Cihazınızın konfigürasyonunun hiçbir detayını kaçırmayın

iOS

iOS’ta iOS Etkileşim Erişilebilirlik Ayarlarını Yapın

iOS, piyasadaki daha kullanıcı dostu işletim sistemlerinden biri olarak haklı bir üne sahiptir. Birçok Android cihazının sunduğu gelişmiş özelleştirilebilirlikten yoksun olsalar da, iPhone’lar ve iPad’leri kutudan çıkar çıkmaz almak son derece kolaydır. Ayrıca Apple, hemen hemen herkesin cihazlarını kullanmasını kolaylaştırmak için çok çeşitli Erişilebilirlik özellikleri içeriyor.

Bu makalede, iOS’taki daha yaygın etkileşim erişilebilirlik ayarlarından bazılarını ve bunların nasıl etkinleştirileceğini tartışacağız. Bu kılavuz hiçbir şekilde ayrıntılı değildir, bu nedenle işletim sisteminin sunduğu daha niş özelliklerden bazıları hakkında daha fazla bilgi edinmek için biraz araştırma yapmanızı öneririz.

iOS Etkileşim Erişilebilirlik Ayarları

Etkileşimi kolaylaştırmak için iOS’ta değişiklik yapmanın birkaç farklı yolu vardır ve etkinleştirmek istediğiniz özelliklerden bağımsız olarak başlatma işlemi aynıdır.

Adım 1. Ayarlar uygulama.

Adım 2. üzerine dokunun Genel.

Adım 3. üzerine dokunun Ulaşılabilirlik Apple’ın iOS konaklama yerlerinin tam listesini içeren menüyü açmak için.

Yardımcı dokunmatik

Assistive Touch, telefonunuzun veya tabletinizin ekranına küçük bir menü ekleyen kullanışlı bir yardımcı programdır. El hareketliliği sorunları olanların, normalde kaydırma, sıkıştırma, dokunma ve 3D dokunma gibi eylemlerle etkinleştirilecek olan aynı etkileşimlere erişmesine izin vermeyi amaçlamaktadır.

Assistive Touch’ı ayarlamak oldukça kolaydır ve menünüzü tam istediğiniz gibi ayarlamak için seçebileceğiniz ve aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli ayarlar vardır.

Adım 1. Ulaşılabilirlik menü, üzerine dokunun Yardımcı dokunmatik.

Adım 2. Bu sayfada çeşitli ayarlar göreceksiniz. En üstte, özelliği açmak için değiştireceğiniz bir kaydırıcı ve ekranın ortasında, her bir iOS eyleminin neye bağlı olduğunu ayarlamak için kullanabileceğiniz bir dizi sekme var.

Adım 3. Bunu açtığınızda, ekranınızın sağ alt köşesinde, içinde eşmerkezli daireler bulunan küçük bir düğme göreceksiniz. Üzerine dokunmak, Yardımcı Dokunma menüsünü getirecektir.

Burada, bir düğmeye basit bir dokunuşla bildirimlere ve diğer telefon ayarlarına kolayca erişme yeteneğine sahip olacaksınız. Gelenek Aşağıda daha ayrıntılı olarak tartışacağımız menü.

OKUMAN  iOS için İndirilmeye Değer 10 Artırılmış Gerçeklik Uygulaması

Yardımcı Dokunma Hareketleri

Varsayılan olarak Özel menü, «Sıkıştırma», «Çift Dokunma» ve «3D Dokunma» gibi seçeneklere erişme olanağı sağlar ve bu görevleri yerine getirmekte zorluk çeken kullanıcılara tek bir dokunuşla bunu yapmanın bir yolunu sunar.

Seçeneklerden birini seçmek, hareketi basit bir basışla etkinleştirmek için doğru konuma hareket ettirilebilen telefona küçük bir hedef tahtası koyacaktır.

Bununla birlikte, Özel menünün gerçek gücü, telefonunuzda aradığınız etkileşim türünü hemen hemen yapmak için Özel Hareketleri kaydetme yeteneğindedir.

Adım 1. Yardımcı dokunmatik menü, seç Yeni Hareket Oluştur ekranın alt kısmında.

