Cihazınızın konfigürasyonunun hiçbir detayını kaçırmayın

Donanım

Apple M1 Chip’te Video Düzenleme: Alınan Dersler

Ürünü yapan şirket için bir beta testçisi olmak için para ödediğiniz için erken evlat edinmemeniz gerektiğini söylüyorlar. Ancak bu bizim için geçerli değil! Apple evreninden bir şeyler denemek için buradayız, böylece zorunda kalmazsınız.

Bu nedenle, Apple M1 işlemcisinin piyasaya sürülmesi, belki de son hafızamızda sahip olduğumuz çarpışma testi mankenleri olmak için en büyük şans. Elimize bir M1 MacBook Pro 13 almayı başardık ve video düzenleme bilgisayarımızı onunla tamamen değiştirdik.

Bu çok kötü bir fikir olabilirdi ve yol kuşkusuz engebeliydi. Ancak geçiş büyük ölçüde başarılı oldu ve bu süreçte bazı önemli dersler aldık, bu da artık bunları sizinle paylaşabileceğimiz anlamına geliyor.

YouTube Yolculuğumuzun Arka Planı

Bilmiyorsanız, Switching To Mac, Çevrimiçi Teknik İpuçları ve Yardım Masası Geek dahil olmak üzere bir yayın ailesinin parçasıdır. Nisan 2020’de Online Tech Tips, 1000 abonelik ilk kilometre taşını geçen bir YouTube kanalı başlattı!

Şu anda toplamda 70’den fazla video yayınladık ve her ay yaklaşık 100.000 görüntülemeye ulaşıyoruz. Öyleyse, haftalık bir doz teknoloji ipucu (Mac içeriği dahil!) istiyorsanız neden abone olmuyorsunuz?

Bu utanmaz fiş ortadan kalktığında, bu yolculuğun en son kısmı bir M1 MacBook Pro satın almayı ve bir Windows makinesinden bir macOS iş akışına geçmeyi içeriyordu. Bu küçük bir karar değildi, ancak bunu yapmak için birkaç nedenimiz daha vardı!

Neden M1 MacBook Pro’da Değişikliği Yapmalısınız?

Tek kelimeyle: istikrar. Kullanmakta olduğumuz Windows bilgisayar fazlasıyla ham beygir gücü sunuyordu, ancak Windows’un kendisi sürekli sorunlara neden oluyordu. Her Windows güncellemesi bir şeyleri bozuyor gibiydi. Adobe Premiere Pro, platformda tamamen güvenilmezdi.

Her GPU sürücüsü güncellemesiyle, işlemelerimizde başka bir şey ters giderdi. Her hafta sürekli olarak iki video yayınlamaya çalıştığınızda, bu düzeydeki düşük güvenilirlik bir sorun haline gelir.

Bir macOS cihazının daha kararlı olacağını biliyorduk, ancak bütçe açısından MacBook Pro 16 söz konusu değildi ve Intel MacBook Pro 13’ün pratik olması için yeterli gücü yoktu. M1 MacBook Pro’nun Intel 16” modeliyle aynı oyun sahasında fiyatının çok altında kıyaslama puanları yayınlamasıyla, bunu geçiş yapmak için bir fırsat olarak gördük.

OKUMAN  Yenilenmiş Bir Mac Alır mısınız: Artıları ve Eksileri

(Teoride) kullandığımız Windows makinesine benzer bir performans sağlar, ancak macOS’un gelişmiş kararlılığı ile.

M1 İçin Nelerden Vazgeçtik

M1’e geçerek vazgeçmek zorunda kaldığımız en büyük şey, herhangi bir yükseltilebilirlik umuduydu. Windows dizüstü bilgisayar, 32 GB’a kadar destekleyen, kullanıcı tarafından yükseltilebilir RAM’e sahiptir. Ayrıca iki NVME yuvası ve bir 2,5″ SATA sürücü yuvasına sahiptir. Buna karşılık, çip üzerinde M1 sistemi, RAM’i yükseltmenin bir yolunu sunmaz.

Satın alma sırasında kesinlikle 16GB M1 MacBook’lar mevcut değildi, bu yüzden 8GB modelini satın almaktan başka seçeneğimiz yoktu. Ayrıca, o sırada mevcut olan en büyük SSD’yi, özellikle 512 GB modelini seçtik.

Bu M1 sistemlerinden birini alırken gelecekteki ihtiyaçlarınıza cevap verecek modeli bugünden satın almanız gerekmektedir. Değilse, tüm sistemi er ya da geç değiştirmeyi düşünüyorsunuz. SSD sorunu harici depolama kullanılarak kolayca çözülürken, en azından çoğu durumda yalnızca 8 GB RAM’e sahip olmaktan gerçekten endişeliydik. Buna birazdan geleceğiz.

Son olarak, diğer büyük fedakarlık, özel bir GPU’nun kaybıydı. Windows makinesi bir Nvidia GTX 1660Ti kullanıyordu. M1’deki özel Apple GPU’da bu kadar grafik gücü yok.

