Cihazınızın konfigürasyonunun hiçbir detayını kaçırmayın

MacOS

Bir Mac OS X Bilgisayarını Sert Sıfırlama ve İşletim Sistemini Yeniden Yükleme

Bilgisayarların yavaşlaması hayatın bir gerçeği. Bazen aşınma ve yıpranmadan kaynaklanır, ancak sabit sürücünüzün artık gerekmeyen dosyaları doldurması kadar basit bir şey de olabilir. Veya önemli işletim sistemi dosyalarının yanlışlıkla silinmesi.

Bu olduğunda, işletim sistemini yeniden yüklemeyi düşünmenin zamanı gelmiştir. Kısa bir süreç olmadığı için boyunda anıtsal bir ağrıdır, ancak MacOS söz konusu olduğunda kolay bir işlemdir. Yine de bir İnternet bağlantısına ihtiyacınız var, bu yüzden bunu otobüste ya da başka bir şeyde yapmayı düşünmeyin.

Bu bir süredir yapmayı düşündüğüm bir şey ama Erteleme benim arkadaşım. Ama bugün, bu makalenin amaçları doğrultusunda, bunu yapmaya karar verdim.

Birinci Adım – Tüm Temel Dosyaları Yedekleyin

Bu, bir işletim sistemini yeniden yüklemeden önce her zaman ilk adımdır. Bu nedenle, gereksiz tüm dosyaları silin ve geri kalanını bulut depolama, bir USB bellek veya çıkarılabilir bir sabit sürücü üzerinde yedekleyin.

Ayrıca iTunes arşivinizi, iMovie veritabanınızı ve Fotoğraflar veritabanınızı da yedeklemeyi unutmayın. Bunlar taşınabilir depolamaya sürüklenebilir ve daha sonra bu işlem bittiğinde tekrar bilgisayara sürüklenebilir.

Time Machine kullanıyorsanız, bu yedekleme işlemi çok kolaydır.

İkinci Adım – FileVault’u Kapatın

FileVault’un açık olması, sabit sürücüyü yeniden biçimlendirmenizi ve yeniden yüklemenizi engeller. öyleyse gir Sistem Tercihleri–>Güvenlik ve Gizlilik ve kapatın. Bu 30 dakika kadar sürebilir, bu yüzden sabırlı olun. Git kahve falan yap.

Üçüncü Adım – Başlangıç ​​Diskini Şifrelediniz mi?

Güvenlik nedeniyle, başlangıç ​​diskinizi en baştan şifrelemiş olmalısınız. Bunun küçük dezavantajı, şifreleme şifresini unutursanız, bir daha asla kilidini açamazsınız ve MacOS’u asla yeniden kuramazsınız.

OKUMAN  MacOS Dikte Nasıl Kurulur ve Kullanılır

İnan bana, burada çok acı bir geçmiş deneyimden konuşuyorum.

Parolanızı bildiğinizi varsayarak bilgisayarı yeniden başlatın ve aynı zamanda CMD + R tuşlarını basılı tutun. Bu size yukarıdaki asma kilit ekranını gösterecek (bu aşamada ekran görüntüsü alamadığım için fotoğraflamak zorunda kaldım).

Şifrenizi girin ve ekran size bunu gösterecek şekilde değişecektir. Yine, iPhone’umla bir fotoğraf çekmek zorunda kaldım, bu yüzden mükemmel olmayan kalite için özür dilerim.

Parolanızı bilmiyorsanız, Apple bile sizin için kilidini açmayacağından ciddi şekilde şansınız kalmaz.

Dördüncü Adım – Sabit Sürücünün İçeriğini Silin

Yukarıdaki menüden de görebileceğiniz gibi “Disk Utility” diye bir seçenek var. Bunu seçin ve ardından işletim sisteminin kurulu olduğu diski seçin. Benim durumumda sadece bir disk var ama eğer çift önyükleme yapıyorsanız, birden fazla diskiniz olacak.

