Cihazınızın konfigürasyonunun hiçbir detayını kaçırmayın

ipad

iPad Ekranı Dönmüyor mu? Bu 10 Düzeltmeyi Deneyin

Bir iPad ekranını döndürme sorunu, genellikle giderilmesi kolay olan yaygın bir sorundur. Ancak bazen, ekranın doğru şekilde dönmesi için dikey veya yatay modda takılıp kalması için gelişmiş düzeltmelere ihtiyacınız olabilir.

Otomatik olarak dönmeyen bir iPad, iPad Air veya iPad Pro ekranını düzeltmek için aşağıdaki öneri ve çözümler üzerinde çalışın.

1. Ekran Yönlendirme Kilidini Kontrol Edin

İlk olarak, iPad’inizde Döndürme Kilidi’nin etkin olup olmadığını kontrol edin. Siz veya iPad’inize erişimi olan başka biri yanlışlıkla onu açmış olabilir. Bu aynı zamanda iPhone, iPod touch ve hatta Android’de oldukça yaygın bir sorundur. Döndürme Kilidi açıksa iPad’inizin ekranının tekrar dönmesini sağlamak için kapatın.

Bunu yapmak için, Kontrol Merkezi’ni açmak için iPad ekranının sağ üst köşesinden aşağı kaydırın. iOS 10 veya önceki bir sürümünü çalıştıran bir Apple iPad’de bunun yerine ekranın altından yukarı kaydırın. Eğer Döndürme Kilidi düğmesi etkin görünüyor (beyaz arka planda kırmızı kilit simgesi), devre dışı bırakmak için dokunun.

2. Döndürme Kilidini Devre Dışı Bırakmak için Yan Anahtarı Kullanın

Dördüncü nesil bir iPad (2012) veya daha eski bir iPad modeli kullanıyorsanız, Döndürme Kilidi, Sesi Yükselt ve Azalt düğmelerinin üzerinde fiziksel bir yan düğme/anahtar olarak görünür. iPad ekranınız dönmüyorsa, iOS aygıtının yön kilidini devre dışı bırakmak için kullanın.

3. Ekranı Kapatın, Sonra Açın

Sorun Döndürme Kilidi değilse, deneyebileceğiniz hızlı bir düzeltme burada. iPad’in ekranını kapatarak başlayın ( Üst/Güç buton). Ardından, iPad’i döndürmesini istediğiniz konumda tutun ve tekrar açın.

OKUMAN  iPad'de Çoklu Görev için Ekran Nasıl Bölünür

Şanssız? Geri kalan düzeltmelerle devam edin.

4. Uygulamadan Zorla Çık

Nadiren bir uygulama hata verebilir ve iPad’inizin ekranının otomatik olarak dönmesini engelleyebilir. Bunu düzeltmek için uygulamadan zorla çıkmayı deneyin. Bu nedenle, App Switcher’ı çağırmak için ekranın altından yukarı kaydırın ve parmağınızı kısaca basılı tutun. Ardından, uygulama kartını sürükleyin—örn. Safari— yukarı ve ekranın dışında.

Bundan sonra iPad’in Ana Ekranı her zamanki gibi dönmeye başlarsa, uygulamayı yeniden başlatın ve sorunun tekrar edip etmediğini kontrol edin.

5. Bazı Uygulamalar Döndürmeyi Desteklemiyor

Tasarım gereği ekran döndürmeyi desteklemeyen uygulamalarla nadiren karşılaşırsınız. İPad’inizin geri kalanı her zamanki gibi dönüyorsa durum böyledir. Uygulamanın geliştiricisinden bir özellik yükseltmesi olarak işlevselliği istemek dışında bu konuda hiçbir şey yapamazsınız.

6. iPad’i Kapatın ve Yeniden Başlatın

Aşağıdaki düzeltme, iPad’inizi yeniden başlatmayı içerir. Bunu yapmak için, açın Ayarlar uygulama ve dokunun Genel > Kapat. Ardından, sürükleyin Güç Cihazı kapatmak için sağdaki simge. Ekran karardığında 30 saniye bekleyin. Ardından, basılı tutun Güç Apple logosunu görene kadar düğmesine basın.

