı olmak için deneyebileceğiniz birkaç şey vardır.

1. Bir Apple Kablosu ve Şarj Cihazı kullanın

Apple’ın üçüncü taraf aksesuar üreticileriyle ilginç bir ilişkisi var. Lightning bağlantı noktasına sahip bir iPad kullanıyorsanız, MFi sertifikalı bir kablo ve iPad şarj cihazı kullanmanız gerekir. Android’deki USB-C’den farklı olarak Lightning, Apple’ın tescilli standardıdır ve aksesuarların lisanslı olması ve bir kimlik doğrulama yongası içermesi gerekir. Ne yazık ki, Amazon gibi sitelerde çok sayıda sertifikasız Lightning kablosu var. Bir süre çalışabilirler ancak güncellemeden sonra hatalar üretebilirler.

Bir iPad Pro’nuz veya USB C kullanan başka bir iPad modeliniz varsa, özel lisans kısıtlaması yoktur. Ancak yine de bir Apple şarj cihazı ve kablosu kullanmanızı öneririz, çünkü bu iPad’in herhangi bir hızlı şarj özelliğinin doğru şekilde etkinleştirilmesini sağlar. Aksi takdirde, iPad daha yavaş olabilecek USB kablo standardına geri dönecektir. Bu, üçüncü taraf şarj cihazlarının ve kabloların iPad’inizi hızlı şarj edemeyeceği anlamına gelmez, ancak yeni bir kablo veya şarj cihazı satın almadan önce uyumluluğu kontrol etmeye değer.

Mevcut bir şarj cihazı veya kabloyla ilgili sorunlarınız varsa iPad donanım yazılımınızı en son sürüme güncelleyin. Aksi takdirde, farklı bir şarj kablosu veya farklı bir şarj cihazı deneyin. Sorunun prizin kendisinde olması durumunda, farklı bir duvar prizini de denemek isteyebilirsiniz. Elektrik prizinin diğer cihazlarla çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Değilse, güç kaynağının canlı olup olmadığını görmek için devre kesicilerinizi kontrol edin.

2. Kablonuzda ve Şarj Cihazınızda Hasar olup olmadığını Kontrol Edin

Genellikle, şarj ekipmanınız hasar görürse bu, iPad’inizin şarj olmayacağı anlamına gelir. Ancak yine de yıldırım veya USB-C kablonuzda herhangi bir hasar olup olmadığını kontrol etmeye değer.

Hasar dahili ise hiçbir şey görmeyeceksiniz. Sorun olarak dahili kablo hasarını ortadan kaldırmak için çalıştığını bildiğiniz başka bir kablo deneyin.

3. iPad’inizi Yeniden Başlatın

İyi bir erken sorun giderme adımı, iPad’inizi yeniden başlatmak olacaktır. Ana Ekran düğmesi olan iPad’lerde, «Kapatmak için Kaydır» mesajı görünene kadar üstteki düğmeyi (eski adıyla güç düğmesi) basılı tutun, ardından belirtilen işlemleri yapın.

Ana Ekran düğmesi olmayan bir iPad’iniz varsa, ses açma düğmesi veya ses kısma düğmeleriyle birlikte üst düğmeyi basılı tutun. Aynı mesaj görünecek, bu nedenle iPad’i kapatmak için kaydırıcıyı kaydırmanız yeterlidir.

OKUMAN  Üretkenliği Artırmak için En İyi 5 iPad Klavyesi

Hangi iPad’iniz olursa olsun, üst düğmeyi basılı tutmak düğmeyi açar. Apple Logosunu görene kadar düğmeyi basılı tutun.

4. Enkaz için Bağlantı Noktasını Kontrol Edin

Lightning Bağlantı Noktaları ve USB-C bağlantı noktaları tersine çevrilebilir, böylece doğru şekilde hizalama konusunda endişelenmeden bunları takabilirsiniz. Bu çok uygundur, ancak bu tasarımlar, özellikle USB-C durumunda, birikintileri bağlantı noktasına itme eğilimindedir. Şarj portunda birikinti biriktiğinde, şarj kablosunun sürekli temas etmesini engelleyebilir.

