Cihazınızın konfigürasyonunun hiçbir detayını kaçırmayın

ipad

iPad Klavye Çalışmıyor mu? Denenecek 15 Düzeltme

iPad’inizde ekran klavyesini kullanmakta sorun mu yaşıyorsunuz? Yoksa Magic Keyboard, Smart Keyboard veya harici üçüncü taraf klavyeniz iPadOS ile çalışmıyor mu?

Bu eğitici, iPad’de ekran ve harici klavye sorunlarını çözmenize yardımcı olacaktır. Aşağıdaki sorun giderme ipuçlarının çoğu iPhone için de geçerlidir.

iPad’de Çalışmıyor Ekran Klavyesi Nasıl Onarılır

iPad’inizin ekran klavyesi görünmüyorsa, donuyorsa veya çöküyorsa, aşağıdaki düzeltmeleri uygulayın. Geçerli olmayanları atlayın.

Harici Klavyeyi Devre Dışı Bırak

iPad’inizle harici bir klavye eşleştirdiyseniz, manuel olarak etkinleştirmediğiniz sürece ekran klavyesi görünmez. sadece Tuş takımı iPad ekranının sağ köşesindeki simgesini seçin ve Klavyeyi Göster Ekran klavyesini getirmek için

Her zaman ekran klavyesini kullanmaya geçmek istiyorsanız, harici klavyenizi kapatın (fiziksel klavyesi varsa). Açık/Kapalı geçiş yapın), iPad’inizde Bluetooth’u Kontrol Merkezi aracılığıyla devre dışı bırakın veya şuraya giderek klavyeyi bir Bluetooth aygıtı olarak kaldırın. Ayarlar > Bluetooth.

Üçüncü Taraf Klavyeyi Etkinleştir

iPad’inize bir üçüncü taraf ekran klavyesi (Gboard, SwiftKey veya Grammarly gibi) yüklerseniz, siz etkinleştirmedikçe klavyeler listenizde görünmez.

Bunu yapmak için şuraya gidin: Ayarlar > Genel > Tuş takımı > klavyeler > Yeni klavye Ekle ve altındaki klavyeyi seçin. Üçüncü Taraf Klavyeler Bölüm. Ardından, aktif klavyeler listesinden klavyeyi seçin ve Tam Erişime İzin Ver.

sonra dokunup basılı tutabilirsiniz. Küre Etkin klavyeler arasında geçiş yapmak istediğinizde, stok iPad klavyesinin sol alt köşesindeki simgesi.

Uygulamadan Zorla Çık ve Yeniden Dene

iPad’in ekran klavyesi yalnızca belirli bir uygulamada görünmüyor mu? Öyleyse, uygulamadan zorla çıkmak, yazılımla ilgili küçük aksaklıkların çözülmesine yardımcı olabilir.

Bunu yapmak için ekranın altından yukarı kaydırın (veya Ev düğmesi) Uygulama Değiştirici’yi çağırmak için. Ardından uygulama kartını sürükleyin (örn. Safari) yukarı ve ekranın dışında. Uygulamayı Ana Ekran, Dock veya Uygulama Kitaplığı aracılığıyla yeniden başlatarak bunu takip edin.

iPad’i Yeniden Başlatın veya Zorla Yeniden Başlatın

İPad’inizi yeniden başlatmak, sorunlu bir klavyeyi de düzeltebilir. sadece git Ayarlar > Genel > Kapat iPad’inizi kapatmak için Ardından, 30 saniye bekleyin ve düğmesini basılı tutun. Yan yeniden başlatmak için düğmesine basın.

Ekran klavyesini açmaya çalışmak aynı zamanda iPad’in işletim sisteminin donmasına neden oluyorsa, bunun yerine zorla yeniden başlatmayı deneyin.

OKUMAN  iPad Pil Boşalma Sorunlarını Düzeltmenin 15 Yolu

Ana Ekran Düğmesi Olmayan iPad’ler

basın Sesi aç ve Sesi kıs tuşlar birbiri ardına hızlı bir şekilde. Ardından, hemen basılı tutun Güç Apple logosu ekranda görünene kadar düğmesine basın.

Ana Sayfa Düğmeli iPad’ler

her ikisini de basılı tutun Ev ve Güç Ekranda Apple logosu görünene kadar düğmelerine aynı anda basın.

Uygulamaları Güncelle

Ekran klavyesi sorunları devam ederse, iPad’inizdeki uygulamaları güncellemeyi deneyin. Bunu yapmak için uzun basın Uygulama mağazası Ana Ekrandaki simgesini seçin ve güncellemeler. ardından, öğesine dokunun. Tümünü Güncelle.

iPad’inizi Güncelleyin

Buggy sistem yazılımı, iPad’in ekran klavyesinin normal şekilde çalışmasını engelleyen başka bir nedendir. Bunu düzeltmek için, bekleyen iOS veya iPadOS güncellemelerini şuraya giderek uygulayın: Ayarlar > Genel > Yazılım güncellemesi.

Klavye Ayarlarını Kontrol Edin

iPad’inizin ekran klavyesi ayarlarını inceleyin ve tercihlerinize göre ayarlandığından emin olun. örneğin, eğer Yazmak için Kaydırın kayan klavyede çalışmıyorsa, ilgili ayarın etkin olup olmadığını kontrol etmek iyi bir fikirdir.

Bunu yapmak için, açın Ayarlar uygulamasına gidin ve Genel > Tuş takımı. altında klavye ayarlarının bir listesini bulacaksınız. Tüm Klavyeler, emojive Dilim bölümler. Üçüncü taraf klavyeler için ek yapılandırma seçenekleri için ilgili uygulamaları kontrol edin.