Modern video düzenlemenin GPU hızlandırmayı yoğun bir şekilde kullandığı göz önüne alındığında, bu başka bir endişe noktasıydı. M1’in GPU’su bir sarkık değil. Karşılaştırmalar, GTX 1050Ti’nin üzerinde bir yere koydu. Bu, oyun oynamak için isteyeceğiniz bir GPU değil, ancak GPU ile hızlandırılmış profesyonel çalışma için hala çok fazla homurdanıyor.

RAM’i Yeniden Düşünmek Zorundaydık

Dalmaya başlamadan ve bir M1 MacBook Pro sipariş etmeden önce, bir çok güzelsin Farklı içerik oluşturucuların makinede video düzenleme performansını sergilediği YouTube videolarının sayısı. İOS cihazlarında olduğu gibi, M1 Mac’lerin bellek söz konusu olduğunda diğer mimarilerle karşılaştırılmaması gerektiği açıktır.

4K videoyu gerçek zamanlı olarak düzenlemek için 8 GB birleşik bellek yeterli değil gibi görünse de, burada sorun yok. Gördüğümüz bazı gösterimlerin zaman çizelgesinde üst düzey formatlarda birden fazla 4K akışı var.

Bunun neden mümkün olduğunun sırrının inanılmaz hızlı SSD ve sıkı bir şekilde entegre edilmiş IO denetleyicilerinde olduğunu düşünüyoruz. M1 MacBook’lar, önceki Intel nesil Mac’lere kıyasla SSD okuma ve yazma performansını iki katına çıkardı.

Bu, verilerin neredeyse anında belleğe girip çıkabileceği anlamına gelir. Teorik olarak M1 MacBook, 8GB RAM’in tamamını 3-4 saniyede doldurabilir. Bu nedenle, gerektiğinde zaman çizelgesine giriş ve çıkış video verilerini yüklemek yalnızca bir saniyenin küçük bir bölümünü alacaktır.

OKUMAN  Apple Magic Kablosuz Klavyede Çalışmayan İşlev Tuşları Nasıl Onarılır

4K videoyu yalnızca 4 GB RAM’e sahip bir iPad Pro’da düzenleyebileceğinizi düşünün, bu nedenle burada 8 GB’nin bu kadarını başarabileceği çok daha makul görünüyor.

Diş Çıkarma Sorunları ve Performans

Düzenleme paketimiz Adobe Premiere Pro’dur, ancak bildiğiniz gibi yazılımın M1 için optimize edilmiş bir sürümü yoktur. En azından nihai üretim biçiminde değil. Son zamanlarda Adobe, yazılımın tam özellikli olmayan M1 için optimize edilmiş bir beta sürümünü yayınladı.

M1’imizde düzenlemenin ilk haftasında Rosetta 2 üzerinden mevcut Adobe sürümünü kullandık. Performans kabul edilebilirdi, ancak arada bir kekemelik zaman çizelgesiyle ilgili performans sorunları vardı.

Betaya geçerken, iş akışımız için eksik özelliklerle ilgili herhangi bir sorunla karşılaşmadık. Açıklanamayan bir MP3 desteği eksikliği dışında, yani. Optimize edilmiş yerel koda geçiş yapıldığında, performans, bu noktaya kadar kullandığımız 6 çekirdekli i7 Intel makinesinden (iki katı RAM ile) neredeyse kusursuz ve daha hızlı oldu.

Üçüncü Taraf Desteği Çok Önemlidir

Video yapımcımız bir dizi başka yaratıcı yazılım kullanıyor ve bu uygulamaların ne kadar iyi çalıştığı oldukça etkilendi veya kaçırıldı. Yerel olmayan uygulamaların çoğu çalışacak olsa da, birkaç aralıklı çökmeyle karşılaştık. Bazı daha belirsiz uygulamalarla işler yürümezdi.

Bir diğer sorunumuz da Razer Tartarus Pro ile ilgiliydi. Bu tek elle kullanılan klavye, video düzenleme için harika ve editörümüz onu genel görevleri yapmak için hızlı bir yol olarak kullanıyor. Ne yazık ki Razer, macOS Big Sur için uyumlu bir yazılıma sahip değil, bu yüzden şu anda standart klavye yeniden eşleme ile zar zor çalışıyor.

Video Düzenleme için M1’e Geçmeli misiniz?

Premiere Pro kullanıcısıysanız, cevap «henüz değil». Premiere Pro yeterince çalışsa da profesyonel iş akışı için yeterince iyi değil. M1 için optimize edilmiş sürüm mükemmel çalışır, ancak ciddi işler için asla beta yazılımı öneremeyiz.

Final Cut Pro’yu kullanmayı düşünüyorsanız, hemen devam edin. Eylemde gördüğümüz en etkileyici şeylerden biri. Yazılımın sahibi değilseniz, Apple 90 günlük cömert bir deneme sunar. Da Vinci Resolve ayrıca M1 için optimize edilmiştir, bu nedenle yeşil ışık da vardır. Kısacası, M1 MacBook Pro, Intel MacBook Pro 16 satın almak için neredeyse tüm nedenleri ortadan kaldıran küçük bir video düzenleme canavarıdır.

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada.

Şunlar da hoşunuza gidebilir