Bir kutu basınçlı hava kullanmak, limandaki kalıntıları üflemenin bir yoludur. USB-C durumunda, fişin sonuna kadar girebilmesi için bağlantı noktasındaki tüyleri nazikçe çıkarmak için ince plastik kürdanlar kullanarak başarılı olduk.

Nem hasarı, bağlantı noktası içindeki kontakların iletkenliğini de potansiyel olarak azaltabilir, ancak bunun için profesyonel bir teknisyen tarafından değerlendirilmesi gerekir. İPad’iniz bağlantı noktasının yakınında ıslandıktan sonra yavaş yavaş şarj olmaya başladıysa, bu dikkate değer bir olasılıktır.

5. iPad Pil Sağlığını Kontrol Edin

Modern mobil cihazlarda yaygın olarak kullanılan lityum iyon pillerin sınırlı bir ömrü vardır. Genellikle yaklaşık 500 tam şarj döngüsünden sonra iPad’inizin maksimum kapasitesindeki pil düşmeye başlar. Pilin kimyasıyla ilgili herhangi bir sorunu varsa veya yüksek sıcaklıklara maruz kalmışsa, bu bozulma daha hızlı gerçekleşebilir. Yani şarj sorununuz aslında bir pil sorunu olabilir.

iPad’iniz yavaş şarj oluyorsa, şarj olurken çok ısınıyorsa, uzun süre şarj tutmuyorsa veya pili söz konusu olduğunda garip davranıyorsa, pili değiştirmeniz gerekebilir. Ne yazık ki, iPhone iOS ve macOS serisinin aksine, iPad’lerde iPadOS’ta yerleşik bir pil sağlığı göstergesi yoktur. Bu nedenle, değerlendirme için yetkili bir tamirhaneye götürmeniz gerekecek. Neyse ki, garanti dışı bir pili değiştirmek iPad’ler için o kadar pahalı değil ve garanti süresi içinde yanlış giderse, değiştirme ücretsiz olacak.

6. iPad’inizi Şarj Ederken Kullanmayın

Bir iPad’de yavaş şarj yaşanmasının yaygın bir nedeni, şarj olurken çok güç tüketen uygulamalar kullanmanızdır. İPad’in güç çekişi, adaptörden gelen güç girişine yakınsa, yalnızca bir damlacıkla şarj oluyorsunuz demektir. Daha da kötüsü, pili hala yavaş boşaltıyor olabilirsiniz.

Oyunlar gibi ağır uygulamalar, çok çalışan CPU ve GPU sayesinde iPad’i ısıtır. iPad ne kadar sıcaksa, güvenlik nedenleriyle pilin o kadar yavaş şarj edilmesi gerekir.

Bu nedenle, hafif uygulamalara bağlı kalın veya şarj olurken iPad’inizi hiç kullanmayın; pil ölçerin daha hızlı dolduğunu göreceksiniz.

7. Bilgisayardan Şarj Etmeyin

iPad’inizi bir bilgisayardaki USB bağlantı noktasına veya düşük çıkışlı herhangi bir aygıta bağladığınızda, varsayılan olarak standart 5W USB şarjı kullanılır. Bu, iPad’inizi şarj eder yavaşça veya yalnızca pilin boşalmasını yavaşlatacaktır. iPad’in bağlantı noktasından güç alırken pili şarj etmek için yeterli olmadığını belirten “Bu iPad şarj olmuyor” diyen bir mesaj alabilirsiniz. Bu, iTunes’u kullanmak için bir iPad’i bir Mac’e veya Windows PC’ye bağlarken yaygın bir mesajdır.

