Cihazınızın konfigürasyonunun hiçbir detayını kaçırmayın

yazılım

iMovie Nedir? Başlarken Bir Kılavuz

iMovie, macOS ve iOS için basitleştirilmiş bir video düzenleme uygulamasıdır. Yeni başlayanlar veya profesyonel düzeyde video düzenleme yazılımına ihtiyaç duymayanlar için mükemmel olan iMovie’nin kullanımı çok kolaydır. Yine de, genel olarak video düzenleme deneyimi olmayan kullanıcılar için yazılım biraz göz korkutucu olabilir.

iMovie nedir? iMovie, iOS cihazlarda ilk kez kullanıma sunulduğunda, masaüstü Mac uygulamasının çok temel bir sürümüydü. Bugün, her birinin arayüzü tasarlandıkları Apple cihazına uyarlanmış olsa da, iki uygulama yetenek olarak birbirine çok yakındır.

macOS ve iOS için iMovie

Aslında Apple, iki iMovie sürümünü birbiriyle sorunsuz çalışacak şekilde özel olarak tasarladı. Bu, iPhone veya iPad’inizde bir proje başlatabileceğiniz ve ardından bunu masaüstü makinenize veya MacBook’unuza AirDrop ile bırakabileceğiniz ve düzenlemeye kaldığınız yerden devam edebileceğiniz anlamına gelir.

Hiç bir macOS cihazınız yoksa, bu sorun değil. İMovie’nin iOS sürümü, aşağı yukarı masaüstü sürümü kadar yeteneklidir. Sadece iOS cihazınızı kullanarak tamamlanmış projeleri başlatabilir, düzenleyebilir ve bitirebilirsiniz.

Ancak, tahmin edebileceğiniz gibi, iki versiyonun biraz farklı arayüzleri var. Biri dokunma, diğeri fare girişi için tasarlanmıştır. Ancak artık iOS ile bir fare de kullanabilirsiniz!

Bu kılavuzda, temel olarak iMovie’nin macOS sürümünü kullanacağız, ancak temel bilgilerin tümü sorunsuz bir şekilde mobil sürüme çevrilmelidir.

iMovie Ne Yapabilir?

iMovie, oldukça pahalı, profesyonel düzeyde bir video düzenleyici olan Apple’ın Final Cut Pro paketi ile aynı yazılım temeline dayanmaktadır. Performans ve kararlılık açısından, Final Cut ile tam karşınızda.

Ancak düzenleme araçları açısından beklentilerinizi azaltmalısınız. iMovie, çıplak kemiklerden daha fazlasına sahiptir, ancak yalnızca, bu mutlaka kötü bir şey değildir. Genellikle daha azı daha fazladır ve yeni başlayan kullanıcılar için, tanıdık olmayan terimlerle dolu bir milyon kontrol paneliyle karşı karşıya kalmanın pek bir faydası yoktur.

Böylece iMovie ile tüm gerekli düzenleme görevlerini yapabilirsiniz. Bu, medyayı içe aktarmayı, klipleri kesmeyi, bunları zaman çizelgesinde düzenlemeyi ve ekran başlıkları eklemeyi içerir. iMovie ayrıca yeşil ekran çalışması, temel özel efektler ve renk ayarlamaları için destek sunar. Sadece bu birkaç özellikle, oldukça çarpıcı temel video düzenlemeleri oluşturabilirsiniz.

OKUMAN  Yüz Kimliği ve Parmak İzi Taraması Nasıl Çalışır? Güvenli mi?

Yeni iPhone 11 Pro’nuzla çekim yapmaya yeni başladıysanız veya Mavic Mini veya Air 2 gibi drone’larla ilgileniyorsanız, iMovie bu içeriği yükseltmenin harika bir yoludur. Annenizin Facebook’ta beğeneceği bir şeyden, tüm dünyada milyonlarca insanın paylaşmak isteyeceği bir şeye.

Yeni Proje Oluşturma

Uygulamayı açtıktan sonra iMovie yolculuğunuzun ilk adımı yeni bir proje oluşturmaktır. Proje, nihai ürüne girecek tüm öğeleri bir araya getirmek ve ardından bunları nihai bir videoda düzenlemek için kullanacağınız çalışma alanıdır.

Yani, iMovie açıkken, Yeni oluşturmak. Sonra Filmi tıklayın.

Şimdi biraz içerik alma zamanı.

İlk Adım: Medyanızı Alma

Artık yeni bir projeniz açık olduğuna göre, projenizde potansiyel olarak kullanacağınız tüm medyaya ihtiyacınız var. Bu, video klipleri, ses kliplerini, müzik ve benzerlerini içerebilir.

Burada basit tutacağız ve sadece bazı video klipleri kullanacağız. Kamu malı ve telif ücretsiz içerik sunan Pixabay’dan az önce birkaç harika klip indirdik. İsterseniz onlardan müzik ve fotoğraf da alabilirsiniz.

Kliplerinizi seçtiğiniz bir klasöre indirdikten sonra, onları iMovie kitaplığınıza aktarmanız gerekir.

Bunu yapmak için, tıklamanız yeterlidir Dosya ve daha sonra Medyayı İçe Aktar, veya tıklayın Medyayı İçe Aktar altında Medyam iMovie Kitaplığındaki sekme.

