Cihazınızın konfigürasyonunun hiçbir detayını kaçırmayın

Donanım

AppleCare+ Nedir ve Buna Değer mi?

Ne zaman yeni bir Apple cihazı satın alırsanız, “AppleCare+” olarak bilinen bir şey için ek bir ücret ödeme seçeneğiniz olacak. Bu teklif için istenen fiyat önemsiz değil, gerçekten buna değer mi?

Apple’ın AppleCare+ ile tam olarak ne sattığına ve paranızı başka bir yerde harcamanın daha iyi olup olmayacağına bakalım.

AppleCare’in Standart AppleCare Garantisinden Farkı Nedir?

Apple cihazları genellikle «AppleCare» olarak adlandırılan standart 1 yıllık garanti ile gelir. Ancak AppleCare nedir? Bu garanti sizi üretim hatalarına karşı korur ve herhangi bir kaza sonucu oluşan hasara karşı değil. Başka bir deyişle, Apple berbat olursa ve cihazınız sizin kötüye kullanımınızdan kaynaklanmayan bir sorun geliştirirse, o zaman cihazı size hiçbir ücret ödemeden onarır veya değiştirirler.

Bazı belirli bileşenler, sahip olduğunuz cihaza bağlı olarak bir yıldan daha uzun süre garantilidir. Örneğin, kelebek klavye anahtarı tasarımına sahip tüm MacBook’lar, satın alma tarihinden itibaren dört yıl klavye garantisine sahiptir.

Benzer şekilde, yansıma önleyici ekran kaplamasında bozulma yaşayan belirli MacBook modelleri de satın alma tarihinden itibaren dört yıla kadar ekran değiştirme için uygundur.

AppleCare+ genellikle bir tür uzatılmış garanti olarak tanımlanır. Standart garantiyi uzatsa da, AppleCare+’da yalnızca daha uzun bir AppleCare süresinden çok daha fazlası vardır.

AppleCare+ ile Ne Alırsınız?

AppleCare+ paketini satın alırsanız, standart AppleCare teklifinizi iPhone’lar ve iPad’ler için bir yıl ve Mac için iki yıl daha uzatırsınız.

Bu uzatılmış süre boyunca, standart garantinin tam kapsamını alırsınız. Bu, herhangi bir üretim hatasının ücretsiz olarak onarılacağı anlamına gelir. Sen yine de Ayrıca iki kazara olay kapsamı alın, ancak bunlar tamamen ücretsiz değil. Belirli onarımlar için sabit bir miktar ödeyeceksiniz, ancak bundan daha fazlası değil. Örneğin, iPhone ekranınızı kırarsanız, onarım maliyeti, yazı yazarken 29,99 ABD dolarıdır.

Daha uzun standart garanti ve büyük ölçüde indirimli onarım faturasının yanı sıra, daha pahalı olan Hırsızlık ve Kayıp içeren AppleCare+ paketini satın alarak iPhone’lara hırsızlık ve kayıp kapsamı da ekleyebilirsiniz. Bu temelde bir sigorta eklentisidir, yani yeni bir telefon talep etmeniz gerekiyorsa sabit bir indirilebilir tutar ödersiniz.

OKUMAN  MacinCloud ve Mac Stadyumu - Gerçek Bir Mac İçin Uygun Bir Alternatif mi?

Tüm bu donanım kapsamının yanı sıra, AppleCare+ müşterileri ayrıca planın tamamı boyunca öncelikli teknik destek alır. Oysa yeni bir Apple ürünüyle yalnızca 90 günlük ücretsiz kapsama alırsınız.

AppleCare vs Sigorta

AppleCare+, kaza sonucu oluşan hasarlar için teminat sunduğundan, bunu diğer sigorta seçenekleriyle karşılaştırmanız gerektiği anlamına gelir. iPhone kullanıcıları için daha da uygundur, çünkü standart AppleCare+ kapsamına dahil olmayan ek hırsızlık ve kayıp kapsamı için de ödeme yapabilirsiniz.

Buradaki en büyük fark, koruma planı için bir defaya mahsus bir ücret ödemenizdir. Sigorta ile, istediğiniz zaman durdurabileceğiniz aylık bir kapsama ücreti ödersiniz. Bu nedenle, AppleCare+ planınızın cihazı kapsadığı yıl sayısı boyunca bir defaya mahsus maliyeti toplam sigorta maliyetiyle karşılaştırmanız gerekecek. Muafiyetleri ve kapsanan olay sayısını da karşılaştırdığınızdan emin olun.

Ayrıca AppleCare+ fiyatının garanti uzatması gibi başka avantajları da içerdiğini hatırlamakta fayda var. Yani elmadan elmaya maliyet karşılaştırması gerçekten mümkün değil.

AppleCare+ Maliyeti Nedir?

Bu sorunun sabit bir cevabı yoktur. Apple, AppleCare+ kapsamı için cihaza ve hatta bazen belirli modele bağlı olarak farklı tutarlar ücretlendirir. Genellikle 200$ civarında bir fiyat bekleyebilirsiniz, ancak bunu her bir vaka için doğrulamanız gerekir.

Hemen Satın Almalı mıyım?

