Cihazınızın konfigürasyonunun hiçbir detayını kaçırmayın

yazılım

“Apple ile Giriş Yap” Nedir, Nasıl Kullanılır ve Ne Kadar Güvenlidir?

WWDC 2019’da Apple, tüm cihazlarda kullanıma sunulan yeni «Apple ile Oturum Açın» özelliğini katılımcılara ve izleyicilere tanıttı. Bu özellik çığır açıcı veya bir MacBook veya iPhone almak için satış noktası olmasa da, o zamandan beri Apple’ın cihaz özellikleri grubunun takdir edilen bir parçası haline geldi.

Apple Pay, beş yıl önce piyasaya sürüldü ve muhtemelen en yakından ilişkili ve karşılaştırılabilir özelliktir. Hem Apple Pay hem de «Apple ile Oturum Açın», Apple’ın yalnızca donanım ve işletim sistemi açısından değil, aynı zamanda üçüncü taraf uygulamalarda da daha basit, daha sezgisel bir deneyim için zorlamaya devam ettiği iki yoldur.

‘Apple ile Giriş Yap’ nedir?

Son yıllarda, web’deki kayıt formları birçok farklı şekilde basitleştirildi. Süreci basitleştirmenin en yaygın yollarından biri, web, mobil ve masaüstü uygulamalarında güvenli yetkilendirmeye izin veren açık bir protokol olan OAuth’u kullanmaktır.

Size bir e-posta adresiyle veya Google veya Facebook gibi popüler bir hizmet hesabını bağlayarak kaydolma seçeneğinin verildiği web sitelerine gitmişsinizdir. Çoğu durumda, bu işlem OAuth’tur.

Apple’ın «Apple ile Giriş Yap» özelliği, OAuth’a çok benzer şekilde çalışır. Herhangi bir mobil web sitesinde veya uygulamada Apple Pay düğmesini gördüyseniz, Apple’ın yeni oturum açma düğmesi çok benzerdir.

Cihazınız iOS 13 veya üzeri çalıştırıyorsa, anında ve kolayca bir hesap oluşturmak için cihazınızın Apple oturum açma bilgilerini kullanabilirsiniz. Tek gereksinim, Apple Kimliğinizde iki faktörlü kimlik doğrulamanın etkinleştirilmiş olmasıdır.

‘Apple ile oturum açın’, OAuth ve benzeri hizmetleri kullanırken bulamayacağınız çok ilginç bazı avantajlara sahiptir. Bir örnek, Apple’ın ‘E-postamı Gizle’ özelliğidir.

E-postamı Gizle ile Apple, privaterelay.appleid.com alan adında gerçek iCloud posta hesabınıza iletecek ve hesap kaydı sırasında bunu kullanacak rastgele bir e-posta adresi oluşturacaktır. Web sitelerinin saldırıya uğrama hızıyla, bu, iCloud hesabınızı potansiyel olarak ihlal edilmekten kurtarabilecek harika bir güvenlik arabelleğidir.

OKUMAN  iCloud Nasıl Kapatılır ve Yaparsanız Ne Anlama Gelir?

Apple’ın yeni oturum açma özelliğiyle bir hesap oluşturmak, cihazınızın Face ID, Touch ID veya parolasını kullanarak oturum açmanıza olanak tanır. Metin tabanlı parolaların ötesine geçmeye çalışan bir dünyada bu, doğru yönde atılmış bir adımdır.

‘Apple ile Giriş Yap’ Nasıl Kullanılır

Apple’ın yeni oturum açma özelliği hala nispeten genç ve App Store’da yalnızca birkaç seçkin uygulamada mevcut—Instacart ve Bird buna iki örnektir. Bir tur atmak için Apple ile Giriş Yap’ı kullanmak isterseniz, bu uygulamalardan herhangi birini indirebilirsiniz.

Desteği olan herhangi bir uygulamanın kaydolma sayfasında şunları göreceksiniz: Apple ile giriş yapın düğme, siyah ve Apple logolu.

Bu düğmeye dokunulduğunda, gerçek iCloud e-posta adresinizle kaydolmak isteyip istemediğinizi veya Apple’ın E-postamı Gizle özelliğiyle maskelemek isteyip istemediğinizi seçmenize olanak tanıyan, cihazınızın mevcut iCloud bilgilerini gösteren bir istem görüntülenecektir.

Oturum açma düğmesi ya Parola ile devam et veya Apple Kimliğinizi korumak için kullandığınız biyometriden bahsedin – Face ID veya Touch ID. Parolanızın, Face ID’nizin veya Touch ID’nizin devam etmesi ve doğrulanması, hesabınızı oluşturacak ve gelecekte Apple Kimliğinize bağlı cihazlarda oturum açmanıza izin verecektir.

‘Apple ile Giriş Yap’ Ne Kadar Güvenli?

Apple’ın yeni oturum açma hizmeti, ana akım web’e ulaşmak için en güvenli hesap oluşturma yöntemlerinden biridir. İki faktörlü kimlik doğrulamanın etkin olduğu bir Apple cihazı gerektirir ve hesabınıza erişmek için telefonunuzun standart güvenlik kontrolünden geçmeniz gerekir. Web’de oturum açma bilgilerinizin gerçekte fiziksel bir cihazla ilişkilendirildiği çok az sayıda başka sistem vardır.

Ek olarak, atılabilir e-posta hizmetleri ve e-posta ileticileri yeni bir şey olmasa da, Apple’ın E-postamı Gizle entegrasyonu, süreci gerçekten kolaylaştırır ve aksi takdirde böyle bir güvenlik önleminin varlığını bile bilmeyen veya anlayamayan kullanıcılara e-posta maskeleme olasılığını açar.

Kullanıcı gizliliği söz konusu olduğunda, Apple resmi oturum açma destek sayfasında aşağıdakileri vaat ediyor: «Apple ile oturum aç, favori uygulamalarınızı ve web sitelerinizi kullanırken sizi izlemeyecek veya profil oluşturmayacak ve Apple yalnızca bunun için gereken bilgileri tutacaktır. oturum açabildiğinizden ve hesabınızı yönetebildiğinizden emin olun.»

OKUMAN  iMessage iPhone'da Çalışmıyor: Düzeltmenin 13 Yolu

Genel olarak, Apple yeni oturum açma hizmetiyle çıtayı yükseltti. OAuth, yıllardır önemli bir zaman kazandırıcı olmuştur, ancak Apple ile Giriş Yap, onu destekleyen bir uygulama bulabilirseniz ve iki faktörlü kimlik doğrulama ile korunan bir Apple Kimliğiniz varsa, masaya çok daha fazlasını getirir. Bu, şifresiz bir ağa daha büyük bir adımdır.

Apple’ın yeni oturum açma hizmetiyle ilgili herhangi bir sorunuz veya yorumunuz varsa, bize aşağıdan bir yorum bıraktığınızdan emin olun!

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada.

Şunlar da hoşunuza gidebilir