Cihazınızın konfigürasyonunun hiçbir detayını kaçırmayın

Donanım

Apple M1 ve Intel i7: Karşılaştırmalı Savaşlar

Apple ilk kez değil, bilgisayarlarının kullandığı temel teknolojiyi tamamen değiştirdi. Şirket 1995’te Motorola CPU’larından IBM PowerPC’ye geçtiğinde oldu. Sonra 2006’da Intel’e geçtiklerinde tekrar oldu. Şimdi Apple’ın ARM tabanlı M1 çipini kullanan üç yeni Mac’imiz var.

Bu, Intel Core i7’nin beğenileriyle karşılaştırılan iPad’den türetilmiş bir CPU. Apple M1’e karşı Intel Core i7 fikri mantıklı mı? Performans odaklı yeni bir Mac için pazardaysanız, okumaya devam edin ve sizin için hepsini parçalayalım.

M1 Hakkında Bu Kadar Özel Olan Ne?

M1 çipine “Apple silikon” denir. Başka bir deyişle, Apple’ın kendi bünyesinde tasarladığı özel bir mikroişlemcidir. Cep telefonlarının ve tabletlerin büyük çoğunluğunun kullandığı ARM komut setini kullanır. Bu, dünyadaki çoğu masaüstü ve dizüstü bilgisayarın kullandığı Intel x86 komut setinin aksine.

Apple’ın ARM çipleri birkaç nedenden dolayı özeldir. İlk olarak, çoğu mobil ARM CPU’ya kıyasla daha büyük ve daha karmaşıktırlar. Ayrıca CPU, önbellek, RAM ve GPU dahil tüm sistemi sıkı bir şekilde entegre ederler.

Bu çipler aynı zamanda Apple’ın iOS ve ARM tabanlı macOS yazılımlarını mümkün olduğunca verimli bir şekilde çalıştırmak için tasarlandı. Bu temelli, şirket içi tasarım inanılmaz bir performans vaat ediyor. En azından ideal koşullar altında. Öyleyse soru şu: Yaygın profesyonel yüksek performanslı yongalara kıyasla Apple M1 ne kadar hızlı? Intel Core i7 gibi CPU’lar?

Evet, M1 Intel i7’yi (ve i9’u!)

M1 MacBook Air, Macbook Pro ve Mac Mini, yazı yazılırken yalnızca ön sipariş için mevcuttur. Ancak, bazı medya mensuplarının ellerinde birimler var. Ayrıca M1’i Core i7-1165G7 gibi yongalarla karşılaştıran birkaç testten daha fazlası sızdırıldı.

Karşılaştırmalar Cinebench R23 ve Geekbench’i içerir. Bunlar, farklı CPU mimarileri ve talimat setleri arasında performansı test edebilen programlardır. Bu kıyaslamanın farklı sürümleri CPU’ya tam olarak aynı iş yükü sunduğundan, CPU’nun gerçek iş yapma yeteneğini temsil ederler.

Techradar tarafından yayınlanan bir makaleye göre, sızdırılan sonuçlar MacBook Pro 13’teki M1’in Cinebench R23’teki tek çekirdekli test için 1498 puan aldığını gösteriyor. Core i7-1165G7, karşılaştırıldığında 1382 puan aldı. M1 ayrıca çok çekirdekli testte de biraz ileride.

Daha da etkileyici olan Apple Insider, M1’in son MacBook Pro 16’da Core i9’dan daha iyi performans gösterdiğini bildiriyor. En azından Geekbench puanları söz konusu olduğunda. Ancak, bir Macbook Pro 16’nın binlerce dolara mal olduğunu unutmayın!

OKUMAN  AirPod'ları Bir Mac veya iOS Aygıtına Nasıl Bağlanır

Sonuç olarak, bu yeni Mac’ler söz konusu olduğunda ham performans konusunda endişe duyan herkesin endişelenecek bir şeyi yok. Apple’ın piyasaya sürdüğü her şeyin üzerinde (veya en azından eşit) açık bir adımdır.

M1 Performanstan Daha Fazlasıdır

Performans, M1 söz konusu olduğunda denklemin yalnızca bir parçasıdır. Macbook’lar gibi Apple bilgisayarlar, yıllardır yüksek güç tüketimi ve yüksek CPU sıcaklıklarıyla mücadele ediyor. Intel, daha serin, daha fazla güç verimli yongalar sağlamada başarısız oldu. Bu, performansın düşmesine neden olur.

M1 bu sorunların her ikisini de ele alır. ARM işlemciler, daha az güçle daha fazla iş yapmak için tasarlanmıştır. Bu da daha uzun pil ömrü ve daha az ısı anlamına gelir. M1 bu konuda o kadar iyi ki Apple, M1 Macbook Air’e hiç hayran koymadı. Bu da adının artık biraz ironik olduğu anlamına geliyor.

Çok daha uzun pil ömrü ile bu yeni Macbook’ların mobil kullanılabilirliği büyük bir farkla artırıldı. Bu, ham performanstan ödün vermediğiniz ve daha uzun pil ömrü elde ettiğiniz anlamına gelir. Oldukça iyi bir anlaşma gibi görünüyor, değil mi?