Üçüncü Taraf Klavyeleri Kaldırın

Üçüncü taraf ekran klavyesi çökmelere veya başka sorunlara neden olursa, App Store aracılığıyla güncellemeyi deneyin. Bu yardımcı olmazsa, şuraya gidin: Ayarlar > Genel > Tuş takımı > klavyeler. Ardından klavyeyi sola kaydırın ve Silmek devre dışı bırakmak için.

Klavyeyi kullanmaya devam etmek istiyorsanız, sorunu çözmek için daha yeni bir güncelleme bekleyin veya işleri hızlandırmak için geliştiricisiyle iletişime geçin. İlgili iletişim bilgilerini bulmak için klavyenin App Store sayfasını kontrol edin.

İPad’de Harici Klavye Çalışmıyor Nasıl Onarılır

Magic Keyboard, Smart Keyboard, Smart Keyboard Folio veya üçüncü taraf harici klavyeniz iPad’inize bağlanamıyorsa veya düzgün çalışmıyorsa, sorunu çözmek için aşağıdaki düzeltmeleri uygulayın.

Uyumluluğu Kontrol Et

Magic Keyboard, Smart Keyboard veya Smart Folio Keyboard’unuz iPad, iPad Air veya iPad Pro modelinizle uyumlu olmayabilir. Örneğin, birinci nesil 12,9 inç Magic Keyboard, iPad Pro (2021) ile uyumlu değildir.

OKUMAN  iPad'de Çoklu Görev için Ekran Nasıl Bölünür

Uyumlulukla ilgili bilgiler için Apple’ın iPad Klavyeleri sayfasını kontrol edin veya çevrimiçi olarak üstünkörü bir kontrol yapın. Üçüncü taraf klavye kullanıyorsanız, bunun yerine üreticinin web sitesine bakın.

Ayrıca, klavyenizin düzgün çalışması için iPadOS’in en son sürümünün olması gerekebilir. git Ayarlar > Genel > Yazılım güncellemesi iPad’inizi en son sürümüne güncellemek için.

Akıllı Bağlayıcıyı temizleyin

Magic Keyboard, Smart Keyboard veya Smart Folio Keyboard kullanıyorsanız, iPad’iniz bağlantı için Smart Connector’a (yan veya arkada üç metal temas noktası olarak görünen) ihtiyaç duyar. Yumuşak kuru bir bezle temizlemeyi deneyin ve fark yaratıp yaratmadığını kontrol edin.

Klavye Ayarlarını Kontrol Edin

Harici klavyenizde belirli tuşlar veya işlevler çalışmıyorsa, şuraya gittiğinizden emin olun: Genel > Tuş takımı > Donanım Klavyesi çalışma şeklini gözden geçirmek ve değiştirmek için.

Örneğin, belirli bir değiştirici tuş çalışmıyorsa, simgesine dokunun. Değiştirici Tuşlar anahtar bağlantılarınızı iki kez kontrol etmek için.

Klavyeyi Kapatın ve Açın

Harici klavyede bir Açık/Kapalı geçiş yapın (Mac için Magic Keyboard gibi), klavyeyi yeniden başlatın. Bu, genellikle iPad’inize bağlanmasını engelleyen rastgele sorunları düzeltmeye yardımcı olur.

Klavyeyi Şarj Etme

Klavyenizin pil ömrü bitmiş olabilir. Bir güç kaynağına bağlayın (veya pilleri yeni bir çiftle değiştirin) ve iPad’inize tekrar bağlamayı deneyin.

Klavyenin Bağlantısını Kes ve Yeniden Bağla

Bluetooth klavye kullanıyorsanız, bozuk bir Bluetooth önbelleğinin neden olduğu sorunları, iPad’inizin bağlantısını kesip yeniden bağlayarak çözebilirsiniz.

Bunu yapmak için aç Ayarlar ve dokunun Bluetooth. Ardından, simgesine dokunun. Bilgi klavyenin yanındaki simgeyi seçin ve Bu Cihazı Unut seçenek. Klavyeyi iPad’inizle tekrar eşleştirerek bunu izleyin.

Not: Birden fazla klavye kullanıyorsanız, şu anda kullanmakta olduğunuz klavye dışındaki diğer klavyelerin eşleşmesini kaldırmak iyi bir fikirdir.

iPad Ayarlarını Geri Yükle

Bozuk ağ ayarları, klavyeniz ve iPad’iniz arasında bağlantı sorunlarına neden olan başka bir nedendir. Ayarlar > Genel > iPad’i Aktar veya Sıfırla > Sıfırla seçeneğine giderek bunları sıfırlamayı deneyebilir ve simgesine dokunun. Ağ Ayarları Sıfırlama.

Bu yardımcı olmazsa, şunu kullanın: Bütün ayarları sıfırla tüm iPad ayarlarını fabrika varsayılanlarına geri yükleme seçeneği. Ancak, bunu yapmadan önce bir iTunes veya iCloud yedeklemesi oluşturmak isteyebilirsiniz.

Sorun yaşamaya devam ederseniz, sorun muhtemelen klavyenin kendisindedir. Apple Destek ile iletişime geçmeyi deneyin veya Magic Keyboard veya Smart Keyboard’unuzu size en yakın Apple Store’a götürün. Sorun üçüncü taraf harici klavyede oluşuyorsa, değiştirme için üreticiyle iletişime geçin.

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada.

Şunlar da hoşunuza gidebilir