7. iPad’i Yeniden Başlatmaya Zorla

iPad’inizdeki ekran yanıt vermiyorsa veya takılı kalıyorsa, onu yeniden başlatmaya zorlamanız gerekir. Ancak süreç, Ana Sayfa düğmesi olan ve olmayan modeller arasında farklılık gösterir.

Ana Sayfa Düğmesiyle iPad’leri Yeniden Başlatmaya Zorlayın

1. tuşuna basın ve basılı tutun. Ev ve Güç düğmelerine aynı anda basın.

2. Ekran kararana ve Apple logosu görünene kadar her iki düğmeyi de basılı tutun.

3. Her iki düğmeyi de bırakın ve Kilit Ekranı’nı bekleyin.

Ana Sayfa Düğmesi Olmadan iPad’leri Yeniden Başlatmaya Zorlayın

1. Hızlıca basıp bırakın. Sesi aç buton.

2. Hızlıca basıp bırakın. Sesi kıs buton.

3. Hemen basın ve basılı tutun. Güç buton.

4. Ekran kararana ve Apple logosu görünene kadar düğmeyi basılı tutun.

3. Düğmeyi bırakın ve Kilit Ekranı’nı bekleyin.

8. Sistem Yazılımını Güncelleyin

Sorun devam ederse ve iPad ekranının donmasına veya sürekli olarak dikey yön kilidinde kalmasına veya tam tersi durumda, sistem yazılımını güncellemek iyi bir fikirdir. Otomatik döndürmeyle ilgili bilinen tüm teknik sorunları çözmenin en iyi yolu budur.

OKUMAN  iPad için En İyi 8 Yazma Uygulaması

Bunu yapmak için, açın Ayarlar uygulamasına gidin ve Genel > Yazılım güncellemesi. ardından, öğesine dokunun. İndirmek ve Yükle iPad’iniz için en son iOS veya iPadOS sürümünü yüklemek için. iPad’inizi güncellemede sorun yaşıyorsanız ne yapacağınızı öğrenin.

9. Tüm Uygulamaları Güncelleyin

Sistem yazılımı bir yana, iPad’inizdeki tüm uygulamaları güncellemenizi de öneririz. Bunu yapmak için uzun basın Uygulama mağazası simge ve seçin güncellemeler. Ardından, aşağı kaydırın Hesap Yeni uygulama güncellemelerini taramak için açılır bölme ve öğesine dokunun. Tümünü Güncelle.

10. Tüm Ayarları Varsayılanlara Sıfırlayın

İPad’deki bozuk sistem ayarları da bir faktör oynayabilir, bu nedenle aşağıdaki düzeltme onları varsayılanlarına sıfırlamayı içerir. Ancak bu, kayıtlı Wi-Fi ağlarını ve gizlilik tercihlerini kaybetmenize neden olur, bu nedenle iPad’inizi daha sonra yeniden yapılandırmak için zaman harcamaya hazırlanın.

iPad’inizdeki tüm ayarları sıfırlamak için Ayarlar uygulamasına gidin ve Genel > iPad’i Aktarın veya Sıfırlayın > Bütün ayarları sıfırla. Ardından, iPad’inizin aygıt parolasını girin ve simgesine dokunun. Sıfırla onaylamak.

iPad Ekran Döndürme Sorunları Düzeltildi

Yukarıdaki talimatlar, iPad’de tekrar döndürmek için sıkışmış bir ekran elde etmenize yardımcı olacaktır. Daha sonra aynı sorunla karşılaşmanız ihtimaline karşı, belleğe daha basit düzeltmeler yapmayı unutmayın (Döndürme Kilidi’ni kontrol etme, ekranı kapatıp açma, iPad’i yeniden başlatma vb.).

Bununla birlikte, düzeltmelerin hiçbiri işe yaramazsa veya iPad’in ekranı her zaman yatay veya dikey modda takılı kalırsa, sorun hatalı bir jiroskoptan kaynaklanıyor olabilir. En iyi seçeneğiniz Apple Destek ile iletişime geçmek ve en yakın Apple Store’u ziyaret etmek olacaktır. Ancak buna hazırsanız, cihazı fabrika ayarlarına sıfırlayarak veya donanım yazılımını iTunes aracılığıyla DFU Modunda yeniden yükleyerek ek sorun giderme işlemlerini kendiniz gerçekleştirebilirsiniz.

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada.

Şunlar da hoşunuza gidebilir