OKUMAN  iPad'de Apple Pencil Nasıl Kullanılır

Bazı bilgisayar anakartlarında 2,1 Amper ve daha yüksek watt seviyelerine sahip yüksek çıkışlı USB bağlantı noktaları bulunur. Yine de, bir iPad kadar büyük ve güç tüketen bir şeyi şarj etmek için kötü bir seçimdir, çünkü artık gerekli watt’ı toplamaya yetecek kadar amper vardır.

8. Daha Hızlı Bir Şarj Cihazı Satın Alın

Her iPad bir güç adaptörüyle birlikte gelir, ancak onu maksimum hızda şarj edebilecek bir güç adaptörü olması gerekmez. Örneğin bazı iPad Profesyonelleri 30W’a kadar şarj edebilir, ancak yalnızca 18W şarj cihazıyla birlikte gelir.

Maksimum şarj hızı, sahip olduğunuz iPad modeline göre farklılık gösterir, bu nedenle iPad’inizin şarj hızına bakın ve ardından bu gücü karşılayan veya aşan bir şarj cihazıyla eşleştirin.

MacBook Pro şarj cihazınız varsa, iPad’inizi daha hızlı şarj etmek için de kullanabilirsiniz ve bir iPad’i hızla tam güce getirebilirler. Öte yandan, tabletinize güç sağlamak için bir iPhone şarj cihazı kullanıyorsanız, bu uzun zaman alacaktır.

9. iPad’inizi veya Kablosuz Özelliklerinizi Kapatın

Pilden çektiği gücü azaltarak iPad’inizin şarj olma hızını artırabilirsiniz. Şarj oranı ve güç tüketimi boşluğu ne kadar büyük olursa, pil o kadar hızlı şarj olur.

Cihaz şarj olurken ihtiyacınız olmayan her şeyi kapatabilirsiniz. Örneğin, güç tüketimini azaltmak için Kontrol Merkezi’nin Bluetooth, Wi-Fi veya hücresel verilerini kapatın. Uçak modunu kullanmak, güç tüketen tüm kablosuz özellikleri öldürür.

Ekran parlaklığınızı kısmak da büyük bir etkiye sahip olabilir. Maksimum şarj oranını elde etmek için iPad’inizi tamamen kapatın. Bu, şarjla ilgili olmayan hiçbir ısının oluşmamasını sağlar ve tabii ki iPad’iniz ihmal edilebilir bir güç çekişine sahip olur.

10. iPad’inizi Onarım veya Ticaret için Hazırlayın

iPad’inizin pili kullanım ömrünün sonuna geldiyse, pilini profesyonel bir şekilde değiştirtebilir veya yeni bir cihaz satın almak için küçük bir mağaza kredisiyle takas edebilirsiniz. Daha önce de belirttiğimiz gibi, Apple’ın bir iPad’de pil değiştirme fiyatlandırması mantıksız değil. Yeni bir pille tabletiniz, pil ömrü fabrikadan yeni çıktığı gibi iyi çalışır durumdaysa, daha uzun yıllar dayanır.

Hangi seçeneği seçerseniz seçin, iPad’inizi geri aldığınızda veya yeni bir iPad satın aldığınızda geri yükleyebilmek için cihazınızın en son iCloud veya iTunes yedeklemesini tamamladığınızdan emin olun. Belki de daha da önemlisi, yavaş şarj olan iPad’inizi Apple mağazasına teslim etmeden önce fabrika ayarlarına sıfırlama yaptığınızdan emin olun.

Üçüncü Taraf Pil Değiştirme Konusunda Dikkatli Olun

İPad’inizin pilini bir üçüncü taraf hizmetiyle değiştirerek biraz para biriktirmeye çalışmak cazip gelebilir. Sertifikalı bir üçüncü taraf onarım şirketi kullanmakta yanlış bir şey olmasa da, büyük bir pil arızası ve hatta tehlikeli yangın riski olduğundan iPad’inize üçüncü taraf pil takmaktan kaçınmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Sonunda güvenli bir ürüne sahip olduğunuzdan emin olmak için her zaman Apple desteğinin tavsiyelerine uyun.

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada.

Şunlar da hoşunuza gidebilir