Cihazınızın konfigürasyonunun hiçbir detayını kaçırmayın

iOS

14 En İyi iOS 14 İpuçları ve Püf Noktaları

Bir iPhone, diğer akıllı telefonlardan daha basit ve daha sezgisel bir cihazdır. Ancak ekranın arkasında, zamanınızı kolaylaştırmak için birçok harika özellik çalışır. iOS 14’e yapılan en son güncelleme, Widget’lar ve Uygulama Kitaplığı gibi bir dizi ekstra özellik getirdi.

Ancak tüm özellikler bir sıçrama yapmaz. İşte taze ve favorileriniz haline gelebilecek birkaç iOS14 ipucu ve püf noktası.

1. Daha Fazla Ekran Alanı İçin Kompakt Aramalar

Unutmadan önce, telefon aramak içindir. Ancak akıllı telefonlar çok daha fazlasını yapıyor. Bu nedenle, iOS’un en son sürümü, tüm ekranı kaplamayan tüm aramalar için kompakt bir banner seçmiştir.

Gelen telefon görüşmeleri ve video görüşmeleri daha önceki gibi tam ekranda veya bir başlıkla sınırlı olarak görüntülenebilir. İkincisi, telefona cevap vermeden önce ekranda bir şeyler yapmaya devam etmenizi sağlar.

git Ayarlar > Telefon > Gelen Çağrılar > Afiş veya Tam ekran.

2. Zaman Kazandıran 3D Dokunmatik İpucu

Benzer uygulamaları düzenli klasörler halinde düzenledikten sonra, 3D Touch ile kendinize bir veya iki tıklama kaydedebilirsiniz. Üzerinde bildirim rozeti olan herhangi bir klasör gördüğünüzde, o klasör içindeki bildirimle doğrudan uygulamaya gidebilirsiniz.

Klasöre basın, 3D Touch menüsü bildirimle birlikte uygulamanın adını görüntüler. Uygulamayı açmak için buna dokunun.

3D Touch’ınızın hassasiyetini şuraya giderek değiştirebilirsiniz: Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > 3D DokunmaH.

3. Facetime Resim İçinde Resim

Facetime Picture-in-Picture, Facetime görüşmesi yaparken veya video izlerken çoklu görevleri çok daha kolay hale getirir. Arama veya video penceresinin boyutu küçülür ve ardından ana ekrandan başka herhangi bir uygulamaya gidebilirsiniz. Başka bir uygulama üzerinde çalışırken video penceresini yeniden boyutlandırın veya ekranda herhangi bir yere sürükleyin.

4. Fotoğraflı Altyazı Yazın

Bir başlık, fotoğraflarınıza bağlam eklemenize yardımcı olabilir. git Fotoğraflar ve bir fotoğraf seçin. Yukarı kaydırın ve bir başlık yazın.

5. Gizli Albümünüzü Gizleyin

Görünürse, Galerinizdeki Gizli albüm ne işe yarar? iOS14, albümü basit bir geçiş anahtarıyla gerçekten gizleme yeteneğine sahiptir.

OKUMAN  Kontrol Merkezinde 3D Touch'ı Kullanma

git Ayarlar > Fotoğraflar > Gizli Albüm. Düğmeyi kapalı konuma getirin ve albüm Galerinizde kaybolacaktır. Etkinleştirilmesi, yeniden görünmesini sağlayacaktır.

6. Hızlı Çekmek için Ses Düğmesini Kullanın

Ses düğmelerine küçük bir ince ayar yapın ve spontane fotoğraflar veya videolar çekmede daha iyi olabilirsiniz. Hızlı bir çekim yapmak için ses açma düğmesine basın Seri Çekim Modu. Video çekmek için ses kısma düğmesine basın. Çekim süresince basılı tutun.

Ancak, fiziksel bir düğmeyi kamera deklanşörü için bir düğmeye dönüştüren bu gizli numarayı iOS 14’te nasıl etkinleştirirsiniz?

 • git Ayarlar > Kamera.
 • Etkinleştir Seri Çekim için Sesi Açmayı Kullan değiştirmek.

Bu, iPhone Kamera uygulamasında ekrandaki deklanşör düğmesini sürüklemekten daha iyi (ve daha hızlı) olabilir.

7. Alarmı Hızla Ayarlamak için Yukarı ve Aşağı Kaydırın

Saat uygulaması küçük bir görünüme kavuştu ve Alarm biraz daha küçüldü. Büyük kaydırma tekerleğinin artık gitmiş olmasından nefret edebilirsiniz. Bunun yerine, zaman sayacının olduğu küçük bir pencere var. Sezgilere aykırı görünüyor, ancak bu küçük pencere aynı zamanda zamanı ayarlamanıza izin veren eski kaydırma tekerleği gibi de çalışıyor.

Yeni bir alarm eklemek veya mevcut bir alarmı düzenlemek için dokunduktan sonra saati iki yöntemle ayarlayabilirsiniz.

 • Alarmı hızlı bir şekilde girmek için sayısal tuş takımını kullanın.
 • Seçmek için saate dokunun. Turuncuya döndüğünde saati seçmek için parmağınızı eski kaydırma tekerleği gibi ekranda kaydırabilirsiniz. Ardından, dakikalar için aynısını yapın.

Tuş takımı, saati girmenin (veya saati kullanmanın) en hızlı yoludur. Siri). Ama diğer seçeneği de bilmek güzel.

