Cihazınızın konfigürasyonunun hiçbir detayını kaçırmayın

Donanım

AirPod’lar Buna Değer mi?

Apple, şüphesiz dünyanın en çok arzu edilen teknoloji markalarından biridir. Ne zaman yeni bir ürün piyasaya sürseler, daha önce hiç denememiş olsalar bile, insanların bunun için sıraya gireceğinden emin olabilirsiniz.

Bu hayranlığı da hak etmiyor. Cupertino’daki büyücülerden kesinlikle sevdiğimiz pek çok ürün var. Ancak bu, Apple’ın dokunulmaz olduğu anlamına gelmez. Özellikle ürünleri yüksek bir fiyat primi taşıdığından. Kulaklık üreticilerinin saflarına katıldıklarında, giriş fiyatı yüksekti (ve hala).

Peki, AirPod’lar buna değer mi? Temellerine ayıralım.

Apple Ailesinin Avantajları

Ayrı ayrı satın alabileceğiniz üç AirPod modeline bakmadan önce, hangi seçeneği seçerseniz seçin keyfini çıkarabileceğiniz bazı evrensel avantajlar vardır.

AirPods değer denklemindeki ana faktör, Apple ekosistemine yaptığınız yatırıma bağlıdır. AirPods’u destekleyen herhangi bir Apple cihazıyla kullanırsanız, üstün performans ve işlevsellik elde edersiniz. AirPods’taki gelişmiş ses işleme yongaları sayesinde, Apple cihazlarıyla neredeyse anında eşleşirler.

Örneğin, Mac’iniz ve iPhone’unuz arasında sorunsuz bir şekilde geçiş yapabilirsiniz. AirPod’ları Apple donanımıyla kullanırken ses gecikmesi de çok düşük. AirPod’larınızı Apple olmayan herhangi bir şeyle kullanmak istiyorsanız, bu parlaklığın çoğunu kaybedersiniz ve deneyimi biraz daha vasat hale getirirsiniz.

Uzamsal Sesi Unutmayın

AirPods Pro ve AirPods Max ayrıca Apple’dan yeni bir uzamsal ses teknolojisine sahiptir. Temel model, ne yazık ki, bu özellikten yoksundur. Bize göre bu, AirPods’un en heyecan verici özelliklerinden biridir, ancak keyfini çıkarmak için doğru donanım ve yazılım kombinasyonuna ihtiyacınız var.

Temel olarak, bu özellik AirPod’lardaki donanımı ve bunların birbirlerine göre konumlarını belirlemek için kullandığınız cihazdaki donanımı kullanır. Genellikle surround ses hoparlörlerinden çalınan çok kanallı sesi dinliyorsanız, sistem sanal hoparlörler oluşturur.

Bu sanal ses kaynakları, kafa konumunuza göre yerinde kalır. Böylece başınızı çevirirseniz surround hoparlör kanallarının oldukları yerde kaldığını duyarsınız. Sonuç, çok hoparlörlü sinema kurulumuna çok benzer bir deneyimdir.

Şu anda yalnızca iPhone 7 ve üstü ile çalışır. Ayrıca 3. nesil iPad Pro 12.9” ve daha yeni tabletlerle de çalışır. 11” iPad Pro ve 6. nesil iPad ve daha yenisi ile çalışır. 5. nesil iPad Mini bile dahildir.

Ne yazık ki, mevcut hiçbir Apple TV modeli veya herhangi bir Mac bu özelliği desteklemiyor. Muhtemelen çalışmasını sağlayacak konumsal teknolojiden yoksun oldukları için. Son olarak, uygulamaların kendilerinin uzamsal ses işlevini desteklemesi gerekir. Uyumlu üçüncü taraf uygulamaların listesi küçük ama büyüyor.

OKUMAN  AirPod'larınızı Nasıl Daha Yüksek Ses Seviyesine Getirirsiniz?

Giriş seviyesi AirPods ürünü şu anda ikinci neslinde ancak iki nesil arasındaki fark yok denecek kadar az. Çip yükseltmesi sayesinde çoğu iyileştirme kaputun altında olmakla birlikte, kulağa tamamen aynı geliyor ve görünüyorlar.

AirPod’ların kendilerine gelince, bunların Apple’ın şimdiye kadar yaptığı en popüler ürünlerden biri olduğu kanıtlandı. İnsanlar onlardan gerçekten hoşlanıyor ve tasarım gerçekten orada başka hiçbir şeye benzemiyor.

Bilmeniz gereken ilk şey, oynatma kalitesinin yolun çok ortasında olduğudur. AirPod’lar kulak kanalınızı kapatmadığı için etrafınızda olup biten her şeyi duyabilirsiniz. Bu da güvenlik açısından iyi bir özellik.

Elbette Galaxy Buds+ ve benzeri diğer ürünler gibi kablosuz kulaklıklar şeffaflık modu sunuyor. Bu, seçim yaptığınızda etrafınızda neler olup bittiğini duymanızı sağlar.