AppleCare+ ile ilgili en büyük sorunlardan biri, yeni Apple ürününüze zaten bir yığın para harcamanız ve maddi olmayan bir şeye birkaç yüz dolar harcamanız, genellikle yutması zor bir haptır. Neyse ki, hemen satın almanız gereken bir durum olmadı.

Başlangıçta, iPhone kullanıcılarının ilk satın alma tarihinden itibaren yükseltmeye kadar 60 günü vardı. Mac kullanıcılarının atılım yapmak için tam bir yılı vardı, bu nedenle AppleCare+ satın almadan önce standart garantinin bitmek üzere olmasını beklemek mantıklıydı. 2017’de Apple, aynı 1 yıllık süreyi iPhone kullanıcılarına da uzattı.

Uygunluk cihaza ve ülkeye göre değişir, bu nedenle AppleCare+’ı ne kadar süreyle satın almanız gerektiğinden emin olmak için resmi Apple Uygunluk Denetleyicisi’ni kullandığınızdan emin olun.

AppleCare+ İÇİN Argümanlar

Peki AppleCare+’dan vazgeçmek için bazı güçlü nedenler nelerdir? Garip bir şekilde, standart AppleCare garantisinin uzatılmasının AppleCare+ teklifinin en değerli yönü olabileceği ortaya çıktı.

Niye ya? Sigorta, kaza sonucu oluşan hasar, kayıp veya hırsızlığı karşılayacaktır, ancak garanti kapsamı dışındaki cihaz arızalarını kapsamayacaktır. Apple’ın garanti kapsamında ücretsiz olarak düzelteceği türden. Bunlar inanılmaz derecede pahalı olabilir. Örneğin, MacBook’unuzun mantık kartı arızalanırsa ve değiştirilmesi gerekiyorsa, maliyeti 1.000 dolardan fazla olabilir! Genellikle bu durumlarda insanlar tamamen yeni bir dizüstü bilgisayar satın almayı tercih ederler, ancak (nispeten) küçük AppleCare+ ücretini öderseniz, bu onarım size hemen hemen hiçbir şeye mal olmaz.

2-3 yıl boyunca bu tür bir bileşen arızası olasılığı önemsiz değildir. Özellikle sıcak çalışan ve yıllar boyunca bir dizi sorun sergileyen MacBook’larda. Evet, bir sorun yaygınsa, o zaman Apple genellikle ne olursa olsun sorunu çözecektir, ancak montaj hattından bir limon alarak kötü şansınızı yalnızca AppleCare+ kapatacaktır.

OKUMAN  MacBook Şarj Edilmiyor mu? 5 Olası Düzeltme

Diğer önemli artı nokta da sizi şaşırtabilir, ancak bu dahil edilen teknik destektir. Özellikle cihazınız iş için gerekliyse, Apple’a doğrudan bir hatta sahip olmak çok değerli olabilir.

AppleCare+’a Karşı Argümanlar

AppleCare+ teklifinin en zayıf yanı, kazayla onarım kapsamıdır. Üçüncü taraf sigorta şirketleri ile ciddi karşılaştırmalı alışveriş yapmanız gerekiyor.

Telefon operatörleri genellikle sözleşmeli olarak satın alınan iPhone’lar için şirket içi sigorta sunar. Ev sigortanız muhtemelen AppleCare+’ın bu bileşenine benzer bir kapsam için size daha iyi bir teklif sunacaktır, bu nedenle Apple teklifini tetiği çekmeden önce bazı teklifler aldığınızdan emin olun.

Alt çizgi

Yalnızca uzatılmış garantiye dayanarak AppleCare+’ın buna değer olduğunu düşünüyoruz. Bunun temel nedeni, Apple’ın ürünlerinin satış sonrası onarım endüstrisini ne kadar sıkı kontrol ettiği ve garanti dışı onarımların ne kadar pahalı olabileceğidir. Bu nedenle, 2-3 yıllık garanti kapsamı, istenen fiyata değer.

Normal kullanımda, Apple cihazları nadiren sorun çıkarır, ancak orada yeterince korku hikayesi var ki bu iç huzuru buna değer.

Apple’ın donanım kalitesi konusunda zar atmaktan memnunsanız, ancak üniteye kazara zarar vermeyeceğinize veya üniteyi kaybetmeyeceğinize güvenmiyorsanız, üçüncü taraf bir sigortacıdan daha iyi bir anlaşma elde etmeniz daha olasıdır. Özellikle, diğer, daha riskli müşterilerin davranışlarını sübvanse etmediğiniz durumlarda, size daha iyi oranlar kazandıracak olan, halihazırda ev sigortası için kullandığınız bir sigorta.

Bu ayrıca, AppleCare+ süresi dolmadan telefon satılırsa veya yükseltilirse kullanamayacağınız yıllarca kapsama alanı için ön ödeme yapmadığınız anlamına gelir.

Sonuç olarak, AppleCare+ önemli bir rolü olan değerli bir üründür, ancak özel durumunuzda çeşitli avantajlarının size herhangi bir değer sağlayıp sağlamadığını dikkatlice düşünmeniz gerekir.

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada.

Şunlar da hoşunuza gidebilir