8. İşlemleri Daha Hızlı Gerçekleştirmek için Telefonunuzun Arkasına dokunun

Şunu hayal edin: Bir telefonun arkasına basit bir iki veya üç kez dokunmak, iPhone’unuzda hızlı işlemler gerçekleştirmenize yardımcı olur. Arkaya Dokunma özelliği bir Erişilebilirlik aracıdır, ancak bunu telefonunuzu kontrol etmek için özelleştirebilirsiniz.

 • Açık Ayarlar > Erişilebilirlik.
 • Musluk Dokunmak.
 • En alta kaydırın ve seçin Geri Dokunma.
 • Musluk Çift Dokunma veya Üç Dokunma bir eylem seçmek için. Örneğin, bir ekran görüntüsü için iki kez dokunun.

Uç: Daha güçlü otomasyonlar için de özelleştirilmiş Kısayollar ile Back Tap’ı ayarlayabilirsiniz.

9. Varsayılan Tarayıcıyı Değiştirin

Safari, uzun süredir iOS cihazlarda varsayılan tarayıcı olmuştur. Artık tarayıcıyı Chrome, Edge veya DuckDuckGo olarak değiştirebilirsiniz.

git Ayarlar > [Browser] > Varsayılan Tarayıcı Uygulaması

Uç: Varsayılan e-posta istemcisini de Apple Mail veya Outlook olarak değiştirebilirsiniz.

OKUMAN  iOS Canlı Fotoğrafları GIF Resimlerine Nasıl Dönüştürülür

10. Gizlilik İçin Yaklaşık Bir Konum Paylaşın

Bazı uygulamalar konum bilgileriniz olmadan çalışmayacaktır. Ancak artık kesin konumunuz yerine yaklaşık bir konum paylaşarak gizliliğinizi kontrol edebilirsiniz. Bu, bazı uygulamalar için yeterli olabilir.

 • git Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri.
 • üzerindeki uygulamaları seçin. Konumumu Paylaş listeleyin ve konum izinlerini kontrol edin. Kapamak Kesin Konum tam konumunuzu göndermek istemediğiniz herhangi bir uygulamaya geçiş yapın.

11. Parola Önerileriyle Daha İyi Güvenlik

Güvenlik Önerileri özelliği, iPhone’da depolanan tüm parolalar için bir denetim gibidir. Parolanız şüpheli bir veri ihlalinde göründüğünde sizi uyaracaktır. Akıllı telefon güvenlik özelliği, yaygın ve tahmin edilmesi kolay şifreleri değiştirmenizi de önerecektir.

Bu özelliği etkinleştirmek için şu adrese gidin: Ayarlar > Parolalar > Güvenlik Önerileri > Ele Geçirilmiş Parolaları Algıla

12. Temas Bildirimleri ile Güvende Kalın

Covid pandemisi sayesinde Apple, Temas Bildirimlerini iPhone’un standart bir parçası haline getirdi. Yerel sağlık yetkilileri tarafından desteklendiği ülkelerde (iOS 13.6’dan beri) tercihe bağlı bir özelliktir. Herhangi bir üçüncü taraf sözleşme izleme uygulamasını indirmeniz ve veri gizliliği konusunda endişelenmeniz gerekmez.

 • Açık Ayarlar.
 • Listeyi aşağı kaydırın ve üzerine dokunun. Temas Bildirimleri.
 • Musluk Temas Bildirimlerini Açın özelliğine girmek için.
 • Tıklamak Devam et ve ülkenizde mevcut olup olmadığını kontrol edin.
 • kapat Müsaitlik Uyarıları bölgenizde kişi takibinin ne zaman mevcut olduğunu bilmek istemiyorsanız.

13. Çeviri Uygulaması ile Dil Becerilerinizi Geliştirin

Apple’ın kendi Çeviri uygulamasıyla (yabancı) kelimeler arasında kaybolmazsınız. Desteklenen dillerden herhangi birinde hem metni hem de sesi çevirmek için kullanabilirsiniz. İndirilen diller için internet bağlantısına gerek yoktur.

Sentezlenen ses tüm cümleleri konuşabilir ve yabancı bir dilde telaffuzları öğrenmek için yararlı bir araç olabilir. Ayrıca, zor kelimeleri veya en sık kullanacağınız kelimeleri kaydedin. Favoriler.

Bu Apple Destek makalesi, artık Google Çeviri’ye uygun bir alternatif olan bir uygulamanın tüm özelliklerini açıklamaktadır.

14. Apple Rehberleriyle Seyahat Edin

Haritalar’daki Apple Kılavuzları ile yeni yerler keşfedin. Seçilmiş kılavuzlar, seçilen şehirler için tüm etkin noktalar hakkında öneriler sunar. Kılavuzları kaydedebilir ve sık sık güncellenecekleri için daha sonra geri dönebilirsiniz.

Diğer Gizli Özellikler

iPhone’da daha fazla gizli özellik keşfetmek ister misiniz? iPhone Ayarları gidilecek yer. Burada ele aldıklarımız, cihaz cebinizdeyken sizi daha üretken ve daha güvenli hale getirebilecek olanlardan sadece birkaçı. Karşılaştığınız diğer iOS 14 ipuçlarını veya püf noktalarını bize bildirin.

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada.

Şunlar da hoşunuza gidebilir