Cihazınızın konfigürasyonunun hiçbir detayını kaçırmayın

MacOS

En İyi Şekilde Yararlanmak için 20 İpuçları ve Püf Noktaları

Spotlight, Mac’inizde sahip olduğunuz birçok mükemmel araçtan biridir. Makinenizde istediğiniz dosyaları hızlı ve kolay bir şekilde aramanızı sağlar. Bir süredir kullanıyorsanız, muhtemelen bazı özelliklerine aşinasınızdır.

Araç, çoğu kullanıcının ve sitenin bahsetmediği bazı gelişmiş özelliklere de sahiptir. Bu özellikler, aracı daha da kullanışlı hale getirir ve araçta yalnızca temel dosya arama görevlerini gerçekleştirmekten çok daha fazlasını yapmanızı sağlar.

MacOS Spotlight’ı Başlatmanın Yolları

Spotlight, Mac’inizde iki kolay yolla çağrılabilir. Menü çubuğundaki arama simgesine tıklayabilir veya Komut + Boşluk aracı açmak için klavye kısayolu.

Uygulamaları Spotlight ile Başlatın

Dock’ta veya Launchpad’de bir uygulama bulamazsanız, Mac’inizde yüklü olan herhangi bir uygulamayı aramak için macOS Spotlight’ı kullanabilirsiniz. Basitçe ortaya çıkarmak Spot ışığı, uygulamanın adını yazın ve görünecektir.

Belirli Dosya Türlerini Ara

PDF dosyaları gibi belirli dosya biçimlerini arıyorsanız, tür arama sonuçlarınızı filtrelemek için filtreleyin. aranıyor rapor türü:pdf yalnızca PDF biçimindeki rapor dosyalarını alır. İstediğiniz herhangi bir dosya biçimini kullanabilirsiniz.

Boole Operatörlerinden Yararlanın

Boole operatörleri, çeşitli operatörlerle arama sonuçlarınızı hassaslaştırmanıza olanak tanır. Örneğin, yalnızca PDF formatında olmayan raporlarınızı almak istiyorsanız, aşağıdaki gibi bir şey arayabilirsiniz. tür DEĞİL bildir:pdf.

Sonuçlarınızı Tarihe Göre Filtreleyin

Tarih filtresi, belirli tarih aralıkları arasında oluşturulmuş veya değiştirilmiş dosyaları bulmanızı sağlar. Diyelim ki 20 Aralık’ta oluşturulmuş bir dosya arıyorsanız, dosya adı oluşturuldu:20/12/2019.

OKUMAN  Mac'inizi Satmadan Önce Yapmanız Gereken 9 Şey

Para Birimlerini Dönüştür

Birden fazla para birimini takip edenleriniz, çeşitli para birimlerinin döviz kurlarını bilmek isteyecektir. Spotlight bunu kolaylıkla yapmanızı sağlar. Aracı getirin, yazın 100 USD için GBPve ABD dolarınızı İngiliz Sterlini’ne çevirmiş olacaksınız. Bir dizi başka para birimi için çalışır.

Birim Dönüşüm

Spotlight, birimleri dönüştürmenize de olanak tanır. Örneğin, yazabilirsiniz 200km ila mil ve anında size ortaya çıkan rakamları mil cinsinden gösterecektir. Sıcaklık ve ağırlığı da dönüştürmek için kullanabilirsiniz.

Kelime Anlamlarını Bul (Sözlük)

Doğrudan macOS Spotlight’ta yerleşik olarak bulunduğundan, bir kelimeyi aramak için sözlük açmanıza gerek yoktur. Yazın tanımlamak ardından anlamını aradığınız kelime gelir ve tanımını görüntüler. Sözlüğün parçası olan herhangi bir kelimeyi arayabilirsiniz.

Matematik Hesaplamaları Gerçekleştirin

Spotlight aynı zamanda bir hesap makinesi olarak da çalışır ve onu hem basit hem de karmaşık matematik hesaplamaları yapmak için kullanabilirsiniz. Gibi basit şeyler için çalışır 2 + 2 yanı sıra sinüs ve kosinüs denklemleri.