Şimdi “Sil” e tıklayın ve sizden yeni biçimlendirilmiş sürücünün istediğiniz adını ve dosya biçimi türünü (APFS) soran küçük bir kutu açılacaktır. Onları olduğu gibi bırakmanı tavsiye ederim.

Silme, kelimenin tam anlamıyla saniyeler sürer (zaten deneyimlerime göre). Tamamlandığında, diskin “Kullanılmış” kısmı çok küçük olmalıdır (benim durumumda 20KB). Bu noktada, bilgisayarınızdaki her şey gitti.

Disk İzlencesi penceresini kapatın ve Yardımcı Programlar ekranına geri döneceksiniz.

Beşinci Adım – Tercih Ettiğiniz Yeniden Yükleme Seçeneğini Belirleyin

Şimdi, Yardımcı Programlar penceresinde seçebileceğiniz iki seçenek var.

Birincisi Time Machine yedeklemesidir. Düzenli olarak Time Machine ile yedekleme alışkanlığınız varsa ve bir gün yanlışlıkla bir sürü sistem dosyasını silerseniz, bilgisayarı bir önceki günden bir Time Machine yedeklemesine geri alabilirsiniz. Bu, bir Windows PC’de Sistem Geri Yükleme yapmaya eşdeğer olacaktır.

Ama Time Machine kullanmıyorum (manuel olarak yedekliyorum). Yani benim ve benim gibi diğerleri için diğer tek seçenek “macOS’u yeniden yükle” seçeneğini seçmek. Öyleyse devam edin ve üzerine tıklayın ve sizden istendiğinde “Devam” düğmesine tıklayın.

OKUMAN  Mac'inizi Mojave'ye Yükseltmeli misiniz?

Altıncı Adım – Kullanıcı Sözleşmesini Okumuş Gibi Yapın

Şimdi kullanıcı sözleşmesini okumanız istenecek. Herkesin yaptığını yapın ve okuyormuş gibi yapın ve “Kabul Et”e tıklayın. Endişelenme, Apple asla bilmeyecek.

Şimdi işletim sistemini kurmak için bir disk seçin. Benim durumumda sadece bir disk var. Onu seç ve devam et.

Yeniden yükleme işlemi şimdi başlayacaktır.

İşlem sırasında bilgisayar birkaç kez yeniden başlatılır ve tamamlanması bir saat veya daha fazla sürebilir. İşin güzel yanı şu andan itibaren her şeyi kendi başına yapıyor, böylece siz bu arada gidip başka bir şey yapabilirsiniz. Hayatının kayıp gitmesini izlerken ekrana bakıp sıkışıp kalmıyorsun.

Yedinci Adım – Her Şeyi Yeniden Ayarlayın

Sistem yeniden kurulduktan sonra, işleri eski haline döndürmek için sıkıcı bir sürece başlamanız gerekecek. Bu şunları içerecektir:

  • Güvenlik Duvarını Açma.
  • FileVault’u açma.
  • Başlangıç ​​diskini yeniden şifreleme.
  • Uygulamalarınızı yeniden yükleme.
  • Önemli dosyaları yedeklerinizden bilgisayara geri getirme.
  • Ekran kilidi PIN kodu ekleme.

Esasen Sistem Tercihleri’nden geçmeniz ve her şeyi tek tek kontrol etmeniz gerekir. Bilgisayar şimdi fabrika ayarlarına geri döndü, bu nedenle daha önce yaptığınız tüm ince ayarlar ve özelleştirmeler gitmiş olacak.

MacOS’un yeni bir yüklemesiyle uygulamanız gereken güvenlik önlemlerinin büyük bir listesini (40’tan fazla) veren MacOS’u Sertleştirme adlı harika bir kılavuz var. Buna başvurmanızı ve mümkün olduğunca çoğunu yapmanızı şiddetle tavsiye ederim. Bazıları aşırıya kaçmış gibi gelebilir ama asla çok dikkatli olamazsınız.

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada.

Şunlar da hoşunuza gidebilir