AirPod’lar ayrıca 5 saatte ortalama pil ömrüne sahiptir ve su veya ter direncine sahip değildir. AirPod’ların temel modeli buna değer mi? Biz öyle düşünmüyoruz.

Önerilen Apple dışı alternatifimiz: Samsung Galaxy Tomurcukları + (149 $)

AirPods Pro, Apple’ın başlangıçta piyasaya sürmesi gereken tomurcuklardır. Ayrıca temel modele daha yakın fiyatlandırılmalılar, ancak en azından AirPods Pro ile Apple, AirPod’larla ilgili sorunlarımızın çoğunu düzeltti.

AirPods Pro, daha geleneksel bir silikon uçlu tasarım kullandığından, kulak kanalıyla iyi bir sızdırmazlık elde edersiniz. Bu tek başına çok daha iyi bir ses deneyimi sağlar. AirPods Pro ayrıca aktif gürültü önleme, şeffaflık modu ve sıvı direnci özelliklerine sahiptir.

Bunlar daha sonra rekabetle özellik eşliği sunan kablosuz tomurcuklardır. Ancak bu, diğer markaların çok benzer cihazlarına göre hala yüksek fiyat avantajı sağlıyor.AirPods Pro’nun ses kalitesi, audiophile olmayan dinleyiciler için yeterince iyi olarak karşılanacak. Yine de çoğu rakip tomurcuk için aynı şeyi söyleyebiliriz. Sony WF-1000XM3s gibi ürünler çok daha düşük bir fiyata daha iyi ses ve daha iyi gürültü önleme sunar.

Peki neden AirPods Pro’yu satın almalısınız? Düşük ses gecikmesi seviyesi, Apple uzamsal ses ve iOS ile entegrasyon bizim için en büyük satış noktası olacaktır. Bu faktörler sizin için önemli değilse, AirPods Pro buna değmez.

OKUMAN  Apple TV'de tvOS Nasıl Güncellenir

Önerilen Apple dışı alternatifimiz: Hala Samsung Galaxy Buds + (149 $)

Şimdi büyük Kahuna’ya gidiyoruz. Apple’ın yakın zamanda piyasaya sürdüğü AirPods Max, sunduğu pek çok yenilikle kulak üstü bir tasarımdır. Örneğin, kulaklıklar mıknatıslarla bir arada tutuldukları için kolayca çıkarılabilir. Bu nedenle, yenilerini yüklemek herhangi bir hayal kırıklığı olmadan saniyeler sürer.

Tamamen metal tasarım, yıllarca çalışma vaat ediyor. Dokunsal metal kontrol tepesi harika bir fikir. Kulaklıklardaki dokunmatik kontroller genellikle berbattır ve hissederek çalıştırabileceğiniz bir şeye sahip olmak büyük bir bonus.

AirPods Max’i gerçekten dinleme şansımız olmadı, ancak ses konusunda lirik olan herkes. Bunlar üst düzey referans kulaklıklar değil, kablosuz kulaklıklar olarak çok üstün bir yer kaplıyorlar. Sorun, Sony’nin WH-1000XM4’ünün 200 $ daha ucuza inanılmaz gürültü engelleme ve karşılaştırılabilir ses kalitesi sunmasıdır.

Bununla birlikte, dayanıklı tasarım, değiştirilebilir kulak kapakları ve tüm Apple ekosistem avantajları için yapılması gereken bir durum var. Max’in ihtiyaç duyduğu «el çantası» vakasını sevmiyoruz ve yakında daha iyi üçüncü taraf seçeneklerinin geleceğini umuyoruz. Garip örgü kafa bandında da satılmadık, ama bu kişisel zevk meselesi. Üç AirPods modeli arasında buna değer olduğunu düşündüğümüz Airpod bu. Rekabette sunduğu şeyin sizin için 200 dolar değerinde olduğunu varsayarsak.

Önerilen Apple dışı alternatifimiz: Sony WH-1000XM4 349 $

Apple Daha İyisini Yapabilir

Bu, Apple’ın kulaklık yapma konusundaki ilk denemesi. Bunu akılda tutarsanız, oldukça harika bir iş çıkarmışlar. Herhangi bir AirPods modelinin performansından kimsenin hayal kırıklığına uğrayacağını düşünmüyoruz, ancak biraz daha ucuz olsalar tavsiye etmek daha kolay olurdu.

Halihazırda AirPods, fiyatın haklı görünmediği için buna değmez. Ancak, para sizin için önemli değilse ve Apple ekosistemine batmışsanız, kesinlikle deneyimi zenginleştireceklerdir.

2021’de Apple’ın yeni nesil AirPod’ları piyasaya sürmesini bekliyoruz. Bunlar muhtemelen elde edilecekler olacak, bu yüzden parlak yeni ürünler gelene kadar bekleyebilirseniz, yapmalısınız. Ne de olsa tarih, Apple’ın ürünlerini genellikle ikinci denemede aldığını ve AirPod’ların aynı olmasını beklediğimizi gösterdi.

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada.

Şunlar da hoşunuza gidebilir