Dosyayı İçeren Klasörü Açın

Bazen aradığınız dosyanın bulunduğu klasörü açmanız gerekebilir. Bu, basit bir klavye kısayolu kullanılarak yapılabilir. basmak Komut + Enter sonuçlarda dosya seçiliyken ve klasör Finder’da açılır.

Dosya Yollarını Görüntüle

Mac’in dosya yollarını görüntülemenin birden çok yolu vardır ve bunlardan biri Spotlight’ta yerleşiktir. Spotlight aramasında bir dosya seçtiğinizde, Emretmek anahtar. Dosyanın tam yolunu Spotlight pencerenizin altında göreceksiniz.

Yerel Yerleri Bul

Mac’inizde konum hizmetlerini etkinleştirdiyseniz ve çevrenizdeki belirli yerleri arıyorsanız, Spotlight çeşitli yerler bulmanıza yardımcı olabilir. gibi kelimeleri arayın restoranlar, Pizza, hamburger, vb. ve çevrenizdeki bu ürünlere hizmet veren işletmeleri size gösterecektir.

Spot Işığı Penceresini Yeniden Boyutlandır

Varsayılan Spotlight pencere boyutu çoğu kullanıcı için yeterince iyi olmalıdır, ancak biraz daha büyük veya daha küçük olmasını istiyorsanız, onu da değiştirebilirsiniz. İmlecinizi pencerenin köşelerine getirin ve onu küçültebilir veya büyütebilirsiniz.

OKUMAN  17 Mac Trackpad Hareketleri ve Bunları Özelleştirme

Arama Sorgusunu Temizle

Spotlight’ın alışkanlıklarından biri, en son kullandığınızda kapalı olmasına rağmen, açtığınızda daha önce aradığınız sonuçları göstermesidir. Bu aramayı ve sonuçları temizlemenin en kolay yolu, ESC anahtar. Yeni bir sorgu girmenize izin verir.

Arama Motorlarında Arama Sorgusunu Açın

Spotlight’ta aradığınız sonuçları bulamazsanız, Komut + B tuşlarına basın ve varsayılan arama motorunuzda belirttiğiniz sorguyu arayacaktır. Hızlı bir şekilde birincil tarayıcınızı açar ve aradığınız terimler için arama sonuçları sayfasını açar.

Canlı Uçuşları Takip Edin

Canlı uçuş takibi ile sadece uçuş numarasını girerek bir uçuşun nerede olduğunu öğrenebilirsiniz. Örneğin, Londra’dan New York’a Virgin Atlantic VS9 uçuşunun mevcut durumunu görmek istiyorsanız, yazmanız yeterlidir. VS9 Spotlight’ta ve canlı uçuş ayrıntılarını göreceksiniz.

Hava Durumu Bilgilerini Görüntüle

Bir yere gidiyorsanız ve orada havanın nasıl olacağını bilmek istiyorsanız, Spotlight’ta basit bir arama bu bilgiyi ortaya çıkaracaktır. Yazın San Francisco’da hava durumu ve size o şehir için güncel hava durumu bilgilerini verecektir.

Doğal Dil Aramasını Kullan

Apple, son zamanlarda Spotlight aracında önemli iyileştirmeler yaptı ve artık doğal insan dilini bir dereceye kadar anlıyor. gibi şeyler aranıyor dün açtığım dosyalar dün eriştiğiniz tüm dosyaların bir listesini gösterecektir.

Öğeleri Dahil Et/Hariç Tut

Gidebilirsin Sistem Tercihleri ​​> Spotlight > Arama Sonuçları çeşitli öğeleri dahil etmek ve arama sonuçlarınızda görünmesini engellemek için.

MacOS Spotlight’ın Daha Fazla Özelliğini Ekleyin

Flashlight gibi bir uygulama kullanarak Spotlight’ın özelliklerini daha da geliştirebilirsiniz. Mac’inizde zaten harika olan aracın özelliklerini genişletmek için çeşitli eklentiler eklemenize olanak tanır.

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada.

Şunlar da hoşunuza gidebilir