Cihazınızın konfigürasyonunun hiçbir detayını kaçırmayın

OSx

Bir macOS’ta Sıcak Köşeler Nedir ve Nasıl Kurulur?

macOS, bir dizi özellikle önceden yüklenmiştir ve bunların birçoğunun bulunması ve kullanılması kolay olsa da, bazıları birkaç ekranın arkasına gizlenmiştir. Yine de bu onları daha az kullanışlı yapmaz. Aslında, bu gizli özellikler genellikle üretkenliğinizi artırmak ve Mac’inizde işlerinizi daha hızlı yapmak için kullanabileceğiniz en iyi özelliklerden bazılarıdır.

Mac’teki Sıcak Köşeler, fazla ilgi görmeyen bu özelliklerden biridir. Sıradan ekran köşelerinizi, sizin için görevleri yerine getiren etkileşimli köşelere dönüştürmenize olanak tanır. Mac’inizdeki dört köşenin her birine bir görev atayabilirsiniz. Ardından, fare imlecinizi bu köşelerden herhangi birine getirdiğinizde, önceden atanmış görevler otomatik olarak tetiklenir.

Neden Mac’te Sıcak Köşeler Kullanılır?

Sıcak Köşeler, makinenizdeki dört köşeye hangi görevleri atadığınıza bağlı olarak çeşitli kullanımlara sahiptir. Bu görevlerden biri veya daha fazlası Mac’inizde sık sık başlattığınız görevlerse, bu özellik size çok zaman kazandırabilir.

Ayrıca, Mac’inizin neresinde olursanız olun, Masaüstünüze hızla geri dönmenize yardımcı olur. Windows kullanıcısıysanız, Masaüstünü açmak için sağ alt köşedeki küçük bir bölmeye tıkladığınız bu özelliği muhtemelen biliyorsunuzdur.

Mac’te Sıcak Köşelere Atayabileceğiniz Eylemler

Daha önce de belirtildiği gibi, Mac’inizdeki Sıcak Köşelere atayabileceğiniz birden çok eylem vardır. Masaüstünüzü açmaktan bildirimlerinizi görüntülemenize izin vermeye kadar, bu özelliğin kullanabileceğiniz gerçekten yararlı eylemleri vardır.

 • Ekran Koruyucuyu Başlat – Mac’inizde ekran koruyucuyu başlatmanıza izin verir.
 • Ekran Koruyucuyu Devre Dışı Bırak – bu, makinenizdeki ekran koruyucuyu kapatır.
 • Görev kontrolü – Mac’inizdeki tüm açık öğeleri görüntülemenizi sağlar.
 • Uygulama Pencereleri – bu seçenekle bir uygulamanın tüm pencerelerini görüntüleyebilirsiniz.
 • masaüstü – sizi Masaüstünüze geri getirir.
 • Gösterge Paneli – Gösterge Tablosunu gösterir.
 • Bildirim Merkezi – bildirimlerinizi gösteren Mac Bildirim Merkezini açar.
 • Başlatma paneli – Uygulamalarınızı açmanıza izin veren Launchpad’i çalıştırır.
 • Ekranı Uykuya Al – ekranınızı uyku moduna geçirir.

Gördüğünüz gibi, makinenizde düzenli olarak kullanabileceğiniz çoğu temel macOS özelliğini kapsar. Bu eylemlerden herhangi birini Mac’inizin dört köşesinden herhangi birine uygulayabilirsiniz.

Yine de, Mac’iniz dört köşeyle sınırlı olduğundan, bir seferde yalnızca dört eylemi çalışır durumda tutabilirsiniz.

Mac’te Sıcak Köşeler Nasıl Kurulur

Hot Corners ile her köşeniz için bir eylem yapılandırmak aslında çok kolaydır. Temel olarak yapmanız gereken tek şey, bir köşenin gerçekleştirmesini istediğiniz eylemi seçmek ve hazırsınız.

 • Ekranınızın sol üst köşesindeki Apple logosuna tıklayın ve Sistem Tercihleri seçenek.
 • Aşağıdaki ekranda yazan seçeneği bulun ve tıklayın. Masaüstü ve Ekran Koruyucu. Özelliğin henüz bölmede ayrı bir simgesi yok.
 • Takip eden ekranda, üzerine tıklayın. Ekran koruyucusu sekmesine tıklayın. Ardından yazan düğmeyi bulun ve tıklayın Sıcak Köşeler altta.
 • Her köşenize bir görev atamanıza izin veren küçük bir bölme açılacaktır. Yapmanız gereken, herhangi bir köşe için açılır menüye tıklamak ve eylemler listesini göreceksiniz. Söz konusu köşenin gerçekleştirmesini istediğiniz eylemi seçin.
 • Mac’inizde dört köşe olduğundan, bölmede dört farklı eylem atayabilirsiniz. İşiniz bittiğinde, sadece üzerine tıklayın Tamam Değişiklikleri kaydetmek için düğmesine basın.

Değişiklikler hemen yürürlüğe girecek ve makinenizi yeniden başlatmanız gerekmeyecek.

Mac’inizde Sıcak Köşeler Nasıl Kullanılır

Sıcak Köşeleri kullanmak, fare işaretçinizi Mac’inizin herhangi bir köşesine getirmek kadar kolaydır.

Mac, işaretçinizin köşelerden birinde olduğunu algıladığında, kendisine atanan eylemi hemen tetikler. Köşe için ne seçtiğinize bağlı olarak bir ekran koruyucu, Masaüstünüz veya başka bir şey göreceksiniz.

Sıcak Köşeleri Çağırmak İçin Özel Anahtarlar Nasıl Eklenir

Sıcak Köşeler özelliği, bazı macOS özelliklerinize hızlı bir şekilde erişmenizi sağlarken, aslında bazılarınızın karşılaşabileceği bir sorun var. İmlecinizi oraya getirdiğiniz anda bu köşeler çağrıldığından, bazen yanlışlıkla onları tetikleyebilirsiniz.

Mac’iniz bunun gibi durumların farkındadır ve bu nedenle, Sıcak Köşeleri çağırmak için bir tuş değiştirici eklemenize izin veren bir özellik vardır. Yani bu köşelere bir tuş atayabilirsiniz ve sadece bu tuşa basıp imlecinizi köşeye getirdiğinizde görev başlayacaktır.

Aynı Sıcak Köşeler yapılandırma bölmesine giderek bunu yapabilirsiniz.

 • Herhangi bir köşe için açılır menüyü tıklayın.
 • Menü hala açıkken, ikisinden birini basılı tutun. Vardiya, Kontrol, Seçenek, veya Emretmek ve ardından bir seçenek belirleyin.

Sıcak Köşeleriniz artık yalnızca belirtilen tuşu basılı tuttuğunuzda ve imlecinizi Mac’inizin köşelerinden birine getirdiğinizde tetiklenecek.

Mac’te Sıcak Köşeler Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Herhangi bir nedenle Mac’inizdeki Sıcak Köşeleri kullanmak istemiyorsanız, yapılandırmak için kullandığınız menüden onu devre dışı bırakabilirsiniz.

 • Sıcak Köşeler yapılandırma bölmesi.
 • Ekranınızdaki açılır menülerden, sadece bir şey olmayan son seçeneği seçin. (Eksi işareti. sonra tıklayın Tamam.

Artık tüm köşelere boş bir görev atanmış olmalıdır, bu, onlara ekranınızdan erişmenin herhangi bir işlem gerçekleştirmeyeceği anlamına gelir.

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada.