Cihazınızın konfigürasyonunun hiçbir detayını kaçırmayın

yazılım

Arabanızda Apple CarPlay Nasıl Kurulur

Apple CarPlay, kablosuz olarak müzik çalmanıza veya podcast’leri dinlemenize veya Lightning özellikli iPhone’unuzdaki üçüncü taraf müzik uygulamalarını aracınızın hoparlör sistemi aracılığıyla kullanmanıza olanak tanıyan iPhone uyumlu kablosuz araç içi ve gösterge paneli deneyimidir.

Ayrıca, araç kullanırken mesajlarınızı dinlemek veya arama yapmak için Siri’yi kullanmanıza olanak tanır ve aracınızın yerleşik gösterge paneli ekranlarıyla çalışan Apple Haritalar’ın aralarındaki diğer uygulamaları entegre eder.

Kısacası, yoldayken iPhone’unuzla olan deneyiminiz, uyumlu bir aracınız varsa Apple CarPlay ile çok daha iyi hale geliyor. Arabanız CarPlay uyumlu araçlar listesinde değilse, yine de CarPlay uyumlu, satış sonrası, tablet boyutunda bir eğlence konsolu kurabilir ve markası veya modeli ne olursa olsun onu arabanın kontrol paneline entegre edebilirsiniz.

Giderek artan sayıda araç üreticisi, gözlerinizle yolda bağlı kalabilmeniz için aracınızın ve akıllı telefonunuzun özelliklerini birleştirmek için çalışıyor.

Bununla birlikte, potansiyel olarak ölümcül olabilecek dikkat dağıtıcılarla birlikte geldiğinden, kullanırken dikkatli olmanız gerekir.

Apple CarPlay Nasıl Kurulur

 1. Siri’yi etkinleştir
 2. Arabanızı çalıştırın ve bir Yıldırım kablosu kullanarak iPhone’u arabanın USB bağlantı noktasına bağlayın
 3. onaylayın Kilidini aç arabanızın ekranına bağlamak için iPhone’unuzda komut istemi
 4. Musluk araba oyunu arabanızın bilgi-eğlence ekranında (CarPlay otomatik olarak açılmazsa)

CarPlay Nedir?

Apple, arabanızın bilgi-eğlence sistemindeki iOS benzeri basit bir arayüzde bazı uygulamalara erişebilmeniz için arabanızı ve iPhone özelliklerini bağlamanıza izin vermek için CarPlay’i yarattı.

Yerleşik arayüzü «akıllı» olabilen, ancak kötü sesli asistanlar, karmaşık işlevsellik nedeniyle genellikle korkunç olabilen modern arabalardan çok daha iyi çalışır ve bunun için iPhone’unuzdaki veya diğer mobil cihazınızdaki uygulamaları kullanamazsınız. konu.

CarPlay, kendisini destekleyen tüm araçlardaki tutarlılığı nedeniyle oyunlarında onları geride bırakıyor ve ayrıca arayüz özellikle iOS kullanıcıları için tanıdık geliyor.

Standart, tüm işlevleri olmasa da bazıları için Siri’ye dayansa da, gözlerinizi yoldan ayırmadan navigasyon, müzik çalma ve diğer komutları verebilmeniz için iPhone’unuzu güvenle kullanmanıza yardımcı olur.

OKUMAN  SvnX kullanarak Subversion'a Başlayın

Araç üreticinizin stok sistemine geri dönmek istiyorsanız, bunu istediğiniz zaman tek dokunuşla yapabilirsiniz. Tek dezavantajı, CarPlay’i iPhone’unuzun ekranında kullanamamanızdır, ancak iPhone’unuzu bir araba tutucuya monte etmekten çok daha iyidir, bu daha dikkat dağıtıcıdır ve çoğu uygulamada dokunmaya uygun olmayan küçük ekran öğeleri bulunur. araba sürerken.

Arabanızda Apple CarPlay Nasıl Kurulur

Arabanızda Apple CarPlay’i kurmadan önce, iOS 7 veya sonraki sürümünü çalıştıran bir iPhone 5 veya daha yeni modele sahip olduğunuzdan ve CarPlay destekli bir bölgede yaşadığınızdan emin olun. Ayrıca CarPlay destekli bir araca ihtiyacınız var ve CarPlay’in çalışması için Siri’yi etkinleştirin.

 • Şuraya giderek Siri’yi etkinleştirin: Ayarlar>Siri ve Arama.
 • iPhone’unuzun Yıldırım kablosunu hazırlayın ve arabanızı çalıştırın. Kabloyu arabanızdaki USB bağlantı noktasına (arabanıza bağlı olarak orta bölmenin içini veya klima kontrol panelinin altını kontrol edin) ve ayrıca iPhone’unuza takın.

Not: Arabanız kablosuz CarPlay’i destekleyen birkaç araçtan biriyse, şuraya giderek iPhone’unuzu ve arabanızı kablosuz modda eşleştirebilirsiniz. Ayarlar > Genel > CarPlay.