Ayrıca M1 Macbook Air’in Pro ile aynı çipe sahip olmasına rağmen aynı seviyede performans göstermediğini de belirtmekte fayda var. Bu, Apple’ın kullandığı pasif soğutma çözümü sayesinde. Bu, M1’in kendisini ne kadar zorlayabileceğini kısıtlar. Dolayısıyla M1 in the Air’in sürekli yükte çalışan hava soğutmalı bir i7 işlemci kadar hızlı olmasını beklemeyin!

M1 vs Intel i7: Karmaşık

İşte burada iyi haber biraz daha az güllük gülistanlık oluyor. M1, hızlı ve güç açısından verimli bir çiptir. Ancak Apple’ın Intel çipleri için tasarlanmış bilgisayar kodunu Rosetta 2 adlı karmaşık bir çeviri sistemi aracılığıyla çalıştırması gerekiyor.

Bu, M1 Mac’lerin Intel Mac’ler için tasarlanmış herhangi bir yazılımı çalıştırmasına izin verirken, bir performans cezası ile birlikte gelir. Bazı programlar için düşük performans herhangi bir pratik anlamda bir fark yaratmaz. Diğerleri için sorun olabilir. Sorun şu ki, biri test edene kadar x86 yazılımının ARM Mac’te ne kadar iyi veya kötü performans göstereceğini bilmenin bir yolu yok.

OKUMAN  Netflix Apple TV'de Çalışmıyor Nasıl Onarılır

Yazılım Desteği Konuları

Bu bizi M1 Apple bilgisayarları için yazılım desteğine getiriyor. Apple, M1 için tüm kendi yazılımlarının yerel, tam performanslı sürümlerini sağlar. Tahmin edebileceğiniz gibi, mevcut Mac kullanıcılarının güvendiği yaratıcı ve üretkenlik uygulamaları da M1’de yerel olarak çalışacak şekilde taşınıyor. Görev açısından kritik macOS uygulamalarınızın M1 uyumlu koda ne kadar hızlı çevrileceği her geliştiriciye bağlıdır.

Aynı zamanda söz konusu programın karmaşıklığına da bağlıdır. Bazı şirketler avantajlıdır. Örneğin Adobe, PhotoShop’un çekirdek kodunu iOS için ARM’ye zaten taşıdı.

Bundan bahsetmişken, iOS uygulamaları yerel olarak M1 donanımlı Mac’lerde çalışacak. iPad ve iPhone yazılım kitaplıklarına erişmenizi sağlar. Bu, bir M1 Mac’i toplam paket olarak tartarken göz önünde bulundurulması gereken başka bir bonus.

Sonuç olarak, ihtiyacınız olan yazılımı yetersiz çalıştıran bir bilgisayar pek kullanışlı değildir. Kağıt üzerinde ne kadar iyi görünse de.

M1 Bilgisayar Almalı mıyım?

Asıl soru, mevcut ünitenizi değiştirmek için bir M1 Mac sipariş edip etmemeniz gerekip gerekmediğidir. Mac Mini söz konusu olduğunda, cevabın şu anda genellikle “hayır” olduğunu söyleyebiliriz. M1 Mac Mini yükseltilemez, eski modelden daha yavaş bir ağ bağlantısına sahiptir ve genel bir paket olarak daha az çekicidir.

M1 Macbook’larla işler daha da ilginçleşiyor. Hem M1 Macbook Air hem de M1 Macbook Pro 13 dizüstü bilgisayarlar fiziksel olarak Intel tabanlı modellerle neredeyse aynı. Intel modelleriyle aynı yazılımın yanı sıra iOS uygulamaları ve (belli ki) M1 yerel uygulamaları çalıştıracaklar. Pil ömrü büyük ölçüde arttı ve yerel kodla performansları, Intel Macbook modellerinde çalışan aynı Intel sürümü uygulamalarından önemli ölçüde daha yüksek.

Rosetta 2’yi çalıştırırken değişken bir performans düşüşü yaşarlar, ancak çoğu durumda bu, onları aynı uygulamaları yerel olarak çalıştıran Intel Macbook’lardan daha yavaş yapmaz.

Genel olarak, çoğu kullanıcının M1 Macbook’ların yaşam kalitesini ve performans iyileştirmelerini takdir edeceği görülüyor. Ancak, iki kez düşünmeniz gereken bazı durumlar vardır:

  • İhtiyacınız olan belirli uygulamalar Rosetta aracılığıyla yetersiz çalışıyor.
  • Mac’inizde Windows’u çalıştırmak için Boot Camp’i kullanmak istiyorsunuz.

Bunun dışında, söyleyebileceğimiz kadarıyla oldukça güvenli bir hareket. Apple Silicon açıkça Mac’in geleceğidir. Diğer tek uyarı, bu birinci nesil M1 Mac’lerin yakında teknolojinin daha iyi uygulamalarıyla değiştirileceğidir. Bu nedenle, bir yükseltme için vaktiniz yoksa, mevcut Mac’leriniz bu arada gayet iyi olacak.

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada.

Şunlar da hoşunuza gidebilir