Adım 2. Sonraki ekran, özel hareketinizin içermesini istediğiniz herhangi bir eylemi veya eylem dizisini kaydedebileceğiniz bir pencere sunar. İşleri basitleştirmek için ekranda tek bir kaydırma yaptık ve ardından Durmak ekranın sağ alt köşesinde.

Adım 3. Ekranın sağ üst köşesinde, öğesini seçin. Hareketi Kaydet Kayıtlı eylemlerinizi buton olarak eklemek için Gelenek Yardımcı Dokunmatik Menünün bölümü.

Adım 4. Yardımcı Dokunma menüsünü açın ve Özel’e gidin. Şimdi, zaten orada olan normal eylemlerin yanı sıra, kaydettiğiniz hareketin adıyla bir Yıldız görmelisiniz. Dokunmak, şimdi bu durumda sağa kaydırma olan eylemi gerçekleştirecektir.

Yazma Geri Bildirimi

Dokunmatik ekran klavyeleri, fiziksel bir klavyeden veya hatta tuş takımı aracılığıyla manuel olarak metin girmekten daha kullanışlı olsa da, bazı kullanıcılar dokunsal geri bildirim eksikliğinden dolayı sıkıntı yaşayacaktır. Diğerleri, bir telefonun veya tabletin bu ayrılmaz parçasını kullanmayı aşırı derecede zorlaştırabilecek görme bozukluğu nedeniyle girdikleri metni takip etme sorunları yaşayabilir.

Apple bunu şu adresle ele alıyor: Yazma Geri Bildirimi özelliği, kullanıcılara yazma deneyimini geliştirmek için aralarından seçim yapabilecekleri farklı seçeneklerden oluşan eksiksiz bir menü sunar.

Adım 1. Şuraya gidin: Konuşma itibaren Ulaşılabilirlik Menü.

Adım 2. üzerine dokunun Yazma Geri Bildirimi.

3. Adım. Sonraki sayfa, telefonunuzda veya tabletinizde yazmaya eklemek istediğiniz geri bildirim türünü seçmenize olanak tanır.

Ekranın alt kısmındaki ayarlar, yazma geri bildirimi özelliğinin ana yönleridir ve altında nasıl çalıştıklarını açıklayan metinler bulunur.

OKUMAN  iOS için En İyi 3 Nintendo DS Emülatörü

Biraz daha az net olan, sayfanın üstündeki iki seçenek. Karakter siz yazarken her harfi sesli olarak söylerken Karakter İpuçları mektubun fonetik adını okuyacaktır.

Hareketi Azalt

Tartışacağımız son özellik, Hareketi Azalt seçenek. Telefondaki etkileşimlerin çoğu, simgelerin veya sayfaların bir şekilde hareket ettirilmesini içerir; en belirgin olanı ekranlar arasında geçiş yapmak veya uygulamaları açmaktır.

Hareketi Azalt, ekranların açılıp kapanması gibi harekete duyarlılığı olanları rahatsız etme olasılığı daha düşük olan efektler için hareketi değiştirir.

Adım 1. üzerine dokunun Hareketi Azalt Erişilebilirlik menüsünden

Adım 2. Bir sonraki ekranda, özelliği açmak için etkinleştirebileceğiniz basit bir geçiş var.

Bunun altında adı verilen bir özellik var. Otomatik Oynat Mesaj Efektleri. iMessage’da artık mesajlarla birlikte görsel efektler de göndermek mümkün. Bunları arkadaşlarla paylaşmak eğlencelidir, ancak bir anda ortaya çıkmaları, görsel harekete duyarlı olanlar için sorunlara neden olabilir. Varsayılan olarak, bu özellik etkindir, ancak kapatmak için basit bir dokunuş yeterlidir!

Üzerinde durduğumuz ipuçları en yaygın ve kolay erişilebilir etkileşim ayarları olsa da, Apple bir dizi daha gelişmiş ve niş özellik de ekledi.

iPhone’lar ve iPad’ler, engelli kullanıcılar için piyasadaki en iyi cihazlardan bazılarıdır ve iOS Erişilebilirliğini keşfetme fırsatını yakaladığınızda burada çok fazla esneklik bulacaksınız. Zevk almak!

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada.

Şunlar da hoşunuza gidebilir