 • Arabanızda CarPlay’i ilk kez kuruyorsanız, ekranda iPhone’unuzun kilidini açmanızı isteyen bir mesaj görürsünüz. İPhone’unuzun kilidini açarak bu istemi onaylayın, ikisini birbirine bağlayacaktır.

Not: Musluk araba oyunu CarPlay otomatik olarak açılmazsa, aracınızın bilgi-eğlence ekranında Arabanızın ekranında iOS benzeri uygulama simgelerinin göründüğünü göreceksiniz. Birden fazla uygulamanız varsa (sekizden fazla), daha fazla uygulamaya erişmek için sayfayı kaydırabilirsiniz.

 • Ekranınızdaki uygulamalara göz atmak için kullanmak istediğiniz herhangi birine dokunmanız yeterlidir; iPhone’unuzda sunduğu tam işlevsellik dışında açılır. Örneğin, Mesajlarınızda yeni bir konuşmayı okumak istiyorsanız, konuşmaya dokunmanız yeterlidir; sesli olarak okunacaktır.
 • Uygulamaların CarPlay’de görüntülenme şeklini yeniden düzenlemek istiyorsanız, şuraya gidin: Ayarlar > Genel > CarPlay ve dokunun arabanızın adı.
 • İstediğiniz üçüncü taraf uygulamalarını eklemek veya kaldırmak için artı veya eksi işaretine dokunun. Telefon, Mesajlar, Haritalar, Müzik, Şimdi Yürütülüyor ve Araba gibi yerleşik iPhone uygulamalarını kaldıramazsınız.
OKUMAN  iCloud Nasıl Kapatılır ve Yaparsanız Ne Anlama Gelir?

Not: CarPlay’in klavyesi yoktur ve aracınızın klima kontrolünü, radyosunu veya diğer yerleşik gösterge özelliklerini yönetmez. Bu tür işlevleri almak için üreticinin stok sistemine geri dönmek istiyorsanız, CarPlay listesinden simgesine dokunun, aksi takdirde bunları sizin için gerçekleştirmesi için CarPlay’i bırakın.

 • Ana ekrana dönmek için tuşuna basın. sanal Ana Sayfa düğmesi.

CarPlay’de Siri Nasıl Çağırılır

Apple CarPlay’i kurduktan ve en başından Siri’yi etkinleştirdikten sonra, Siri’nin iPhone’unuzda yaptığınız her şeyi yapmasını sağlamak için tek yapmanız gereken sanal Ana Sayfa düğmesiveya öğesine dokunun. ses düğmesi arabanızın direksiyonunda.

Buradan, Siri’den müzik çalmasını, arama yapmasını, metin göndermesini veya belirli bir konuma gitmek için size yardımcı olmasını isteyebilirsiniz. Alarm ve hatırlatıcı ayarlama, takvim randevuları ve etkinlikleri ayarlama veya soru sorma gibi Siri komutlarını da kullanabilirsiniz.

Siri, iPhone’unuzu CarPlay ile kullanmanın, sürüş sırasında aracınızın dokunmatik ekranını kullanmaktan çok daha güvenli ve kullanışlı bir yoludur.

CarPlay ile Hangi Uygulamalar Çalışır?

Apple, Google’ın Android Auto’suna kıyasla daha seçici olduğundan, iPhone’unuzda yüklü olan tüm uygulamalar CarPlay ile uyumlu değildir.

Benzer şekilde, uygulamaları doğrudan CarPlay’e yükleyemezsiniz, ancak Mesajlar, Telefon, Haritalar, Takvim, Şimdi Yürütülüyor, Sesli Kitaplar, Müzik, Podcast’ler ve Sesli Kitaplar gibi olağan yerleşik iOS uygulamalarına sahipseniz, bunları CarPlay ile kullanabilirsiniz.

CarPlay ile çalışan üçüncü taraf uygulamalar arasında Spotify, WhatsApp, Pandora, Google Play Müzik, Amazon Müzik, Waze, Tidal, iPlayer Radio, CBS Radio, iHeart Radio ve Audible sayılabilir.

Son düşünceler

CarPlay, iPhone’unuzla arabada dokunmadan etkileşim kurmanın daha güvenli, daha akıllı ve daha rahat bir yoludur. Arabanız desteklediği sürece, sadece takın ve kolay sesli komutları kullanarak sürüş dostu uygulamaları kullanmaya başlayın.

Arabanız CarPlay ile uyumlu değilse, USB flash sürücü, Bluetooth gibi iPhone’unuzdan arabanızın stereo sistemine müzik çalmanın diğer yollarını kullanabilir veya bunun için bütçeniz varsa, satış sonrası araç stereo çözümlerine gidebilirsiniz. Alpine, JBL, Kenwood ve diğerleri gibi CarPlay uyumluluğu sunan.

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada.

Şunlar da hoşunuza gidebilir