Cihazınızın konfigürasyonunun hiçbir detayını kaçırmayın

iphone

iOS Cihazınızı Nasıl Silinir ve Yeniden Biçimlendirin

Daha önce, kademeli bir gunk birikimi nedeniyle önerilen MacOS işletim sisteminizi nasıl sileceğinizi ve yeniden yükleyeceğinizi tartıştım. Ancak iPhone’unuz farklı değil. Küçük de olsa cebinize sığan bir bilgisayardır. Diğer bilgisayarlar gibi dijital kalıntıları toplar.

Bu nedenle, iOS cihazınızı her altı ayda bir silmeyi ve yeniden biçimlendirmeyi her zaman alışkanlık haline getirmelisiniz. İPad aynı, ancak iPad’im iOS’un utanç verici derecede eski bir sürümünü çalıştıran kelimenin tam anlamıyla son ayaklarında olduğundan, bugün iPhone 7’me odaklanacağım.

Ön Silme Kontrol Listesi

Delirmeden ve tüm telefonunuzu silmeden önce yapmanız gereken bazı şeyler var.

Birincisi, tüm telefonunuzun bir iCloud yedeklemesini yapmaktır. Bu, Ayarlar’a ve ardından ekranın üst kısmındaki Apple Kimliği adınıza dokunarak yapılabilir.

Ardından aşağı kaydırın ve iCloud’a dokunun.

Ardından “iCloud Backup” a gidin ve buna dokunun.

Şimdi “Şimdi Yedekle” düğmesine dokunun ve işini yapmasına izin verin.

Yapmanız gereken bir sonraki şey, tüm uygulamalarınızı not etmek. iCloud (her şeyi yedeklediyseniz) sizin için tüm uygulamalarınızı yeniden yükleyecektir, ancak ben her zaman bir sigorta poliçenizin olması gerektiğine inanırım. Bu yüzden tüm ekranların ekran görüntülerini alıyorum, bu yüzden her ihtimale karşı başvurmam gereken bir şey var. Yapması sadece saniyeler sürer.

Bir sonraki adım, iCloud’un tüm fotoğraflarınızı doğru şekilde yedeklediğinden emin olmaktır. Bu, başka bir iOS veya Mac cihazını kontrol ederek veya tüm resimlerinizi Dropbox klasörünüze taşımak için Dropbox’ın “Kamera Yüklemeleri” işlevi gibi bir şey kullanarak yapılabilir. Yine, özellikle telefonunuzda yüzlerce hatta binlerce resim varsa, asla çok dikkatli olamazsınız.

Ardından, telefonunuzda herhangi bir iTunes müziğiniz varsa, bunun bir yedeğini iTunes’da başka bir yerde (örneğin Mac’inizde veya Windows PC’nizde) bulundurduğunuzdan emin olun.

OKUMAN  iPhone için En İyi 5 Koruyucu Telefon Kılıfı

Son olarak, Google Authenticator veya Authy kullanıyorsanız (ve kullanmanız GEREKİR), tüm hesaplarda iki faktörlü kimlik doğrulamayı kapatmanız gerekir. Çünkü telefon silindiğinde, 2FA kodlarınız da öyle olacak ve bu çevrimiçi hesaplara geri döneceksiniz.

Devre dışı bırakılan hesapların bir listesini yapmayı unutmayın, böylece daha sonra yeniden etkinleştirebilirsiniz.

iCloud hesabınızda iki faktörlü kimlik doğrulama kullanıyorsanız (ve daha sonra bu kodlara erişmek için başka bir iOS veya Mac’iniz yoksa), çevrimiçi olarak iCloud’a gitmeniz ve orada da 2FA’yı kapatmanız gerekir.

iPhone Silme İşlemini Başlatma

Artık her şey yedeklendiğine ve tüm önemli bilgiler not edildiğine göre, biraz silme zamanı. Bu aslında oldukça hızlı ve ağrısız bir süreç ama ben her zaman kaç kişinin telefonuna yıllardır sahip olduğu ve bunu bir kez bile yapmadığı konusunda şok olmuşumdur. Bunu yaptığımda her zaman canlı bir performans patlaması fark ediyorum.

Ayarlar–>Genel’e gidin. “Sıfırla” seçeneğine kadar aşağıya doğru kaydırın.

Şimdi ne kadar ileri gitmek istediğinize bağlı olarak çeşitli sıfırlama seçenekleri göreceksiniz. Nükleer seçenek “Tüm İçeriği ve Ayarları Sil” dir.

Ardından, önce bir iCloud yedeklemesi yapmak isteyip istemediğinizi soracaktır. Ancak, az önce bir tane yaptığımız için bunu görmezden gelebilir ve “Şimdi Sil” i seçebilirsiniz.

Ekran PIN kodunuz sorulacak ve ardından iPhone’u gerçekten silmek istiyorsanız – iki kez – onaylamanız istenecektir.

Ardından, kesinlikle emin olmak için sizden Apple Kimliği parolanızı onaylamanızı isteyecektir.

Artık ekran siyah Apple logosuyla beyazlaşacak ve kendini silip yeniden kurmaya başlayacak.

Bittikten Sonra Hatırlanması Gerekenler…..

Daha önce de söylediğim gibi, her şeyi iCloud’a doğru şekilde yedeklediyseniz, daha sonra tekrar oturum açtığınızda uygulamalarınızı yeniden yükleyecektir. Ancak yine de, tüm uygulamalarınızın hesaba katıldığından emin olun.

OKUMAN  İPhone'unuzdaki Takvim İstenmeyen Postaları Nasıl Silinir?

Ayrıca şunları da unutmayın:

  • Wifi ağınıza tekrar giriş yapın.
  • Touch ID, FaceID ve/veya bir ekran şifresi ayarlayın.
  • iCloud yedeklemenizden her şeyi geri yükleyin.
  • “iPhone’umu Bul” seçeneğini açın.
  • “iCloud Yedekleme”yi açın.
  • Google Authenticator veya Authy’deki hesaplarınızda iki faktörlü kimlik doğrulamayı tekrar değiştirin.
  • Fotoğraflarınızın geri geldiğinden emin olmak için kontrol edin.
  • Müziğinizi iTunes’dan geri aktarın.
  • Apple Cüzdan’ı kart bilgilerinizle ayarlayın.
  • Ayarlar’a gidin ve her şeyi özelleştirme açısından beğendiğiniz şekilde geri koyun. Telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırladınız, böylece klavyeler, özel sözlükler, kısayollar vb. şeyler gitmiş olacak.

(Umarım) hareketli yeni iPhone’unuzun keyfini çıkarın.

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada.

Şunlar da hoşunuza gidebilir