Cihazınızın konfigürasyonunun hiçbir detayını kaçırmayın

MacOS

Disk Yardımcı Programını Kullanarak MacOS’ta Bir Klasörü Şifreleme

Windows’ta Bitlocker’ınız var. Çapraz platform, ayrıca VeraCrypt’e sahipsiniz (TrueCrypt’in halefi). Ancak MacOS’ta bir klasörü anında şifrelemek istiyorsanız, en hızlı ve en kolay yol Disk Yardımcı Programını kullanmaktır.

Disk Utility, MacOS işletim sisteminde yerleşik bir işlevdir ve macOS sabit sürücülerini ve USB çubukları gibi çıkarılabilir ortamları silme ve biçimlendirme gibi işlemleri yapabilir. Ancak aynı zamanda bir MacOS’ta bir klasör alıp DMG formatını kullanarak şifreleyebilir.

DMG Formatı

DMG formatı size tanıdık geliyorsa, bunun nedeni muhtemelen bunun aynı zamanda MacOS yazılım kurulum dosyaları için standart dosya formatı olmasıdır. DMG dosyaları, bir Zip dosyasının bir klasördeki Windows dosyalarını sıkıştırmasına çok benzer şekilde, içlerindeki dosyaları sıkıştıran takılabilir disk görüntüleridir.

DMG, dosyaları sıkıştırmanın yanı sıra onları şifreleyebilir. İşte nasıl.

Disk Yardımcı Programında Şifreli Klasör Oluşturma

Bilgisayarınızda yeni bir klasör oluşturun ve şifrelemek istediğiniz tüm dosyaları bu klasöre koyun.

Şimdi Uygulamalar-> Yardımcı Programlar’a giderek bulacağınız Disk Yardımcı Programını açın.

En üstteki menüye gidin ve Dosya–>Yeni Resim–>Klasörden Resim’i seçin.

Şimdi, benim durumumda masaüstünde olan gizli dosyalar klasörünüzün konumuna gidin. Klasörü vurgulayın ve “Seç” e tıklayın.

Açılan kutuda aşağıdakileri onaylayın:

  • Şifreli klasörün dosya adı.
  • Kaydedilmesini istediğiniz yere.
  • Şifreleme standardı (128 bit genellikle yeterlidir).
  • “Görüntü Formatı”nı “Oku/Yaz” olarak ayarlayın.

Şifreleme standardını ayarladığınızda, istediğiniz şifreyi girmenizi isteyen bir şifre kutusu açılır.

Zaten istediğiniz bir şifreniz varsa, bunu iki kez yazın ve “Seç” e tıklayın. Ancak, parolanızdan emin değilseniz, “Doğrula” kutusunun yanındaki küçük siyah anahtar simgesi bir Parola Yardımcısıdır. Açmak için anahtarı tıklayın.

Menüyü aşağı bırakın ve ne tür bir şifre istediğinizi seçin. Bunu yaptığınızda, sağlanan kutulara sizin için bir parola otomatik olarak doldurulacaktır.

OKUMAN  Mac'iniz Donduğunda Mac Klavye Kısayolları

Parolanın ne kadar süreceğini ve Kalite çubuğunun gerçek zamanlı olarak güncelleneceğini de belirleyebilirsiniz.

Rastgele bir şifre seçeneği seçerseniz, hatırlamak için bir yere kopyalayıp yapıştırmanız gerekeceğini belirtmekte fayda var. Ya da daha iyisi, bir şifre yöneticisi kullanın. İhtiyacınız olan son şey, kendi şifreli klasörünüzden kilitlenmek.

İstediğiniz şifreye sahip olduğunuzda, Şifre Asistanını kapatın ve bu pencereye geri döneceksiniz.

Şifreleme işlemini başlatmak için “Kaydet”e tıklayın. Ne kadar süreceği, şifreli klasörünüzün ne kadar büyük olacağına bağlı olacaktır.

DMG dosyası oluşturulduğunda, orijinal şifrelenmemiş klasör hala orada olacaktır. Disk İzlencesi tarafından silinmez. Yani o klasörü silmek isteyebilirsiniz ama az önce söylediğim gibi önce şifrenin bir kopyasına sahip olduğunuzdan emin olun. Aksi takdirde kalıcı olarak kilitlenirsiniz.

Yeni oluşturduğunuz şifreli DMG dosyanıza giderseniz ve üzerine çift tıklarsanız sizden şifrenizi isteyecektir. Anahtarlık seçeneğini işaretlemeyin.

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada.

Şunlar da hoşunuza gidebilir