Şimdi kliplerinizin bulunduğu yere göz atın, onları seçin ve ardından Seçileni İçe Aktar.

İçe aktarılacak tüm medyayı seçtikten sonra, video projenizi birleştirmeye başlamaya hazırsınız.

Kliplerinizi Zaman Çizelgesi’ne Yerleştirmek

Videonuz bir «zaman çizelgesi» üzerinde birleştirilir. Her klip, kullanmak istediğiniz sırayla zaman çizelgesine sürüklenir. Burada görebileceğiniz gibi, dört klibimizi istediğimiz sıraya göre zaman çizelgesine sürükledik. Tek yapmanız gereken ilgili klibi medya kitaplığından zaman çizelgesine çekmek.

Zaman çizelgesinde de farklı izler olduğunu fark edeceksiniz. Örneğin, fon müziği için ayrılmış bir parça var.

Zaman çizelgesinde «temizleyen» bir oyun kafası var. Oynatma çubuğu nerede olursa olsun, önizleme penceresinde görüntülenen videonuzun mevcut «karesini» görürsünüz; bu, o konumda birleştirdiğiniz tüm ses, video, metin ve diğer öğelerin toplam karışımıdır.

Klipleri Bölme

Artık kliplerinizi düzenlediğinize göre, onları doğru bölümlere ayırmak isteyeceksiniz. Bir klibi bölmek için oynatma kafasını kesmek istediğiniz noktaya getirmeniz yeterlidir. Sonra Alt üzerine tıklayın ve seçin Bölünmüş Klip.

Orijinal klibiniz artık sihirli bir şekilde iki kliptir! İki klibi zaman çizelgesinde herhangi bir konuma taşıyabilirsiniz, ancak burada, klibin geri kalanını istemediğiniz için, istemediğiniz bitin üzerine Alt tuşuna basıp tıklamanız yeterlidir. Silmek.

Bu, videoları iMovie ile düzenlemenin zararsız olduğunu belirtmek için iyi bir zaman. Orijinal klibe tamamen dokunulmaz. Bu yüzden zaman çizelgesindeki şeyleri istediğiniz gibi kesip atmaktan çekinmeyin.

OKUMAN  iPhone veya iPad'de “Sunucu Kimliği Doğrulanamıyor” Hatası Nasıl Düzeltilir

Başlıklar ve Geçişler Ekleme

Artık kliplerimizi istediğimiz şekilde ve sırada bulduk. Bu, üretime biraz daha baharat eklemek için iyi bir zaman yapar. Başlıklar, kliplerinize yerleştirilebilecek metin öğeleridir. Örneğin, izleyiciye videonuzun adını söylemek veya başka bir şekilde onlara ek bilgi vermek istiyorsanız kullanışlıdır.

Başlık eklemek için Başlıklar sekme. Ardından, ilginizi çeken herhangi bir başlığı, başlığın görünmesini istediğiniz klibe sürükleyin.

Şimdi önizleme penceresindeki sahte metne tıklayın ve kendinizinkini yazın.

Ardından, kliplerimiz arasında bazı ilginç geçişler yapacağız. Basitçe geçiş yapın geçişler sekmesini tıklayın ve geçişi, geçişin olmasını istediğiniz klipler arasındaki boşluğa sürükleyin.

İyi bir başlangıç

Tebrikler! Artık temel bir videoyu bir araya getirmek için iMovie hakkında yeterince şey öğrendiniz. Ancak, gerçekten harika görünen ve kulağa hoş gelen bir şey yapmak için, devam edebilecek kadar rahat hissettiğinizde aşağıdaki iMovie işlevlerine bakmanızı öneririz:

  • Klip sesini ayırma
  • kırpma klipleri
  • Renk ve kontrastı ayarlama
  • «Yeşil ekran» çekimlerinde arka planı değiştirme (Chroma Keying)
  • Projenize müzik ekleme

Nispeten basit bir program olmasına rağmen, aslında iMovie’de oldukça fazla derinlik var. Bu yüzden daha gelişmiş özelliklerini keşfetmek için zaman ayırın.

Filminizi Sonlandırma

iMovie hakkındaki bu temel öğreticiyi bitirmek için elimizdeki filmi dışa aktaralım. Filmi dışa aktarmanın projenizi kaydetmeyle aynı şey olmadığını unutmayın! aracılığıyla projenizi kaydettiğinizden emin olun. Dosya başka bir programda yaptığınız gibi menü.

Filminizi dışa aktarmak için sağ üst köşedeki küçük paylaş düğmesini tıklayın. Sonra Cyalamak Dosya. Örneğin, videoyu doğrudan YouTube’a göndermek istemiyorsanız.

Bu pencerede klibinizin ne kadar süreceğini ve tahmini boyutunu görebilirsiniz. Çözünürlüğünü ve kalitesini buradan ayarlayabilirsiniz, ancak çoğu zaman varsayılan değerleri olduğu gibi bırakmakta bir sakınca yoktur.

Bu ayarlardan memnunsanız, Tıklayın Sonraki, bir kaydetme konumu seçin ve videonuzun dışa aktarımını tamamlayın. Oluşturulması biraz zaman alacaktır, ancak sürecin sonunda başyapıtınız dünyaya gösterilmeye hazır olmalıdır.

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada.

Şunlar da hoşunuza gidebilir