Cihazınızın konfigürasyonunun hiçbir detayını kaçırmayın

iphone

Bir iPhone Kamerasında HDR Nedir?

HDR terimini bir televizyon reklamında görmüş veya iPhone kameranızdaki sembolü görmüş olabilirsiniz. HDR şu anlama gelir: yüksek dinamik aralık ve fotoğrafların ve resimlerin yüksek kontrastlı alanlardan daha fazla ayrıntı gösterecek şekilde görüntülenebileceği anlamına gelir.

Başka bir deyişle, HDR, doğru kullanmanız koşuluyla daha kaliteli, daha ayrıntılı fotoğraflar çekmenize yardımcı olabilir. HDR, işaret etmek ve çekim yapmaktan biraz daha fazla kompozisyon gerektirir – ancak bu makalenin sonunda HDR’nin ne olduğunu ve iPhone’unuzda nasıl kullanılacağını anlayacaksınız.

HDR Nedir?

iPhone’unuzla fotoğraf çektiğinizde genellikle bir alana odaklanırsınız. Kamera, odak çevresindeki alandaki ayrıntıları en iyi şekilde gösterecek şekilde pozlamayı ayarlayacaktır, bu da fotoğrafın bazı kısımlarının az veya fazla pozlanmasına neden olur.

iPhone’unuzdaki HDR, birden fazla fotoğraf çekip bunları birleştirerek bunu telafi eder. Bir fotoğraf aşırı pozlanacak, biri az pozlanacak ve biri ikisinin dengesi olacak. Çoğu zaman, bir görüntüdeki tüm ayrıntıları düzgün bir şekilde göstermek için çekilen beş veya daha fazla fotoğraf olacaktır.

Genel bir kural olarak, ne kadar çok fotoğraf çekilir ve birleştirilirse, detay o kadar büyük olur. Elbette bu, kameranın hareketsiz tutulmasını ve öznenin sabit olmasını gerektirir. HDR’de fotoğraf çekmek için gereken uzun süre nedeniyle hareket bulanıklığı, aşılması zor olabilecek ciddi bir engeldir.

Farklı fotoğrafçılık uygulamaları HDR’yi farklı şekilde işler. Ancak, iPhone yerleşik HDR özelliklerine sahiptir. Aslında, iPhone’unuz HDR’nin ne zaman kullanılacağını otomatik olarak algılayacaktır. iPhone’da otomatik HDR’yi kapatmak isterseniz, bunu ayarlar menüsünden yapabilirsiniz.

Aşağıdaki iki fotoğrafa bir göz atın. Üstteki görüntü HDR kullanmıyor. Pencereden görebildiğiniz halde, ışık nedeniyle gökyüzünün mavisi yıkanır. Alttaki görüntü HDR kullanıyor ve bu da hem aydınlık hem de karanlık alanlar için daha iyi netlik sağlıyor.

HDR olmayan
HDR

HDR’yi Ne Zaman Kullanmalıyım?

Manzaraları ve dış mekan sahnelerini fotoğraflarken iPhone kameranızda HDR’yi etkinleştirmek en iyisidir. Renkleri soldurma eğilimi nedeniyle sert güneş ışığını çekmek genellikle zordur, ancak HDR, günün ortasında bile canlı fotoğraflar çekmenize yardımcı olabilir.

OKUMAN  iPhone'daki Hareketler Nelerdir?

Altın Saat sırasında fotoğraf çekmeyi seviyorsanız, HDR, özellikle loş alanlarda çekim yapıyorsanız, o akşam ışığını daha da etkileyici hale getirecektir.

Ancak HDR her zaman doğru seçim değildir. Hareket bulanıklığı nedeniyle hareketli nesneler HDR’de iyi sonuç vermez ve bir fotoğrafla bir siluet çekmeye veya belirli bir atmosfer yaratmaya çalışıyorsanız, çoklu pozlamalar ayarlamaya çalıştığınız ruh halini bozabilir.

Ortalama bir insan için HDR özel bir özelliktir. Sadece belirli zamanlarda ihtiyacınız olacak.

HDR Nasıl Açılır

iPhone kameranızı açın. Ekranın üst kısmında, yazan bir simge göreceksiniz. HDR. Buna dokunun ve size üç seçenek sunulur: Oto, Açık, veya Kapalı. HDR’nin doğası gereği, kullanmayı düşündüğünüz zamanlar dışında kapatmak en iyisidir.

Örneğin, bir şeyin hızlı bir fotoğrafını çekmek istiyorsanız, tüm görüntü işleme sürecini beklemek istemezsiniz. Atışını kaçırabilirsin. Otomatik HDR, bu anlık fotoğrafları çekmeyi zorlaştırır. Bunun yerine HDR seçeneğinin nerede olduğunu öğrenmek ve ihtiyacınız olduğunda bu belirli durumlar için açmak daha iyidir.

Ayrıca, iPhone’un fotoğrafları birleştirme ve son görüntü tamamlandığında diğer görüntüleri silme eğiliminde olduğunu da unutmamalısınız. Bir fotoğrafın HDR olmayan sürümünü saklamak istiyorsanız, bunu açmanız gerekir. Ayarlar.

Bunu yapmak için şuraya gidin: Ayarlar > Kamera ve aşağı kaydırın. Seçenekler listesinin altında iki kaydırıcı göreceksiniz: Otomatik HDR ve Normal Fotoğrafı Koru. Tercihlerinize göre bu kaydırıcıları açın veya kapatın.

HDR fotoğrafların boyutu standart fotoğraflardan daha büyük olma eğilimindedir, bu nedenle telefonunuzun sürücüsünde sınırlı miktarda depolama alanınız varsa bunu aklınızda bulundurun.

Artık bir iPhone kamerasında HDR’nin ne olduğunu ve nasıl kullanılacağını bildiğinize göre, dışarı çıkın ve deney yapın. Doğru durumlarda kullanmak için harika bir özelliktir ve gerçekten Instagram’a yakışan bazı fotoğraflarla sonuçlanabilir.

iPhone’unuzda HDR kullanıyor musunuz? Neden veya neden olmasın? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

OKUMAN  iPhone'da Silinen Metin Mesajları Nasıl Kurtarılır

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada.

Şunlar da hoşunuza gidebilir